Pondelok, 20. máj 2024

COYI, alebo ako si s prestupovým oknom poradili Kladivári z West Hamu

Tarek Yacoob Tarek Yacoob 05.09.2021
SITA/AP Photo/Alastair Grant

Film Green Street Hooligans, chytľavá hymna s bublinami na štadióne, skvelá atmosféra na starom Upton Parku, tradičný klub s oddanými fanúšikmi, či neskôr česká stopa vo West Hame United. To sú viaceré dôvody, kvôli ktorým mi klub z východného Londýna prirástol k srdcu.

Ako dieťa som kedysi fandil Manchestru United, no ich zápasy som vnímal len prostredníctvom Ligy Majstrov. Obdivoval som hráčov ako Ferdinand, Vidič, Park Ji Sung, Evra, Giggs, Ronaldo a samozrejme, nesmiem zabudnúť na Wayna Rooneyho.

Neskôr som klub (a futbal ako taký) vnímal v oveľa menšej miere a po „návrate“ som si hľadal nový. Obrodený United mi už veľa nehovoril a príchodom internetovej éry som začal sledovať najmä Arsenal a West Ham. Práve k druhému menovanému som si postupne vybudoval vzťah, ktorý môžem označiť ako fanúšikovský.

Dokonca som si minulú sezónu objednal dva dresy, no pri holandskom „prestupe“ sa niečo pokazilo, prišiel som o desaťeurový poplatok a dresy ku mne nedorazili. Smutný príbeh moje sympatie ku klubu neoslabil. V nasledujúcich odstavcoch ponúkam svoj fanúšikovský pohľad na letné prestupové obdobie Kladivárov.

Negatíva – neprišiel útočník, nedotiahnutý Tagliafico

Pozitív je viac ako negatív, tie si vyriešim hneď v prvej časti. Michail Antonio je v úvode sezóny vo famóznej forme a kto vie, ako anglický rodák vníma fakt, že sa rozhodol reprezentovať Jamajku. 31-ročný útočník pred piatimi rokmi odmietol reprezentovať túto krajinu, aby skúsil šťastie v nabitom anglickom výbere. Do anglickej reprezentácie aj bol párkrát povolaný. Pod Allardycom do hry z lavičky nezasiahol, pod Southgatom sa zas do hry nedostal kvôli zraneniu. Antonio si anglický sen nesplnil a po piatich rokoch prijal ďalšiu ponuku a volanie Jamajčanov. Premiéru už mohol mať za sebou, pandemické pravidlá ju oddialili. Mexiko je na červenej listine Veľkej Británie, Antonio nastúpi až na domáci zápas proti Paname.

V Premier League prekonal klubový rekord v počte strelených gólov. V aktuálnej sezóne dal v troch zápasoch štyri góly a je osamotený na čele tabuľky strelcov. Ak zostane zdravý, bude atakovať gólovú dvadsiatku. Na strane druhej, nemalý problém zostal. Bowen, Benrahma či Yarmolenko sú ofenzívni hráči, no nie stredoví útočníci. Antonio je na tejto pozícii jediný, mladík Odubeko šiel hosťovať do Huddersfieldu.

Nejaký čas sa hovorilo o záujme o Luuka de Jonga, Braithwaita či Origiho. Nikto z týchto forwardov neprišiel a Kladivári nemajú útočníka v zálohe. To je sklamanie, lebo ak sa Antonio zraní, môže to byť prúser. Aj vzhľadom na blížiacu sa Európsku Ligu to klub s útočníkmi nezvládol.

Ďalším, hoc miernejším sklamaním, je nedotiahnutie Tagliafica, ľavého obrancu Ajaxu. 30.augusta sa objavili informácie o tom, že sa kluby dohodli na prestupe za dvanásť miliónov eur. Počas deadline day už emócie schladil rešpektovaný Fabrizio Romano, ktorý prezradil, že tento prestup nebol nikdy blízko. Pri prestupe, pravdepodobne, klub stroskotal kvôli neskorému angažovaniu sa a neochote hráča. Fakt to nie je, ostane to v rovine špekulácii a dohadov. Skúsený argentínsky zadák by bol pre tím solídnou posilou, jeho výkony z posledných sezón budili rešpekt.

Pozitív je hneď niekoľko

Pár rokov dozadu bol klub vo veľmi zlom stave, majiteľom sa niektorí fanúšikovia vyhrážali (čím prekročili všetky medze). Tím bojoval o záchranu a najvernejší si nevedeli zvyknúť na nový štadión, ktorý akusticky, vzhľadom a ani nastavením nie je pre futbal to pravé orechové. Majitelia a vedenie sľubovali veľké veci, vrátane pravidelnej účasti v pohárovej Európe. Niekoľko rokov ostalo len pri sľuboch a až dnes vidíme, že to neboli len prázdne reči.

Manažér Moyes bol podporený viacerými solídnymi nákupmi. Úvod letných prestupov bol vlažný, stopér Dawson už v minulej sezóne v tíme hosťoval a nie je posilou, ktorá by nadchýnala. Zaujímavejší je príchod brankára Areolu (hosťovanie), ktorý bude konkurovať skúsenému Fabianskemu.

Král, Zouma, Vlašič

August a obdobie po EURE už bolo výrazne aktívnejšie. Tím v posledných prestupových dňoch podpísal troch hráčov.

Alex Král je mladý nádejný defenzívny záložník a dopĺňa českú stopu v klube. Vedenie ho už stihlo predstaviť v milom videu so Součekom a Coufalom, do tímu prišiel zatiaľ hosťovať. Českí hráči v tíme excelujú a patria medzi najlepšie prestupy posledných rokov Premier League. Král zaujal kvalitnými výkonmi v Slavii a dve sezóny pôsobil v moskovskom Spartaku. Na EURE síce dobré výkony nepodával, v kvalifikácii proti Bielorusku patril k najlepším mužom na trávniku, pri jedinom góle domácich zohral kľúčovú úlohu.

Kurt Zouma je kvalitnou posilou z Chelsea na stopérsku pozíciu. Ak bude predvádzať aspoň štandardné výkony, posunie defenzívu svojho nového tímu na vyššiu úroveň.

Treťou významnou posilou je chorvátsky ofenzívny záložník, Nikola Vlašič. 23-ročný hráč v minulosti hrával za Everton a v posledných troch sezónach pôsobil v moskovskom CSKA. To v minulej ligovej sezóne skončilo až na šiestom mieste, no Chorvát si pripísal jedenásť gólov a šesť asistencií.

7,5/10

Suma sumárom = West Ham nakúpil dobre. Klub už v minulej sezóne atakoval TOP4 a hral pohľadný ofenzívny futbal. Kladivári nie sú mužstvo ropných peňazí, ktoré si môže dovoliť míňať na hráčov horibilné sumy, zvlášť nie počas pandémie. Klub ale aj tak minul na prestupy vyše 63 miliónov libier a len tri v Premier League minuli viac – Manchester City, Manchester United a Arsenal (ten prekvapivo úplne najviac a je aj tak posledný).

Nákupy správne adresovali pozície, ktoré potrebovali posilniť. Chýba len ten útočník, po ktorom fanúšikovia volajú už roky. Antonio je v tom sám a ak sa náhodou zraní, gólová produktivita tímu môže ísť prudko dolu. A nie, Souček naozaj nemôže nastupovať na hrote útoku, aj keď sú jeho výkony aj smerom dopredu obdivuhodné.

Pozitíva prevyšujú negatíva, úvod sezóny je zatiaľ skvelý. Come On You Irons!

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera