Štvrtok, 23. máj 2024

Problémy nielen v Austrálii ale už aj v Srbsku. Djokovičovi doma hrozí trojročné väzenie

SITA/AP Photo/Darko Vojinovic

Srbský tenista Novak Djokovič je síce zaradený do žrebu na úvodnom grandslamovom podujatí Australian Open, ale stále nie je isté či vôbec nastúpi. Austrálsky minister pre imigráciu Alex Hawke zvažuje využiť svoju právomoc a obhajcovi trofeje víza opätovne zrušiť.

Naviac, svojim stredajším priznaním si zarobil na problémy aj vo vlastnej vlasti. Nakoľko vedome porušil izoláciu, hrozí mu podľa srbských právnikov pokuta alebo dokonca väzenie. Najskôr to budú dobrovoľné práce.

Odmietanie očkovania

Nad účasťou Dokoviča na prvom grandslamovom turnaji sezóny dlho visel otáznik. Líder svetového rebríčka ATP odmietal povedať, či je zaočkovaný proti koronavírusu, čo je podmienka hostiteľského štátu Viktória. Deväťnásobný šampión tvrdí, že táto informácia je jeho súkromnou záležitosťou. Organizátori udelili Srbovi výnimku.

Podmienky poznal dlho predom, mohol tu hrať úplne bez problémov, keby chcel. Rozhodol sa inak, čo je jeho právo. Musí ale znášať následky,“ prehlásil jeho španielsky rival Rafael Nadal.

Tajný dôvod výnimky

Po udelení výnimky sa vynorilo veľa nezodpovedaných otázok. Prečo vlastne požiadal o zdravotnú výnimku a prečo ju dostal?

Odmietavý postoj vyjadrili miestni obyvatelia, ktorí znášali lockdowny 19 mesiacov. Nesúhlasila ani tenisová komunita. Prvý medzi rovnými.

Djokovič je vyznávačom alternatívnej medicíny, pozorne si sleduje stravu. Nepodrobil sa základným požiadavkám usporiadateľov a austrálskych úradov. Zvolil riskantnú hru a po týždni zákulisných jednaní sa zdalo, že jeho manéver bude úspešný.

Pozitívny test

Svetovú jednotku po prílete zadržali a odviedli do hotela, kde bývajú žiadatelia o azyl. Podľa pohraničnej služby nepredložil potrebné doklady a nesplnil podmienky pre vstup. Pondelňajší súd Novaka Djokoviča oslobodil. Srb po verdikte dvakrát trénoval v areáli Australian Open.

Najavo vyšiel fakt, že tenista prekonal ochorenie covid-19 v decembri minulého roku, na základe ktorého dostal výnimku z povinného očkovania, ktorú mi schválili dve zdravotnícke komisie. Obhajobu podkopávajú fotky na sociálnych sieťach.

Právnici tvrdia, že obhajca mal 16. decembra 2021 pozitívny PCR test, ale už o deň neskôr sa na verejnosti fotil s fanúšikmi a preberal vlastnú sadu známok. Všetko bez rozstupov alebo ochrany dýchacích ciest.

Problémy v Srbsku

Novak Djokovič sa priznal, že aj napriek pozitívnym výsledkom testu sa zúčastnil rozhovoru pre francúzsky denník L’Équipe. Od novinára si vraj držal odstup a mimo fotografovania nosil rúško. Tým si ale urobil problémy vo vlastnej vlasti.

Srbská premiéra jeho jednanie označila za jasné porušenie pravidiel a nedodržiavanie izolácie v zemi je trestným činom, za ktorý hrozí pokuta alebo trest odňatia slobody až na tri roky. Svetová jednotka ako významná verejná osobnosť by v tomto prípade uznania viny mohla dostať exemplárny trest.

Podľa právnikov by si mohol vyjednať prospešné práce.

Problémy v Španielsku

Nole sa ocitol v aj hľadáčiku španielskych úradov. Na pyrenejský polostrov odcestoval koncom decembra, aby sa pripravil na úvodný grandslam. Od septembra musia srbskí občania pri vstupe do Španielska predložiť očkovanie alebo zdravotnú výnimku.

Tamojšie úrady zisťujú, či Djokovič požiadal o špeciálne povolenie. Výnimky sa udeľujú iba pri vycestovaní za neodkladnou prácou alebo vrcholovou športovou akciou.

Problémy v Austrálii

Medzitým stále trvá neistota, či Srb bude môcť hrať na Australian Open, ktoré má začať v pondelok. Už dokonca pozná meno súpera v prvom kole – mal by sa stretnúť s krajanom Miomirom Kecmanovičom.

Austrálsky vicepremiér prehlásil, že väčšina Austrálčanov nesúhlasí s tým, aby Djokovič na turnaji hral: „Drvivej väčšine Austrálčanov sa nepáči myšlienka, že niekto druhý, či už je to tenista, španielsky kráľ alebo anglická kráľovná sem môže prísť a mať iné pravidlá ako oni.“

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera