Streda, 17. júl 2024

Lepší, ako oteckovia? Na Hlinka Gretzky Cupe hrá päť synov známych hokejistov

Jakub Halák Jakub Halák 04.08.2022
Zdroj: Twitter.com/StevenEllisTHN

Slovenskí hokejisti síce nerobia na Hlinka-Gretzky Cupe takú radosť ako posledný rok, ale to neznamená, že súťaž mladíkov do 18 rokov nie je zaujímavá. Minimálne sa náš tím môže veľa naučiť. Čo zaujalo mňa, je koľko známych mien sa na turnaji pohybuje. Ide o pokračovateľov rodinných hokejových tradícii.

26. júna 2004 vymenila Ottawa Radka Bonka za 3. kolo draftu do Los Angeles a potom Los Angeles vymenili Bonka a Cristobala Hueta za Mathieua Garona a 3. kolo draftu do Montrealu. A takto sa nečakane spojili dve mená, ktoré o 18 rokov spojila iná udalosť. Ich synovia hrajú Hlinka Gretzky Cup za iné tímy ako reprezentovali ich otcovia.

Oliver Bonk

Meno Bonk je v našich geopolitických končinách takmer notoricky známe. Radek Bonk bol istého času jeden z členov československej enklávy v Ottawe Senators. Niekdajšia trojka draftu 1994, známa tiež ako dobre stavaný center, strávila väčšinu svojej kariéry práve v drese Ottawy. Zlatý medailista z majstrovstiev sveta 1996 odohral v NHL dovedna 969 zápasov a pripísal si skoro 500 bodov. Okrem Senators hájil farby Montrealu a Nashvillu. Pridal tiež sedem zápasov v Jaroslavli v KHL a kariéru ukončil v českej extralige. Domovom mu boli třineckí oceliari.

Jeho syn Oliver Bonk momentálne reprezentuje Kanadu na Hlinka-Gretzky Cupe. Je to celkom logické, keďže mladý Bonk sa narodil v Ottawe v roku 2005. Jeho otec v tom čase hrával v Česku kvôli lockoutu. Oliver je narozdiel od otca obrancom, ktorý momentálne zarezáva v kanadskej OHL. Dôvodod, prečo reprezentuje Kanadu namiesto Česka bude okrem rodiska aj fakt, že jeho mama je Kanaďanka. Oliver jednoducho hokejovo vyrastal medzi javorovými listami od 12-tich rokov. Pevne verím, že to dotiahne do ligy ako otec.

Ewan Huet

Ako bolo vyššie spomínané, osudy dvoch hokejistov sa spojili už druhýkrát v rozmedzí osemnástich rokov. Cristobal Huet bol 7 sezón brankárom NHL, pričom vystriedal Los Angeles, Montreal, Washington a Chicago. Dokonca s Chicagom vyhral Stanley Cup. Ako prvý hráč narodený vo Francúzsku. Po sezóne 2009/10 pokračoval v kariére vo Švajčiarskej lige. Na mastrovstvách sveta reprezentoval vždy Francúzsko.

Jeho syn Ewan sa narodil v roku 2005. Rozhodol sa ísť v otcových korčuliach, nielen hokejových, ale aj brankárskych. Momentálne pôsobí vo švajčiarskom Lausanne, v krajine, ktorú aj reprezentuje. Treba poznamenať, že má dve občianstva – švajčiarskej a americké. Americké občianstvo je zvláštne vzhľadom na fakt, že Huetova manželka pochádza z malej dedinky rovnako vzdialenej od Ženevy ako od Mont Blancu.

Lucas St. Louis

Meno St. Louis netreba predstavovať. Nikdy nedraftovaný, v mladosti zatracovaný Martin St. Louis je synonymom nozlomnosti a všetkých chýb, čo urobili všetci skauti a generálni manažéri okrem Ricka Dudleyho. No a vzhľadom na fakt, že St. Louis kariéru naštartoval a dohrával v USA, jeho synovia sa tam narodili. Preto aj Lucas St. Louis nastupuje na Hlinka-Gretzky Cupe v drese s hviezdami a pruhmi. Lucas sa rozhodol, že 180cm s menom St. Louis je prílliš jednoduché a pre istotu je obrancom. I keď po Hughesovcoch by to už nemuseli mať nižší hráči také zložité.

Roman Kukumberg

Prvé, čo mi napadlo, keď som videl v nominácii meno Roman Kukumberg bolo:

42-ročný Roman Kukumberg hral ešte minulú sezónu za gladiátorov z Trnavy. A nevyzerá, že by ohlásil koniec kariéry. Mladý Roman Kukumberg pôsobí v štruktúrach Slovanu Bratislava a tento rok zrejme začne v modrých krídlach, čo je farma Slovanu. Roman Kukumberg tam hrával šesť sezón. A teraz jedna veľká zaujímavosť. Roman Kukumberg bol dokonca draftovaný do NHL. V 4. kole draftu 2004 si ho vybralo Toronto Maple Leafs. Hm. Toronto a rok 2004, čo mi to pripomína? Jasné, vtedy naposledy vyhrali sériu playoff. Keby Roman Kukumberg dostal šancu v prvom tíme, zmenilo by to niečo na súčasnej trvajúcej agónii Maple Leafs?

Adam Židlický

Marek Židlický má svojho syna na tomto podujatí tiež. Adam je krídelník a reprezentuje Českú Republiku. Marek strávil 12 sezón v NHL a partil k oporám Nashvillu a Minnesoty, pričom vyhral aj majstrovstvá sveta, aj si zahral finále Stanley Cupu v drese Devils. Veľmi solídna kariéra na obrancu s výškou 179 cm.  Adam podľa zdrojov od 13-tich zarezáva v USA. Poslednú sezónu strávil v OHL. Či to bude na NHL, je otázkou pre prítomných skautov.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera