Utorok, 19. marec 2024

Pondelkové Tréneroviny – Mišo!

TASR - Lukáš Grinaj

Prvýkrát po dlhej dobe si trnavský fanúšik mohol povedať, že je fakt škoda, že sa nedá chodiť na futbal. Teda, nie, že by ten futbal nechýbal, ale tá hra niekedy brala viac energie ako vianočná výzdoba u Mojsejovcov v najlepších rokoch. Ale to, čo predviedol Spartak v prvom polčase proti Žiline, to by si zaslúžilo divákov na tribúnach a strechách okolo štadióna.

Trnava si pripísala za štyri jarné zápasy štyri víťazstvá a aj keď táto séria sa môže už o týždeň skončiť, to teraz vôbec nie je podstatné. Mišo Gašparík dostal v zime šancu a hlavne hráčov, ktorých mužstvo potrebovalo. A snaží sa s nimi predvádzať iný futbal, na aký sme tu boli posledné sezóny zvyknutí.

Ako sme na jeseň chválili Ľuboša Benkovského, je teraz treba vyzdvihnúť aj Miša. Za to, že taktiku a zostavu šije na súpera, proti ktorému práve stojí a za to, že ako domáci vie, čo trnavský divák chce vidieť. A presne to mu ponúkol v prvom polčase proti Žiline.

Jasné, k Mazurovi je to ešte ďaleko, k Peczemu ešte ďalej, ale niekde treba začať. Možno bol tým začiatkom prvý polčas proti Žiline. A možno nie, ale aspoň na chvíľu máme dôvod veriť.

FC Spartak Trnava – MŠK Žilina 2:1

Bilancia Spartaku proti Žiline bola strašidelná, skoro ako obočie pani Záborskej pri splne mesiaca. Päť rokov bez výhry a k tomu gólové nálože od neobľúbeného súpera. A to všetko pred priamym súbojom o tretie miesto so šancou aspoň nachvíľu si pričuchnúť tak vysoko.

Spartak do zápasu vstupoval s formou, aká tu dlho nebola, ale Žilina je Žilina, to sú vždy ťažké zápasy a piatkové zápchy až po Považskú.

Na takéto napádanie by bol hrdý aj Rišo Sulík. Spartak sa do hostí pustil od úvodu a napádal aj zle rozohrávajúceho Petráša. Jeho chyby ostali nepotrestané, ale po polhodine bolo aj tak 2:0, Rusov sa stihol zaregistrovať na úrade práce a Pavol Staňo sa tešil na polčasovú prestávku ako Šefčovič na preventívku u zubára.

Javorček znížil tesne pred polčasom, Koštrna videl druhú žltú a začala sa hra na jednu bránku. Zostarol som pri nej tak, že hneď po zápase som dostal prednostný termín očkovania. Žilinskí mladíci tlačili a vzadu im hrozilo riziko jedine z trnavských kostolov, ale Twardzik a spol to nakoniec ubránili a Žilinu pustili len do jednej veľkej šance.

DAC Dunajská Streda – MFK Zemplín Michalovce 2:1

Po dvoch remízach si konečne bodovo zalovil aj vicemajster a poslal tak Michalovce ku dnu tabuľky. Už aj s Kalmárom nebolo o víťazovi pochýb od úvodu zápasu. Hostí je treba pochváliť, že si vzali lockdown a zákaz vychádzania k srdcu, poctivo zaliezli pred svoju šestnástku a čakali, čo z toho bude.

Najprv sa presadil na Žitnom ostrove obľúbený Kružliak, poistku dal Andzouana a zvyšné šance domáci zahodili. V tých chvíľach by im hostia dokázali konkurovať len pri okrúhlom stole a so sponzorskou Nicolauskou v ruke. Z penalty skorigoval Igor Žofčák, nech sa lepšie ide domov.

MFK Ružomberok – FK Senica 2:3

Ako by povedal náš bývalý premiér zo strany Smer, ehm, teda Hlas, čím je najlepšie začať nový deň? Praženicou. A tak Antona Šoltisa v Senici nahradil Karol Praženica, ktorý dostal zmluvu do konca štvrtej vlny pandémie. Premiéra mu vyšla super a Ružomberok si v tomto zápase len potvrdil, že namiesto do hornej šestky pôjdu jeho chlapci maximálne tak do Hornej Štubne.

Možno by to bolo celé inak, ak by Ružomberok využil aspoň jednu z úvodných šancí. Ale tak na keby sa nehrá. Zastav, zastav, to je Košťál! Martin Košťál z prvého brejku najprv gól dal, na druhý prihral. Kostadinov síce využil chybu v obrane hostí, ale na 1:3 zavesil Piroska. Regáli znížil a veľmi chcel vyrovnať, ale keďže nie je Tomáš Maštalír, videl za filmovanie druhú žltú a Senica zobrala všetky body.

FK Pohronie – AS Trenčín 0:1

Švajčiari zo stredu Slovenska síce mali vynikajúci štart do jari, aj vďaka dohrávkam z jesennej časti proti Nitre, ktorá vtedy vyberala zostavu v kolese šťastia a Seredi, ktorá má pred každým domácim zápasom problém dohodnúť sa, kde bude tentokrát doma. Postupne ale prišlo vytriezvenie a po poslednej prehre je Pohronie predposledné. Naopak, Trenčín už má postup do najlepšej šestky vo svojich rukách.

A pritom aj tento zápas mohol skončiť úplne inak. Na Estadio Bagrovisko mali prevahu domáci hráči. Trenčania si dlho nevedeli zvyknúť na odskok lopty a len bránili ofenzívne snahy Pohronia. Občas sa skúsil Demitra okolo domácej obrany prehnať ako Kičura štátnymi hmotnými rezervami, ale to bola skôr výnimka. Prvá strela na bránu prišla až po hodine zápasu, vykúpenie pre hostí vybavil Hamza Čatakovič po krásnom prieniku.

FC Nitra – ViOn Zlaté Moravce 0:1

Dlho to netrvalo a máme tu nomináciu na zábavný program roka. Peter Marcin Hammer chce do piatich rokov vybudovať v Nitre mini Ajax Amsterdam z pohľadu predaja mladých hráčov do zahraničia. Kedy chce vyhrať s Nitrou Ligu majstrov a kedy obrovský slalom mužov, to ešte neprezradil.

ViOn si poistil prvú šestku v zápase, za ktorý môže ďakovať aj Chovanovi. Hostia síce ovládli úvod a po dvoch veľkých šanciach Hrnčára otvoril skóre z penalty Balaj, ale Nitra robila, čo mohla, aby bola ako ten Ajax. Ale to by musel Kurt trafiť loptu v čistej šanci. Spestrenie kardiovaskulárnemu systému Ľuboša Benkovského priniesol Denis Duga päť minút pred koncom, keď so žltou kartou vo vrecku zobral Nitrana aj s daňovým priznaním, ale Corgoni už túto výhodu využiť nedokázali aj vďaka skvelému brankárovi.

ŠFK Sereď – ŠK Slovan Bratislava 0:5

Poobednú nedeľnú prechádzku absolvoval Slovan na pláži v Zlatých Moravciach. Navyše znova odišiel s čistým kontom a to aj napriek tomu, že Sereď mala tri-štyri obrovské šance vrátane samostatného nájazdu Fábryho.

Zápas načali dve kombinácie po osi Nono – De Marco, dve hlavičky a 0:2. V druhom polčase už si Slovan so Sereďou robil čo chcel, jej obrana pôsobila miestami zbytočne, ako tunel Višňové. Hlavne piaty gól, ktorý strelil Daniel, bol exhibíciou. Slovan sa dobre navnadil na zápas proti Dunajskej Strede a nemusí ani dresy prať.