Streda, 24. apríl 2024

Žiaden manekýn, ale vzor aj mimo ihriska. Sadio Mané sa skloňuje len v dobrom

Ján Janočko Ján Janočko 16.02.2021
SITA/Peter Powell

V živote človeka futbalovo-fanúšikovského typu sa skôr či neskôr objaví aj otázka, že kto je podľa neho najlepší hráč. Alebo aspoň najobľúbenejší. Ja som sa pokúsil odpovedať na túto otázku sám pred sebou.

Lebo však je lockdown, ani s kolegami z práce nemám taký kontakt, ako s hráčmi Liverpoolu, lenže len cez obrazovku, tak sa musím rozprávať so sebou. Len v mojej hlave, našťastie, ale nie o tom je tento písaný útvar.

Puyol, Iniesta, Gerrard, Škrtel,…

Carles Puyol, Andres Iniesta, Steven Gerrard, miestami aj Martin Škrtel. Tých hráčov som mal v minulosti rád, hoci ani jeden z nich nespadal do kategórie „Ronaldo alebo Messi“. Okrem toho, že boli dobrými futbalistami, dôležitý bol pre mňa ešte jeden aspekt – veľkosť futbalového srdiečka.

Všeobecne je dobré, ak máte veľké srdiečko. Teda, ak vám to hovorí lekár, to už asi nie, ale chápete, čo som tým chcel povedať.

Pamätám si, ako svojho času v jednom zápase Ligy majstrov Puyol odťahoval spoluhráčov od rohovej zástavky, lebo príliš dlho oslavovali. To som považoval za akt kapitánstva a zápalu do hry, ktorý bol hádam aj tesne nad hranicou toho, čo je zdravé.

Alebo si napríklad spomínam na moment, keď Liverpool vyhral Ligu majstrov a miesto oslavy išiel Gerrard utešovať hráčov súpera.

Viac, než kapitánske cítenie…

Viac než kapitánske cítenie však na mňa urobila dojem skromnosť. V tomto prípade hovorím o hráčovi, ktorého svet pozná pod menom Sadio Mané.

Do Liverpoolu prišiel zo Southamptonu, v podstate ako prvý rozdielový hráč, ktorého si Klopp do tímu priviedol. Pri prvej príležitosti The Reds pomohol dostať sa do top štvorky. Pre tím bol tak dôležitý, že poň klub poslal súkromné lietadlo, aby sa stihol čo najrýchlejšie vrátiť z Afrického pohára národov.

Pritom tento prestup sa zrodiť nemusel, keby nemecký tréner dal na prvý dojem zo Senegalčana. „Vyzeral ako začínajúci raper,“ opisoval Klopp prvé stretnutie s Maném v čase, keď on bol koučom v Dortmunde a krídelník hrával v Salzburgu. Do kancelárie vtedy vošiel mladík v šiltovke nakrivo, spod ktorej mu trčal blond pásik vo vlasoch. Jurgen má inak dobrý odhad na futbalistov, v tomto prípade však svojmu budúcemu objavu nedal šancu a, ako sa neskôr priznal a ako sa neskôr pravda ukázala, mýlil sa.

Benefit nad rámec futbalovej vášne

Mané okrem vášne pre futbal, tímovej hry prináša fanúšikom Liverpoolu ešte jeden benefit. Jeho správanie môže byť dobrým vzorom. Pochádza zo skromných pomerov a, ako sa u nás na východe hovorí, nezabudol odkiaľ prišiel.

Svojho času obletela svet fotografia na ktorej držal v ruke rozbitý smartfón. Pod fotkou bol citát, ktorý by sa dal voľne parafrázovať nejak takto: „Niekde ľudia nemajú čo jesť a ja sa mám sťažovať na funkčný mobil?“ Je pravda, že Mané dáva často peniaze na charitu, svojej krajine poslal peniaze na boj s koronavírusom.

Sám vie, čo to je, nemať peniaze nielen na mobil, ale ani na poriadnu obuv.

Uvedomelé správanie

Veľa športovcov zabúda na to, že ich sledujú milióny ľudí po celom svete. Alebo na to ani nezabúdajú a jednoducho ukazujú, že kašľať na všetky dobré mravy je (podľa nich) úplne normálna vec.

Svojho času ma rozosmutnilo, keď Roberta Firmina zastavila polícia opitého za volantom. Než ho vo svojej hlave začnete obhajovať, lebo aj vy si občas vypijete, skúste sa zamyslieť nad tým, či by ste tľapkali po pleci človeka, ktorý by vám opitý zrazil dieťa. Nie? No vidíte, tak nebudeme tľapkať ani Firmina, dobre?

Mané si však svoje správanie buď uvedomuje, alebo je proste taký celý život. Jedno aj druhé je fajn.

Maného dres

Minule som dostal otázku, prečo fandím Liverpoolu. Je to najmä preto, že ten tím má vo svojej DNA bojovnosť, ktorou dokáže zmazať aj kvalitatívny rozdiel na ihrisku. Mané doň hneď zapadol a napriek tomu, že stál (na liverpoolske pomery) strašné peniaze, zvládol uniesť ťarchu svojej zodpovednosti. Dovolím si povedať, že výraznejšie nesklamal, minimálne čo sa prejavov tímového ducha týka.

Neskamal však ani ako vzor správania a bojovnosti. Nielen na ihrisku, ale v civilnom živote. Z africkej dediny, ktorej poslal niekoľko stoviek dresov, aby mu miestni mohli poriadne fandiť vo finále Champions league, až do mesta Beatles, kde vyhral titul.

Ozaj, ten rozbitý iPhone mu kúpil na narodeniny jeho spoluhráč Gini Wijnaldum.

Viete, kto by bol kapitánom Liverpoolu, keby ho trénoval Phil Collins? Sa-sa-sadio. Keď si raz našetrím peniaze, kúpim si Maného dres. 

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera