Piatok, 24. máj 2024

Rozhodol vysoký blok pred šestnástkou, pokrytie Lewandowského a skvelý prvý polčas, hodnotí Radolský

Michal Bruner Michal Bruner 14.06.2021
SITA/Evgenya Novozhenina/Pool via AP

Slováci majú na Eure za sebou prvý zápas a aj prvý triumf. Proti Poliakom sa nerodil ľahko, ale po góloch Maka a Škriniara si napokon zverenci trénera Štefana Tarkoviča mohli užiť oslavy s fanúšikmi. Podľa Dušana Radolského víťazstve Slovákov rozhodol už prvý polčas.

Prvý polčas kľúčom k triumfu

Radolský sa v slovenskom futbale preslávil najmä pri práci s reprezentáciou do 21 rokov, ale v októbri 1998 viedol v oficiálnom medzištátnom stretnutí v Bratislave slovenskú reprezentáciu proti Poľsku.

Vedením SR ho poverili iba dočasne, v tom čase bol aj trénerom SR 21, ktorá taktiež hrala v ten deň zápas proti Poliakom. Je jediný tréner, ktorý počas jedného dňa viedol v oficiálnych medzištátnych zápasoch obe reprezentácie. Svoj jediný zápas v úlohe hlavného trénera reprezentácie neoslávil víťazstvom, Slováci na Tehelnom poli podľahli súperovi 1:3.

Teraz však sledoval triumf Slovenska 2:1. „Naše mužstvo hralo prvý polčas skutočne veľmi kvalitne. Veľmi dobre sme hrali aj takticky. Hra s priestorom, dopĺňanie, využitie akcií, útočenie, mali sme blok postavený vysoko pred šestnástkou, vyriešili sme poľské individuality ako Lewandowski a spol. Nedali sme im priestor. To sa mi veľmi páčilo. Dali sme gól, čo bolo ďalšie plus. V druhom polčase nás trošičku pribrzdil gól na 1:1, ale pomohlo nám vylúčenie Krychowiaka, ktoré sme využili. Potom sme to už chceli takticky udržať a udržali sme to,“ povedal Radolský pre náš web.

Presilovku mohlo Slovensko využiť najskôr v 68. minúte, keď Haraslínovu strelu zrazil na roh poľský obranca. Z následného rohu všaki po Makovom rohe a Hamšíkovom predĺžení Škrinar pekne spracoval loptu a pohotovou strelou k tyčke nedal Szczęsnému šancu zasiahnuť.

Červená karta nám pomohla, ale zopakujem, že dôležité bolo, že sme Poliakov eliminovali v prvom polčase, kde sme mali tam aj ďalšie dobré akcie. Toto bolo podstatné,“ dodal Radolský.

Oslavovať len 5 minút

Radolský trénoval v Poľsku tím Dyskobolia Grodzisk (2003–2005), Ruch Chorzów (2007–2008) a o rok neskôr PoloniuVaršava. Naposledy pôsobil v tíme Bruk-Bet TermalicaNieciecza (2011–2013). Práve v Poľsku získal aj najviac individuálnych ocenení.

V ankete o najlepšieho zahraničného trénera v Poľsku skončil raz na druhom a raz na treťom mieste. V rokoch 2004 a 2011 získal cenu pre najlepšieho trénera Malopoľského vojvodstva a Veľkopoľskéhovojvodstva a je aj čestný občan mesta Grodzisk. S Grodziskom získal v roku 2005 Poľský pohár.

Dobre teda vie, čo sa v Poľsku dialo po prehre so Slovenskom: „Tam je veľké sklamanie, samozrejme. Oni sa cítili, že by nás mohli zdolať, ale treba sa pozrieť aj na praktické záležitosti, že aj my sme na ME vo Francúzsku prehrali v prvom zápase s Walesom a postúpili sme. Postupujú traja, nie je nič stratené, Poliaci o šancu budú bojovať. Pre nás je dôležité, aby sme oslavovali len päť minút a dobre sa pripravili na Švédov. Táto výhra s nami nemôže robiť nič, ešte sme nepostúpili. Ale môže nám to dodať silu a sebadôveru. Ako som povedal, oslava len päť minút a už len tvrdá robota.“

Zmení sa víťazná zostava?

Bývalý slovenský tréner pôsobí od roku 2018 vo funkcii zástupcu trénerov vo výkonnom výbore Slovenského futbalového zväzu (SFZ) a po prvom triumfe nad Poľskom je optimista.

Spýtali sme sa aj na to, či by proti Švédom nechal pokope víťaznú zostavu. „Som vždy optimista. Nejaké sny máme a treba pre to všetko urobiť. Nie som zástanca toho, aby sa nemenila zostava, poviem to na rovinu. Sú však situácie, kedy ju treba podržať. Ale neviem ako je na tom Pekarík, alebo ďalší hráči, ktorí odišli z ihriska. Ale to je otázka na trénerov, o zostave sa bavme až keď nastúpi,“uzavrel 70-ročný Radolský.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera