Sobota, 25. máj 2024

Európska liga: Osamotený DAC (preview pred tretím predkolom)

Gabriel Vass Gabriel Vass 24.09.2020
SITA/Martin Havran

Minulý týždeň Európskej ligy neprežilo 50% slovenských zástupcov. Reč je o Slovane, ktorý hanebne vypadol vo fínskom Kuopiu. Naopak, ďalej ide Dunajská Streda, ktorá sa však ocitla osamotená na európskom poli.

Kto si minulý štvrtok zapol duel Dunajskej Stredy s Jabloncom, určite neoľutoval. Druhopolčasový výkon s následným predĺžením bol jedným z najlepších predstavení slovenského zástupcu v pohárovej Európe za posledné roky. Za také futbalové divadlo si televízni diváci boli ochotní posunúť večierku o tridsať minút.  

Trénerov žolík

Ukázalo sa, že Storckovým žolíkom bol hráč, ktorý prišiel do klubu dva dni pred zápasom. Moldavský reprezentačný útočník Ion Nicolaescu najskôr päť minút pred koncom vyrovnal na 3:3 a v deviatej minúte nadstaveného času zaklincoval vinkel ako z učebnice. Definitívne K.O. nasadil Jabloncu Eric Davis, keď uzavrel skóre na 5:3. Oslavy na Žitnom ostrove sa mohli začať.

Čo bolo klúčom k úspechu? Nestáva sa často, že slovenský zástupca vyradí českého protivníka. DAC je rozbehnutý v lige, v pohári aj v Európskej lige. Kondične je mužstvo vynikajúco pripravené, čo bolo v zápase zjavné. Tam, kde v predĺžení Jablonec ťahal nohy za sebou, DAC podnikal jeden rýchly útok za druhým.

Nabitý káder ťahá mužstvo vpred

Hráči hrajú totálny futbal a ten sa dá hrať len s kvalitnými futbalistami. Pri všetkej úcte k Slovanu, tento rok má DAC minimálne rovnako silný káder. Počas leta prestúpili z talianskej Serie A Balić so Schäferom a z druhej nemeckej Bundesligy Jannik Müller. Dôležité je, že žiaden významný odchod sa nekonal. Mužstvo ostalo pokope a väčšina hráčov zo základnej jedenástky momentálne hráva za reprezentačné výbery svojich krajín.

Na Jablonec to stačilo, bude to stačiť aj na Linz?   

FC 1904 DAC Dunajská Streda – LASK Linz (20:30; Dvojka, ORF)

Linz je na prvý pohľad ťažký súper. V minulom ročníku Európskej ligy postúpil zo skupiny (Sporting, PSV, Rosenborg), v šestnásťfinále vyradil AZ Alkmaar a stopku mu dal az Manchester United v štvrťfinále.

Ale veci sa zmenili.

Korona krížila plány

V jarnej časti Linz viedol rakúsku ligu o 6 bodov pred Salzburgom. Potom prišla koronakríza a Linz porušil súťažné pravidlá o spoločných tréningoch. Hrozilo mu vyradenie zo súťaže. Napokon obišli s trestom znamenajúcim odobratie štyroch bodov. Po reštarte ligy však Linz totálne vybuchol.

Ako líder súťaže vyhral len tri z desiatich zápasov a skončil až na štvrtom mieste. Ušla mu miestenka v Lige majstrov aj miestenka v play-off Európskej ligy. V lete vymenili trénera a po dvoch kolách majú na konte štyri body za výhru a remízu.

Mužstvo Linzu je zložené väčšinou z rakúskych futbalistov. Podľa portálu Transfermarkt.com majú jeho hráči hodnotu 31 miliónov € a až štrnásť ich hráčov je hodných najmenej milión peňazí.

Na druhej strane DAC je ohodnotený „len“ na 9,3 mil a nemá žiadneho miliónového hráča. Najhodnotnejší sú Kalmár a Balić za 900 tisíc.

Kto z koho?

Za normálnych okolností by bol LASK jednoznačným topfavoritom na postup. Udalosti posledných mesiacov však trochu vyrovnali misky váh. Bude to samozrejme náročnejší protivník ako Jablonec.

DAC má ohromnú formu a vyzerá to tak, že svoju kožu nedá zadarmo. Tipujem vyrovnaný zápas a s trochou šťastia postup Dunajskej Stredy.

Víťaza čaká lepší z dvojice Sporting Lisabon – Aberdeen. Hrať sa bude u súpera.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po siedmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika.

Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866.

Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať.

Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem.

Telovýchovný vedúci.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera