Sobota, 13. apríl 2024

Z nuly na vrchol. Najlepšieho mladého biatlonistu donedávna sponzorovali strýko s tetou

SITA/AP Photo/Darko Bandic

Titul najlepšieho biatlonistu v sezóne 2020/2021 do dvadsaťpäť rokov získal nórsky reprezentant Sturla Holm Laegreid. Chýbalo iba trinásť bodov, aby ovládol celý seriál. Z nuly až na vrchol. Taký je jeho biatlonový príbeh.

Sturla Holm Laegreid sa biatlonu začal venovať až keď mal šestnásť rokov. O päť rokov neskôr sa dostal do nominácie nórskeho tímu na juniorské majstrovstvá sveta a odniesol si dva tituly vicemajstra. Striebornú medailu bral v štafetových pretekoch spoločne s jeho súčasným tímovým kolegom Johannesom Dalem a vo vytrvalostných pretekoch.

Rodinný sponzoring

V ďalšej sezóne zmizol zo scény. Nór sa deväť mesiacov dostával z mononukleózy a nemohol naplno trénovať. Sústredil sa na streľbu. Za toto obdobie vystrieľal 20 tisíc nábojov. Inšpiroval sa technikou a strategickým myslením svojho idola Martina Fourcada.

Mladý biatlonista si mimo tréningovej záťaže nevedel nájsť osobného sponzora, tak ho začali finančne podporovať strýko s tetou. Preto z jeho zbrane a auta žiaria nálepky „OnklU“ a „TantA“, pod ktorými sa ukrývajú strýko Ulf a teta Ane.

Neprispievali sme mu veľkou čiastkou, skôr symbolicky, aby mal na prípravu,“ vysvetľuje pre nórsku televíznu stanicu NRK strýko. „Bez nich by som nebol tým, kým som,“ tvrdí dvadsaťštyriročný Nór.

https://www.instagram.com/p/CIGiQlUpG_c/?utm_source=ig_web_copy_link

Rýchly vzostup

Sezónu 2019/2020 rozbiehal v snahe nominovať sa do reprezentačného B-tímu. Úvodné súťaže mu kvôli zlej streľbe vôbec nevychádzali. Zachránila ho až spolupráca s mentálnym koučom.  

Vo februári 2020 sa nominoval do druholigového IBU Cupu vo Val Martelli a hneď druhé preteky ovládol. Upozornil na seba aj trénerov Áčka a tí ho povolali ako náhradníka za absentujúceho Bjontegaarda do Nového Mesta na Moravě. V premiérovom štarte Svetového pohára milo prekvapil 15. miestom. Do konca sezóny stihol ešte tri štarty, vo všetkých skončil v elitnej pätnástke. Vynikala aj jeho streľba – zostrelil 59 zo 60 terčov.

Vzhľadom na obrovskú nórsku konkurenciu nemal istotu, či ho od budúcej sezóny vyberú do šesťčlenného mužského tímu. V apríli prišiel telefonát od hlavného kouča Egila Kristiansena: „Si v elitnom tíme.“

Pripravoval sa spoločne s bratmi Boevcami. „Zo začiatku som si hovoril, že ostatní z tímu sú na oveľa vyššej úrovni ako ja. Až v lete som sa im začal postupne približovať,“ spomína Sturla Holm Laegreid.

https://www.instagram.com/p/CEPX_pGp5tO/?utm_source=ig_web_copy_link

Prišiel, videl a víťazil

Prvý štart v teraz skončenej sezóne Svetového pohára vo fínskom Kontiolahti premenil vo vytrvalostných pretekoch na senzačný triumf. „Nechápal som, čo sa tam stalo. Niečo také som nečakal ani vo sne.“ Obliekol sa do žltého dresu označujúceho aktuálneho vedúceho lídra spoločne s modrým pre najlepšieho biatlonistu do 25 rokov, ktorý nosil po celú sezónu.

Spoločne s krajankou Tiril Eckhoffovou sa stal najúspešnejším medailistom na uplynulých majstrovstvách sveta v slovinskej Pokljuke. Na krku mu zavesili štyri zlaté medaily, dve individuálne a dve tímové.

https://www.instagram.com/p/CMuXPuGDVyF/?utm_source=ig_web_copy_link

Prekvapivý súper

V závere sezóny bojoval s Johannesom Thingnesom Boem o celkové víťazstvo v svetovom pohári. Skúsenejší z Nórov si triumf v posledných pretekoch s hromadným štartom postrážil a do cieľa prišiel pred svojim rivalom.

Objavil sa tu chlap, ktorý ma trápil od prvých pretekov vo Fínsku. Sturla po celú zimu pretekal výborne. Bol novou konkurenciou, akú som doposiaľ nepoznal. Priznávam, nebol som na to pripravený. Aj keď som samozrejme vedel, že raz príde mladý muž, ktorý ma začne porážať,“ chválil svojho mladšieho kolegu trojnásobný držiteľ krištáľového glóbusu.

Najviac celkových triumfov SP
7 Martin Fourcade (FRA)
6 Ole E. Bjoerndalen (NOR)
4 Raphael Poiree (FRA)
4 Frank Ullich (NEM)
3 Frank-P. Rotsch (NEM)
3 Johannes T. Boe (NOR)

Pre Laegreida ostalo “iba“ druhé miesto, cena pre najlepšieho biatlonistu do 25 rokov a dva malé glóbusy za vytrvalostné a stíhacie preteky. „Pred sezónou som si da za cieľ pokúsiť sa dobehnúť, čo najčastejšie do najlepšej desiatky,“ neverí biatlonista.

Mladý nórsky reprezentant udivoval svojou streleckou štatistikou. V ľahu svietilo na konci sezóny číslo 96 %. Keď k stabilnej streľbe zlepší beh, lebo nepatrí medzi najrýchlejších biatlonistov na okruhu, meno velikána, ktorý bude dominovať najbližších pár rokov poznáme.

Konečne budeš mať aj ozajstných sponzorov,“ reaguje na jeho výsledky strýko Ulf.

Nórsky súboj v budúcej sezóne?

Na čele sa usadil šťastný kráľ posledných troch sezón. „Tento súboj ma prinútil siahnuť si až na hranice svojich schopností,“ uviedol Johannes. Prvý glóbus ovládol predvlani s rekordným náskokom 408 bodov. Minulý rok dominoval po veľkej bitke s Martinom Fourcadom aj napriek tomu, že si zobral trojtýždňovú otcovskú dovolenku.

Po ukončení kariéry Martina Fourcada sa zdalo, že ďalšia sezóna bude bez vyrovnaného súpera a Johannes Boe bude suverénne kraľovať biatlonu a na rivalitu typu Bjoerndalen – Poirée, Fourcade – Svendsen alebo Fourcade – Boe budeme iba spomínať. Potom sa zjavil Sturla.

Odchod Fourcada mohol mať negatívny dopad aj na mladšieho z bratov Boevcov, ako usúdil štvornásobný majiteľ veľkého krištáľového glóbusu Raphael Pourée: „Bez Martina na trati Johannesova motivácia dočasne opadla. Stal sa otcom, do toho prišiel korovavírusový rok. Bola to pre neho nesmierne ťažká sezóna a stále je najlepší na svete.“

Teraz sa Johannes môže tešiť na hodenú rukavicu.

Ďalšie články o zimných športoch

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera