Pondelok, 22. apríl 2024

#JaponskyBizar: Nadbytoční Poliaci, Iránsky ostrostrelec a roboti, ktorí pripravia o robotu basketbalistov

TASR/AP Photo/Alex Brandon

Poliaci, drahí Poliaci, ako som na vás mohol zabudnúť? V premiérovej časti toho najbizarnejšieho z tokijskej olympiády som trestuhodne opomenul lapsus našich severných susedov.

Šesť poľských plavcov totiž po prílete do Japonska muselo sadnúť na lietadlo a odletieť späť do Varšavy. Dôvod? Namiesto sedemnástich možných nominovali a doručili na OH až 23 borcov. Šiesti boli navyše. Mrzuté.

Ešte k úvodu Hier….

Kórejská televízia sa musela ospravedlniť. Počas slávnostného nástupu športovcov v rámci otváracieho ceremoniálu považovali za dobrý nápad predstaviť krajiny pomocou ilustračného obrázku. Pri Talianoch takým bola pizza, pri Rumunoch Dracula a pri Ukrajincoch? Černobyl. Kreativita za sto bodov, aj hanba bola ale následne svetová.

Organizátori sa postarali o rozruch ešte pred prvým nadhodom v turnaji softbalistiek. Do areálu ihriska prenikol skutočný medveď. Nevedeli ho odtiaľ dostať preč a reálne hrozilo, že maco bude sledovať súťaž ako jediný divák. Ešte k tomu neplatiaci.

Poďme na športoviská

Bizarné je, keď sa z normálnych vecí robí haló. Aspoň podľa mňa. Veľkou vecou vraj bolo, keď si po zápase basketbalistov Česka s Iránom podali tréneri ruky. Nie kvôli koronavírusu, ale kvôli tomu, že trénerom Česka je občan Izraela Ronen “Nano” Ginzburg. Marhan Shahintav, tréner Iráncov, mu normálne podal ruku, ako človek človeku. Správa obletela svet.

Inak sa zachoval Alžírsky džudista Fethi Nourine. Medailový ašpirant odstúpil ešte pred začiatkom olympiády, lebo zistil že v 2. kole sa môže stretnúť s Izraelčanom Toharom Butbulom. “Keď som zistil, na koho môžem naraziť v 2. kole, bol to šok, ako keby do mňa udrel blesk. Nechcem si pošpiniť ruky, preto som sa rozhodol radšej odstúpiť z olympijského turnaja. Moje rozhodnutie je nemenné,” citovala Alžírčana TASR.

Aby toho nebolo dosť, Česi dnes píšu o inom Iráncovi. Dokonca o novom olympijskom víťazovi: “Džavád Forúghí se stal prvním Íráncem v historii, který získal zlatou olympijskou medaili ve sportovní střelbě. Zároveň je ale také členem Íránských revolučních gard, tedy organizace figurující na teroristickém seznamu USA.” Znamená to, že revolučné gardy nezamestnávajú len tak hocikoho. Ale rovno, ehm, ostrostrelca.

Zmätení triatlonisti, a golfisti a basketbalisti s obavou o budúcnosť

O nechcenú rozcvičku sa triatlonistom postarala loďka. Uprostred radu športovcov, pripravených skočiť do studenej vody na plaveckú časť, robila čo nemala. Keď polovica borcov bola vo vode, zvyšní si netrúfli skočiť a riskovať zásah lyžicou od motora. Ani ja by som neskočil. Aby bolo všetko fér plej, z vody všetkých vylovili zdravých a štartovali znova.

Bizarný bol aj spôsob, ako o víťazovi reportoval Business Insider. “27-ročný triatlonista získal olympíjske zlato, všetko ozvracal a museli ho odviezť na vozíku.Naozaj to tak napísali veľkými písmenami v nadpise.

Obavu o svoju budúcnosť majú dvaja kórejskí golfisti. Musia získať medailu, keď nechcú nastúpiť do armády. Si Woo Kim a Sungaje Im patria do širšej svetovej špičky, ak ale nezískajú zlato, striebro alebo bronz, pred dovŕšením 28 rokov budú musieť narukovať. Nepomôžu im ani milióny, ktoré ako profesionáli zarobili. Si Woo Kim štrnásť, Sungaje desať a pol. U nás by to hravo vybavili, keby sme stále mali povinnú vojenčinu a oni toľko peňazí. Alebo? Len neviem, či im držať palce. Radšej budem Slovákovi Rorymu Sabbatinimu, ktorému palice ponesie na turnaji pani manželka.

Na záver technologický bonbónik. Japonci boli vždy známi technologickým progresom. Neboja sa vyvíjať robotov a na OH sa blysli novinkou. Robotmi – basketbalistami, ktorí všetky strely premenia. Zo šestky, trojky, aj z polovice ihriska.

Najlepší strelec NBA Steph Curry zbledol závisťou, o takej úspešnosti sa nesnívalo ani Michaelovi Jordanovi. Zdá sa, že už dlho nepotrvá a parafrázujúc Stellu Zázvorkovú z Pelíšiek – basketbalisti nebudou mít co žrát.

Toľko sa zmestilo do druhej časti, tipy posielajte s heštegom #japonskybizar na email, alebo na twitter.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera