Nedeľa, 30. jún 2024

Arsenal vs Mesut Özil. Takto sa veľkoklub nespráva

Tarek Yacoob Tarek Yacoob 23.10.2020
SITA/AP Photo/Ian Walton

Mesut Özil nie je zapísaný na súpisku Arsenalu pre Európsku ligu a najnovšie ani pre Premier League. To, prirodzene, vyvolalo veľkú vlnu reakcií v médiách, či medzi fanúšikmi Londýnskeho veľkoklubu.

Vyjadriť sa k celej situácii nie je veľmi jednoduché, nakoľko londýnsky klub sa k celej kontroverznej situácii nevyjadril a všetko ostáva na pleciach manažéra.

Čína, odmietnutie zníženia platu, či niečo úplné iné?

Tréner Mikel Arteta sa pred víkendovým zápasom proti Leicesteru na diaľku vyjadril, že je súčasná situácia s Mesutom len a len jeho vinou. On je ten, kto z neho nedokázal dostať to najlepšie a nič iné vo veci nie je.

Nemusíte byť odborníkom na neverbálnu komunikáciu aby ste zistili, že jeho reakcia nebola úprimná.

Özil vyvolal väčšiu vlnu kontroverzií v decembri minulého roka, keď sa veľmi ostro vyjadril na adresu Číny. V súvislosti s porušovaním ľudských práv sú Tzv. „re-edukačne tábory“ v Číne naozaj realitou a moslimským Ujgurom robia zo života peklo.

Priamo z miesta to napr. zdokumentovali tu:

Arsenal sa za Mesuta nepostavil

Arsenal bol však vo vyjadrení oveľa opatrnejší a hráčovi sa, v podstate, obrátil chrbtom. Dištancovali sa od jeho vyjadrení a neboli tak ochotní pripojiť sa k Mesutovej kritike hrubého porušovania ľudských práv a slobôd.

Na strane druhej, reakcia Arsenalu bola pochopiteľná. Pri Black Lives Matter sa k iniciatíve pripojila samotná Premier League a iné veľké súťaže. Arsenal by tu viedol boj s veternými mlynmi. Čína v reakcii na Mesutove slová neodvysielala zápas Arsenalu.

Mesut ale hrával v Arsenale ďalej, posledný zápas odohral siedmeho marca proti West Hamu (pred začiatkom koronakrízy, nerátajúc prípravný duel z júna proti Brantfordu).

Odmietnutie zníženia platu ako reálnejší dôvod

Trinásteho augusta celý futbalový svet obletela správa, že Mesut Özil si počas koronakrízy odmietol znížiť plat.

Bývalý nemecký reprezentant pritom nepriamo kritizoval klub. „Posťažoval“ si na zlý prístup a na to, že potrebujú viac informácii. Özil nezarába rozhodne málo (350 tisíc libier týždenne).

Je si dôležité povedať tri argumenty:

A) Majiteľ klubu Stan Kroenke nedal posledných päť rokov z vlastného vrecka do klubu ani penny, aj keď stavia v USA (NFL) štadión za miliardy dolárov

B) Mesut dáva nemalé peniaze na charitu. Výpočet jeho dobročinných aktivít nájdete tu.

C) Özil nebol sám, kto si plat odmietol znížiť. Nepotvrdené informácie hovoria najmenej o troch hráčoch.

Naskytá sa otázka: Prečo by si hráč Özilovho formátu mal znížiť plat, keď sám dáva veľa na charitu a majiteľ klubu je poriadny žgrloš?

Futbalové hľadisko a smutná sága

Jedno je fakt. Výkony ikonického futbalistu šli v posledných rokoch rapídne dole. On si však sám novú zmluvu nenavrhol a tieto chyby sú ešte pozostatkom „starého režimu“ v Arsenale.

Na druhej strane, v klube bude najmenej do januára, prečo ho nenechať hrať aspoň v Európskej lige, keď jeho výkony sú stále oveľa lepšie, ako výkony mnohých iných hráčov?

Mesut Özil je kontroverznou postavou. Sám ho vnímam aj negatívne a to nie len z futbalového hľadiska (to už by ale bolo na ďalší článok). Nech už ale máme na Mesuta akýkoľvek názor, na jednom sa asi zhodneme – jeho koniec v Arsenale je nepekný a nehodný veľkoklubu.

Arsenal by sa mal k celej veci seriózne vyjadriť.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po siedmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika.

Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866.

Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať.

Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem.

Telovýchovný vedúci.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera