Pondelok, 22. apríl 2024

Mladé pušky, fanúšikovia prerastajúci organizátorom cez hlavu, či MS mimo Anglicka. Sedem zistení zo šampionátu šípkarov

Tarek Yacoob Tarek Yacoob 05.01.2022
Foto: SITA/Bradley Collyer/PA via AP

Ubehlo to ako voda. Máme za sebou ďalší skvelý šampionát, ktorý ponúkol množstvo nezabudnuteľných momentov.

Emócie boli poriadne vybičované a vyvrcholenie vo finále malo svoje grády. Šampiónom sa po druhý krát stal Peter Wright. Škótsky 51-ročný „veterán“ je stále plný energie a je majstrom sústredenia. Tlaku nepodľahol ani pri netradičnom bučaní na jeho adresu. Peter je jeden z najobľúbenejších šípkarov, no pri väčšej dominancii anglických fanúšikov z „futbalového prostredia“ nebol bučaniu ušetrený ani on.

Porazeným finalistom je Michael Smith, ktorý má pozíciu vicemajstra po druhýkrát, predtým vo finále podľahol Van Gerwenovi. Aj on je veľký frajer, prekonal rekord v počte 180 (83) a má stále to najlepšie pred sebou.

Poďme si v siedmich bodoch zhrnúť to najdôležitejšie z práve skončených MS.

Šípky sa dajú hrať stále lepšie

Prekoná niekto niekedy rekord Usaina Bolta na 100 či 200m? Asi áno, aj keď to pravdepodobne v blízkej budúcnosti nebude. Otázky ohľadom výkonnosti a kvality hry máme v šípkach pravidelne. Tieto MS ukázali, že limity tohto športu sa stále dajú prekonávať a v budúcich rokoch pravdepodobne budú prekonané ďalšie a ďalšie hranice.

Šialene vysoké priemery sme tento rok síce nevideli, no viaceré rekordy padli. Doteraz mal najviac 180 v rámci MS Gary Anderson, ktorý ich hodil 71 (2017), teraz ho prekonali obaja finalisti. Michael Smith má nový rekord s 83 maximami, Peter Wright ich hodil 72. Videli sme hneď tri 9-šípkové legy, čo je takisto nový rekord.

Tolerancia neslušných fanúšikov môže PDC prerásť cez hlavu

Šípky nie sú divadlo a je pochopiteľné, že občas nadávka z hľadiska priletí. Tabu by nemali byť ani štipľavejšie skandovania („chants“), ale všetko musí mať svoje hranice. Počas sledovania Sky Sports sme sa mohli dozvedieť aj to, že opakovane urážlivé popevky na adresu Gerwyna Prica boli potrestané a predmetní aktéri boli vykopnutí z hľadiska.

Na strane druhej, priamo počas zápasov sme upozornenia zo strany PDC nepočuli. Rozhodcovia hoci majú kompetencie, fanúšikov nikdy nezastavili. Iste, niekedy je to pri opitých skupinách „mission impossible“, no minimálne jasný odkaz mohol byť vyslaný. PDC ignorovalo aj pravidelné mohutné bučanie na neanglických hráčov.

Gerwyn Price je kapitola sama o sebe. Ani on si ale rozhodne nezaslúži vulgárne popevky s xenofóbnych nádychom.

Dajte MS aj mimo Anglicka

Nie je to len o anglických fanúšikoch. V Nemecku počas European Tour sa takisto bučí (a asi mohutnejšie než kdekoľvek inde) na hráčov hrajúcich proti domácim. Podobne je tomu aj v Škótsku či Holandsku a to najmä počas Premier League, kde je v aréne (takmer) päťciferné číslo fanúšikov a vtedy je bučanie o to mohutnejšie.

Premier League nie je rankingový turnaj, na MS sa hrá o najväčší balík, ktorý najviac ovplyvňuje aj postavenie na rebríčku PDC Order of Merit, ktorý je pre každého profesionála najdôležitejší. Ally Pally je síce ikonická, no najväčší šípkarsky sviatok by si zaslúžil aj iné dejisko.

Majstrovstvá sveta by boli veľkým hitom v Holandsku, Nemecku, Írsku, Škótsku i Walese. Budúci rok určite zmena nepríde, snáď o pár rokov.

„Mladé pušky“ sú stále silnejšie, no starší hráči nepovedali posledné slovo

Michael Smith, Dimitri van den Bergh, Nathan Aspinall, Luke Humphries, Callan Rydz, Chris Dobey a ďalší. Niektorí majú tesne nad 20, iní okolo 30ky, čo je v šípkach stále mladý vek. Títo a ďalší borci robia skúseným hráčom čoraz väčšie problémy, no zároveň sme medzi najlepšou štvoricou videli troch starších hráčov. Áno, Wade má len 38, no na špici je už veľmi dlho, preto ho radím do tejto skupiny. Okrem neho tam bol aj Wright a Anderson, ktorí už mali 50. Občas ešte dokážu preraziť hráči ako Mervyn King, Brendan Dolan, zlý rok nemal ani Raymond van Barneveld.

Šípky idú s dobou a v posledných rokoch sa nám turnaje omladili. Fantastický výkon v druhom kole predviedol Keane Barry, ktorý má 19, jeho rovesníkom je tiež Adam Gawlas, ktorý už tiež okúsil veľké turnaje. Stále však na špici máme viacerých starších borcov, ktorí nikam neodchádzajú a dokážu sa vyrovnať s veľmi náročným kalendárom PDC turnajov.

Skvelý zápas nemusí mať vysoké priemery

Kvalita zápasov v posledných rokoch nás namlsala a do istej miery aj rozmaznala. Tieto MS nám okrem iného ukázali to, že v zápase nemusíme nutne vidieť priemery nad 100 bodov a kopec vysokých zatvorení.

Najlepšie šípky sme z hľadiska štatistík nevideli v zápase Price vs. Huybrechts, no celkovo tento zápas radím medzi tie úplne najlepšie. Zápas mal dvoch aktérov, ktorí si vedia užiť výherné legy a osláviť vysoké a dôležité checkouty. Bola to atraktívna kombinácia výbuchu radosti Walesana a Belgičana, spolu so skvelou atmosférou v aréne. To je presne to, čo nás ťahá k televíznym obrazovkám pozrieť si šípky.

Atraktívny bol aj duel medzi Cullenom a Kleermakerom, kde fanúšikovia ťahali dopredu anglického borca a takmer sme boli svedkami fantastickej otočky. Bol to atraktívnejší duel ako mnohé iné, ktoré mali vyššie priemery.

Fallon Sherrock má ešte čas, netreba ju „protekčne“ ťahať dopredu

Sherrock je najlepšou ženou na svete, na TOP turnajoch predviedla zatiaľ lepšie výkony ako Lisa Ashton, aj keď tá zatiaľ ostáva jedinou ženou s profesionálnym statusom (PDC kartou). Fallon Sherrock aj tento rok zabojuje o profi kartu a opäť bude patriť medzi široký okruh favoritov. Angličanka stihla zahviedziť na MS, či na Grand Slame, kde tento rok postúpila zo skupiny a v osemfinále vyradila Mensura Suljoviča, ktorý proti nej prehral aj na predmetných MS. Postup medzi TOP 8 obletel šípkarsky svet. Mnohí ju začali dávať do skupiny hráčov pre Premier League 2022. Na posledných MS však vypadla v prvom kole. Proti Beatonovi predviedla solídny výkon, na postup to tesne nestačilo.

Samotná Fallon si uvedomuje, že cesta na vrchol nie je jednoduchá. Chápem, že šípkam robí obrovskú reklamu a marketingovo je takisto atraktívna. Nemali by sme zabúdať ani na športovú stránku veci. Nebolo by fér, aby miesto zobrala hráčovi, ktorý je profík a svojimi výkonmi dlhodobo potvrdzuje TOP kvality. Na mladú Angličanku príde čas, netreba na ňu prehnane tlačiť.

Dohrať šampionát bolo správne rozhodnutie

Traja hráči nemohli nastúpiť do tretieho kola. Už pri druhom z nich silneli hlasy v prospech zrušenia, resp. posunutia celého turnaja. Pri všetkej úprimnosti, patril som medzi nich. V televíznom štúdiu pred finále povedal dobrú myšlienku Karel Sedláček. Logisticky by to bolo nesmierne náročné. Kúpené letenky, ubytovania, nabitý program, atď. Našťastie, po treťom kole už nikto pre pozitívny test (ani pre nič iné) odstúpiť nemusel a tak sa nenaplnil hrozivý scenár, keď by niekto musel odstúpiť napr. pred semifinále.

Šampionát bol týmto ukrátený o ďalšie výkony Van Gerwena či Chisnalla. Na strane druhej, finalisti predviedli famózne výkony a odstúpenie holandskej hviezdy nijako neznižuje hodnotu ich úspechu. Wrightovi patrí tiež veľký rešpekt za to, že si v rozhovore spomenul aj na hráčov, ktorí museli pre koronavírus odstúpiť.

Tak snáď o rok už bez odstúpení a bez Covidu!

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera