Štvrtok, 11. apríl 2024

Slovan ako Artmedia, návrat divákov na tribúny a Hyballa prvý v horúcom kresle? Prehnané reakcie po prvom kole Fortuna ligy

Foto: SITA/Tomáš Somr

Ani sme sa nestihli poriadne opáliť a slovenská Fortuna liga je späť. Niektorí kolegovia z redakcie až vyslovene pookriali. Pozerám sa najmä smerom do Trnavy na dvojicu Janočko – Hanzlík. Premiérové kolo prinieslo niekoľko zaujímavých podnetov na zamyslenie. A tri priam až na predčasnú…reakciu. Prehnanú, samozrejme.

Na základe deväťdesiatich odohratých minút dvanástich najlepších klubov u nás si povedzme, že:

1. Slovan nemusí získať titul

Veľa ľudí sa uškŕňa, iní sa tvária prekvapene. Obhajca titulu, najdrahšie družstvo u nás a enormný favorit na majstrovské repete ŠK Slovan Bratislava prehral na ihrisku nováčika v Podbrezovej 1:2 a má pred druhým kolom nula bodov v tabuľke. My, ktorí si pamätáme prvé úspešné ťaženie tímu trénera Vladimíra Weissa staršieho pohárovou Európou, sme až tak vysoko obočia nezdvíhali.

V sezóne 2005/06 začala Artmedia pod vedením dvojice Weiss, Kmotrík v lige podobne rozpačito. Prehrala prvé dva júlové zápasy a z prvých siedmich, ktoré odohrala do konca augusta, mala bilanciu nemastnú, neslanú. Tri výhry, jedna remíza a tri prehry. Artmedia vtedy Corgoň ligu po zimnom výpredaji hráčov nevyhrala. Ružomberok ťahaný jedným z dvoch kráľov strelcov Erikom Jendriškom získal o šesť bodov viac a svoj premiérový titul.

História sa niekedy rada pripomenie, preto som aj ja v redakčnej tipovačke nedoprial belasým ďalšie víťazstvo v lige. Opakovala sa totiž hneď v prvom predkole Ligy majstrov.

Vtedy som na vlastné buľvy v Senci videl, ako Weissovci postúpili cez prvé predkolo gólom z poslednej minúty nadstavenia predĺženia odvetného zápasu. Teraz šikovný gól trénerovho juniora obletel náš svet. Koľkým trénerom sa niečo také podarilo počas kariéry čo i len raz? Aktuálny slovenský tréner roka zažil také emócie už dvakrát. Bodaj by bola tohtoročná eurojazda podobne spanilá.

Čím dlhšie ale budú hrať slovanisti v Európe, tým môže byť titul – aj keď majú dvadsať dobrých hráčov – ťažšie dosiahnuteľný. Nielen Podbrezová si môže na belasých veriť, vyhrávať najmä zápasy na ihriskách súperov nemusí byť pre hráčov širšieho kádra úplne jednoduché.

2. Ľudia sa vrátili na štadióny

Pätnásť tisíc fanúšikov na šiestich zápasoch možno nie je veľa, záleží ale z akého uhla sa na nich budeme pozerať. Aj divácky priemer si vieme predstaviť vyšší, ako 2 500 na jeden ligový duel a top návštevu kola by sme očakávali lepšiu, ako ani nie päťtisícovú….Ale! Ani na jednom zápase počas prvého fortunaligového víkendu nebolo menej, ako tisíc platiacich prítomných.

Latka je síce položená prekliato nízko, na štart novej sezóny čísla neboli zlé. Ľudia sa (zatiaľ v obmedzenom množstve) vrátili na štadióny.

V Dunajskej navyše príde na atraktívnejších súperov ako Liptovský Mikuláš viac ako päťtisíc ľudí asi vždy. Podbrezová má síce štadión malý, no keď budú hrať ako v prvom zápase, pobláznia všetko živé od Brezna po Ďumbier. Ani dve tisícky Záhorákov u iného nováčika v Skalici nie sú zlým štartom.

Trnava má ale na viac. Derby z R1-tky neprilákalo ani polovicu tých, čo sa boli na junákov na EURO za euro pozerať. Michalovce s Trenčínom preliezli tisícku s odretými trenírkami, za to im patrí pochvala pred nastúpeným internetom. Len tak ďalej. Výhovorky v podobe majstrovstiev sveta toto leto neexistujú.

Dobre, dobre, varím z vody kokakolu. Ale titulok hovorí o prehnaných reakcii, tak sa hádam nečudujete miernemu optimizmu.

3. Peter Hyballa môže byť prvý na horúcej stoličke

Petra Hyballu na Slovensku poznáme. V Dunajskej si naňho fanúšikovia asi nespomínajú v zlom. Ani v Trenčíne nezačal tragicky. Podľa zápasových reportov boli hráči AS lepší ako žlto-zelení zo Žiliny, akurát nedali gól. Nedáš góla, nemáš pravdy.

V správe zo zápasu sa ešte píše, že tréner Hyballa kričal na vlastných na lavičke, že potrebujú útočníka. Viete, ako to v Trenčíne chodí. Nie je problém poslať mladého plnokrvníka do Belgicka, Švajčiarska, či Holandska. Horšie je nájsť správneho gólového forwarda, ktorý postačí aspoň na našu ligu. Čo keď mu ho do konca prestupového obdobia neprinesú? A čo keď naďalej nebudú dávať toľko gólov, koľko by potrebovali, aby to s nimi nedopadlo ako pred rokom? Nový štadión je už takmer z troch štvrtín hotový, trenčiansky model potrebuje sukces ako soľ.

Fóriky s novinármi na tlačovkách sú jedna vec, trénerské metódy druhá. Hyballa po Dunajskej vydržal v Brede päť, v Krakowe tiež päť, v Esbjergu už len dva a pol a v Türkgücü Mníchov iba dva mesiace. Za dva a pol roka vymenil štyri kluby a odtrénoval spolu tridsať zápasov. (zdroj dát: transfermarkt.com)

Keby nááhodou mladíkom v Trenčíne prestali voňať Nemcove móresy a zároveň sa im nezačalo dariť, vo futbalovom životopise by sa krátka druhá zastávka na Slovensku ani veľmi nevynímala.

Stále preháňam. Ale keby prišlo na moje slová, čítali ste to tu prví!

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera