Piatok, 24. máj 2024

Billyblesky: Nudné Slovensko hralo hru outsiderov, do taktického plánu potrebuje súrne zaradiť útočníka

Billy Blesky Billy Blesky 14.07.2021
TASR - Michal Svítok

Aké poznatky sme si odniesli z účinkovania slovenských futbalistov na EURO 2020? Bolo Slovensko na turnaji naozaj nudné? Akým štýlom by mali zverenci Štefana Tarkoviča hrať vzhľadom na to, akých hráčov má k dispozícii? Majú sokoli štýl hry, ktorý ich určuje? A čo hráčsky potenciál a súčasné trendy?

Slovensko hralo hru outsiderov

Na posledných veľkých medzinárodných turnajoch sa stala defenzívna hra so stratégiou na protiútoky veľmi populárna, hlavne pre outsiderov.

Stratégia protiútokov a pevný obranný systém – najmä vďaka Škriniarovi a Šatkovi – je niečo za, čo by sa slovenský futbal nemusel hanbiť. Slovenský asymetrický obranný systém so štyrmi obrancami vyžaduje, aby sa jedno krídlo stiahlo a na druhom sa vytvorila diamantová formácia.

Taktické postavenie v zápase proti Poľsku.

V taktike budúcnosti musí byť útočník

Pocit nudnej hry vyplýva z malej prítomnosti slovenských futbalistov v útoku, čo je samozrejme veľký problém. Česi a Maďari sú takisto defenzívne tímy. Keby ale nedávali toľko gólov, boli by tiež označovaný za “nudných“? Veľkou lekciou, ktorú nám EURO dalo, je dôležitosť útočníkov.

Je nevyhnutné aby dopĺňali ostatných hráčov a vytvárali tlak na obrancov súpera. Španielovi Moratovi sa vysmievali, ale zohral dôležitú úlohu pri vytváraní tlaku na taliansku obranu a Jorginha. Harry Kane sa často sťahoval dozadu, ale podarilo sa mu prepojiť anglické krídla.

Slovenská futbalová budúcnosť by mala byť taká, aby v jej taktickom pláne figuroval útočník.

Komu sa na turnaji darilo?

Nebudem ukazovať prstom na jednotlivých hráčov. Výsledok, ktorí slovenskí futbalisti dosiahli na EURO 2020 je skutočným odrazom schopností tejto generácie hráčov a trénera. Jedna konkrétna individuálna chyba sa neodpúšťa, ale Martin Dúbravka sa vyjadril, že sa nenechá poraziť.

Ak by som okrem Milana Škriniara mohol vybrať najlepšieho hrajúceho hráča, bol by to Ondrej Duda. Pracoval veľmi tvrdo, odohral ťažké zápasy na nekomfortnej pozícii. Účelom jeho hry bolo namiesto útočenia pomôcť obrane. On a Marek Hamšík majú schopnosť držať loptu po tom, čo Milan Škriniar a spol. vyriešia ťažšie situácie vzadu. Možno si tréner Tarkovič myslel, že sám Hamšik na to už nestačí. Čo ak je ale na Slovensku viac stredopoliarov, ktorí dokážu brániť (aspoň pozične) a zároveň kontrolovať loptu? Možno budeme v budúcnosti hrať na Hromadu alebo Hrošovského.

Boli niektorí hráči prehliadnutí?

O 26-člennom kádri slovenskej futbalovej reprezentácie na majstrovstvách Európy už nehovorme. Pozrime sa na budúcnosť. Viac pozornosti by sme mali venovať hráčom, ktorí vykazujú slušnú rýchlosť a/alebo fyzickú zdatnosť.

Ako maximalizovať šance na MS 2022?

Slovensko by sa malo usilovať o umiestnenie do 2. miesta v skupine. Toto by mal byť najreálnejší cieľ. Myslím, že zostávajúcich sedem zápasov a zápasy v Lige národov treba využiť ako príležitosť na úpravu a skvalitnenie kádra. Odhodlanie zmeniť veci okolo seba je cennejšie.

Neexistuje pritom žiadna rýchla náprava. Poľsko sa na EURO 2020 uchýlilo k Paulovi Sousovi a nedopadlo to dobre. Portugalčan chcel pomôcť Lewandowskému, ale iba odhalil problémy v obrane.

V prvom rade potrebujeme generáciu slušných trénerov a hráčov a dobré zázemie pre výchovu novej generácie, ktorým je Fortuna liga. Začať od väčšieho dôrazu na defenzívu, trpezlivejšieho rozvoja hráčov a väčšieho herného priestoru pre domácich hráčov v lige.

V súčasnosti je slovenská najvyššia súťaž takou ligou do 23 rokov. Viacerí mladí hráči ale ešte nedosahujú štandardy, pretože nemajú konkurenčné prostredie potrebné na rozvoj.

Kto na miesto Štefana Tarkoviča?

Koncom roka súčasnému trénerovi slovenskej futbalovej reprezentácie končí zmluva. Koho dosadiť na jeho miesto? Nebudem uvádzať konkrétne mená, ale pár vecí na zamyslenie.

  • Či bude nový tréner domáci alebo zo zahraničia, mal by začať od budovania defenzívneho systému.
  • Naplánovať taktiku a stratégiu, ktorá zahŕňa skutočného útočníka.
  • Mal by klásť väčší dôraz na behanie a fyzickú zdatnosť.

Zloženie hráčov v kluboch a v reprezentácii je odlišné. V národnom tíme nie sú žiadne zahraničné posily. Ak hráč hrá dobre vo svojom klube, ale národný tím mu nemôže ponúknuť rovnakú úroveň alebo hráč nezapadá do systému, tréner by mal mať odvahu posadiť ho na lavičku napriek popularite a tlaku sociálnych médií.

Dobrý príkladom je Bruno Fernandes v portugalskej reprezentácii.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera