Utorok, 27. február 2024

Na svetového kanoniera sme boli dobre pripravení, hovorí hrdina Slovákov

TASR TASR 15.06.2021
SITA/Anton Vaganov/Pool via AP

Ubránil najlepšieho útočníka sveta Roberta Lewandowského a pridal bonus v podobe víťazného gólu. Obranca slovenskej futbalovej reprezentácie Milan Škriniar zaslúžene získal honor Muža zápasu UEFA v úvodnom súboji E-skupiny EURO 2020, v ktorom Slovensko v pondelok v Petrohrade zdolalo Poľsko 2:1.

Tretí reprezentačný gól

Škrinar patril k štítom slovenskej obrany, dirigoval ju proti poľskému favoritovi bez väčších problémov a po zápase sršal spokojnosťou. “Som rád, že sa nám podarilo vyhrať. Myslím, že do zápasu sme vstúpili dobre, dali sme gól, vyhrávali sme 1:0 a polčas sme dohrali veľmi dobre. V polčase sme si prízvukovali, že musíme zachytiť vstup do druhého polčasu. Viackrát tam tie slová padli, bohužiaľ hneď sme inkasovali, čo nebolo vôbec dobré. Ale som rád, že to mužstvo nepoložilo. Naopak, nakopli sme sa a šliapali sme ďalej. Išli sme za tým víťazstvom a som rád, že sa šťastie ku nám priklonilo, že sme to zvládli,” hodnotil v online mixzóne po súboji.

Dvadsaťšesťročný taliansky majster z Interu Miláno strelil tretí gól vo svojom 41. reprezentačnom štarte. Opísal ho nasledovne: “Robi Mak kopol roh, bola tam nejaká tečovaná lopta, alebo to niekto predlžoval, to si už nepamätám. Lopta išla okolo mňa, tak som si ju spracoval a z druhého dotyku som vystrelil. Som rád, že to tam padlo. Je to skvelé, ja nie som zrovna strelec, ale som rád, že aj takto môžem pomôcť mužstvu. Samozrejme som tam hlavne na to, aby som bránil a podporoval tím odzadu. No keď sa niekedy podarí dať ten gól, tak je to skvelé.”

Ubránil Lewandowského

V stopérskom tandeme s Ľubomírom Šatkom ustrážil úradujúceho víťaza ceny FIFA The Best pre najlepšieho hráča sveta Roberta Lewandowského. “Lewandowski je jeden z najlepších útočníkov na svete, ak nie momentálne najlepší. Je to svetový kanonier. Myslím, že sme sa na neho s Ľubom Šatkom dobre pripravili. No aj celá obrana a celé mužstvo fungovalo v defenzíve výborne. Aj v ofenzíve, takto to má byť a musíme bojovať ako jeden chlap a nechať na ihrisku všetko. A pôjde to,” skonštatoval Škriniar.

Obranca pristupuje k eskalácii postupových nádejí “sokolov” s pokorou: “Potešíme sa z víťazstva, ale už od utorka začneme myslieť na ďalší zápas, ktorý nás čaká. Určite je super, že sme zvládli vstup do turnaja víťazne, ale čakajú nás ďalšie dva ťažké zápasy v skupine a ak chceme postúpiť, určite budeme musieť bodovať aj v nich.”

Gól na domácom štadióne

Pri prvom góle SR predviedol odvahu v individuálnom riešení Róbert Mak. V online mixzóne dôvody na veľkú radosť. “Fantastický pocit. To, čo sme si povedali v kabíne sme splnili do bodky. Aj keď cez polčas sme si povedali niečo iné, ale bohužiaľ hneď na začiatku druhého polčasu sme inkasovali gól. Bránili sme však dobre, vyšli nám protiútoky, hoci hra na lopte nebola ideálna a mohla by byť aj lepšia.  Ukázali sme, že vieme bojovať ako tím. Sme radi za tri body, nebolo to ľahké,” zhodnotil priebeh súboja na Štadióne Krestovskij.

Práve dobré výkony technicky vybavených ofenzívnych hráčov ako Mak, Ondrej Duda či Lukáš Haraslín mali na duel zásadný dopad: “Mojou robotou je hrať jeden na jedného, pripravovať šance na góly a strieľať ich. Som za gól rád, aj za celé mužstvo, lebo je to fantastické začať takto turnaj.” Krídelník Ferencvárosu Budapešť hral v “domácom prostredí”, keďže v rokoch 2016 až 2020 pôsobil v Zenite. “Všetci si ma doberali, že toto je tvoj štadión, že ho poznám a že by som tu mal dať gól. Strašne som sa z gólu tešil. Veľa sme nabehali dozadu. Bolo to ťažké pre viacerých hráčov. Ale toto je EURO, tu sa hrá o všetko, tu sa hrá o život. Musíme dobre zregenerovať.

Tímová hra

Defenzívny stredopoliar Juraj Kucka ocenil najmä tímový výkon zverencov reprezentačného trénera Štefana Tarkoviča. “Boli to super pocity, toto sa nestáva každý rok. Chvíľu si to užijeme, treba sa však už sústrediť na druhý zápas, najmä dobre zregenerovať,” hodnotil v e-mixzóne a rozmenil na drobné aj faktory úspechu: “Dobre a kompaktne sme bránili, nevynechali sme žiadne metre a obetovali sme sa. Kľúčom bola tímovosť. To bolo dôležité. Poliaci mali prevahu, ale dobre sme si to postrážili, vypĺňali sme priestory a boli dôrazní. A podarilo sa aj smerom dopredu. Každý si odohral svoje, treba na tom stavať.”

Aj 33-ročného hráča FC Parma nadchol prvý slovenský gól. V 14. minúte Mak skvelým sólom od ľavej autovej čiary prešiel cez dvoch Poliakov. Jeho ostrú a jemne tečovanú strelu obrancom Kamilom Glikom do žrde odrazil telom do vlastnej brány brankár Wojciech Szczęsny. “Robo to urobil parádne, musím uznať. Treba to skúšať, musíme byť odvážni, treba si pre to ísť. Odvaha nemôže nikdy chýbať, aj keď sa niečo nepodarí. Aj my sme veľa vecí pokazili, toto je tá správna morálka,” skonštatoval Kucka, ktorý na otázku, či cíti zadosťučinenie po zdolaní favorita voči tým ktorí Slovákom neverili len krátko uviedol: “Vnímam iba ľudí, ktorí nám verili. Ostatné ma nezaujíma.”

Odkaz fanúšikom

Na záver adresoval Milan Škriniar odkaz fanúšikom SR: “Som rád, že ja osobne, aj celé mužstvo, cítime podporu ľudí zo Slovenska, ktorí nám fandia a držia nám palce. Verím, že ich bude čoraz viac a viac, a keď sa zomkneme ako celý národ, budeme sa môcť potešiť z nejakej peknej veci. Môžem povedať, že my s chlapcami, resp. za celú kabínu či výpravu čo sme tu, chceme spraviť ľuďom radosť. Verím, že sa nám to podarí.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera