Piatok, 19. apríl 2024

Za každý zápas vysoká pokuta. Mladý tréner sa napriek tomu oplatí, neprehral ani s PSG v plnej sile

Former Skyblue Former Skyblue 01.02.2023
Foto: Facebook.com/plaantik

Will Still. Ideálne meno pre pištoľníka z Divokého západu, novej hviezdy béčkových akčných filmov či víťaza kastingu na najčerstvejšieho Jamesa Bonda. A pritom je to len obyčajný futbalový tréner. Alebo nie až tak obyčajný?

Mnohí ste určite zaznamenali víkendovú remízu PSG so Stade Reims (1:1) v najvyššej francúzskej súťaži. Určite sa po „odpale“ tejto tutovky trhali po celom svete tisícky tiketov. Ale vo futbale nie sú prekvapenia až takým mimoriadnym úkazom. Zaujal skôr nový trénerský objav na lavičke hostí.

Will Still

William (Will) Still je rodákom z belgického Braine – A´lleud. Práve tam sa odsťahovali z Veľkej Británie v roku 1990 jeho rodičia a o dva roky neskôr sa im narodil tento syn, ktorý potom časť detstva strávil na Ostrovoch, kde navštevoval francúzsku školu. Futbal medzi dospelými už zasa hrával v Belgicku, ale okrem Racing Jet Wawre nenájdete v jeho profi životopise žiadny klub, ktorý by ste vôbec poznali. Po „nehviezdnej“ hráčskej kariére rýchle presedlal na tú trénerskú. Robil asistenta v Lierse, Beerschote aj v Standarde Liége.

Vlani sa premiestnil do Francúzska a začal asistovať pri trénerskom kormidle v Reims. Po tom, ako sa mužstvu dlhodobo nedarilo, „bol odídený“ hlavný tréner Oscar Garcia (v rokoch 1993 – 99 hráč CF Barcelona). Vedenie nemalo rýchlu náhradu a tak zverilo opraty do rúk Stilla. A ten privodil malý futbalový zázrak: od októbra, kedy prebral mužstvo, nepoznalo trpkosť prehry! Z 13 zápasov 7 vyhral a 6 remizoval.

Za tri body to nedalo ani spomínané PSG na domácej pôde, hoci už nasadilo v plnej sile svoju ťažkotonážnu pechotu Messi – Mbappé – Neymar…  Naposledy v stredu porazili Lorient, ašpirujúci na európske priečky, 4:2.

A tak Will posunul za tri mesiace chýrnu značku z pásma zostupu do pokojných vôd stredu tabuľky. Áno, toto označenie sa skutočne týka Reimsu, a nie PSG. Ten vznikol až v roku 1970, aby aj metropola mala konečne dôstojného zástupcu v lige. Práve Stade Reims bol totiž súperom Realu Madrid v úplne prvom finále EPM (dnes Liga majstrov UEFA) v roku 1956. Podľahol vtedy „merengues“ v takmer domácom prostredí parížskeho Parku princov 3:4. A o tri roky neskôr si to proti Realu zopakoval (0:2 v Stuttagrte).

Ťažké časy

Časom však na dvojnásobného finalistu najvýznamnejšej európskej klubovej súťaže doľahli ťažké časy. Silná generácia okolo Justa Fontainea a Jeana Vincenta skončila, nasledovníci sa až tak nevydarili a klub z oblasti Champagne sa dokonca na dlhé roky vytratil z elity do nižších ligových poschodí. Ešte pred pár rokmi jeho štadión s archaickým velodrómom pripomínal skôr ruinu ako dôstojný stánok. Napokon sa našli peniaze na jeho prestavbu a hlavne na výrazné posilnenie mužstva. Klub sa v roku 2012 po predlhých 33 rokoch(!) vrátil do najvyššej súťaže a v roku 2020 dokonca aj do kontinentálnych súťaž, keď si zahral Európsku ligu UEFA…

Dnes ma síce ďaleko od toho, aby mútil vodu na čele alebo dokonca v medzinárodnej konfrontácii, ale po raketovom nástupe Stilla už začali fanúšikovia z kraja lahodného moku (donedávna mali fľašu dokonca v logu) veriť, že časom by to nemusela byť utópia.

Ešte jedna maličkosť…

A čo je také zaujímavé na tomto trénerovi okrem mena a šnúry neporaziteľnosti? Taká „maličkosť“. Will nemá potrebnú trénerskú pro licenciu na vedenie klubu v Ligue 1. A tak Stade Reims platí za mladého trénera pokuty – 25.000 eur za každý odkoučovaný zápas! Ale evidentne sa im to oplatí. Aspoň kým neprehráva alebo nedoštuduje trénerský kurz…    

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera