Utorok, 23. apríl 2024

Facka od Švajčiarov, slovenských hokejistov potopili vylúčenia. Potrebovali sme to, tvrdí Gernát

TASR TASR 27.05.2021
SITA/AP Photo/Roman Koksarov

Päť gólov v oslabení z ôsmich, taká je vizitka slovenských hokejistov po ich štvrtom zápase v A-skupine na MS v Rige. Švajčiari potrestali nedisciplinovanosť zverencov Craiga Ramsaya, ktorí okrem piatich menších trestov inkasovali aj dva vyššie. Michal Krištof a Martin Gernát unisono vyhlásili, že na takomto turnaji je disciplína kľúčová.

Švajčiarom to padalo

Slováci po dobrej prvej tretine inkasovali v úvode druhej ihneď gól, Švajčiari potom postupne prebrali taktovku zápasu do rúk a napokon z toho bolo ich víťazstvo 8:1. “Tréner nám po prvej tretine povedal, aby sme pokračovali v tom, čo sme hrali, prizvukoval, že v tomto tíme sa nebude nikto vzdávať. Boli sme lepší, aj sme súpera prestrieľali. Ale dostali sme hneď gól. Švajčiarom to v presilovkách padalo, nám to žiaľ nešlo v oslabeniach,” povedal po zápase Krištof.

Zápas mal niekoľko kľúčových fáz, tou prvou bolo vylúčenie Kristiána Pospíšila do konca zápasu už v 7. minúte. Helvéti počas dlhej päťminútovej presilovky otvorili skóre, ale predtým mal veľkú šancu Sukeľ. “Nedali sme gól do prázdnej brány, ale to sa stávajú také veci, že puk preskočí hokejku. Ale rozhodujúci moment prečo sme prehrali bol ten, že sme hrali štvrtinu zápasu v oslabení. Vedeli sme, že Švajčiari majú dobré presilovky. Aj v zápase s Českom to ukázali. Hrali sme stále v štyroch a to sa nedá,” dodal Krištof.

Napriek tomu, že sme v prvej tretine hrali v päťminútovom oslabení, mali sme sľubnú šancu na gól. Hrali sme odvážne, hráči boli plní entuziazmu. Napokon sme inkasovali po našej šanci. Potom súper pridal druhý a tretí gól. Naša hra nebola dobrá, stagnovali sme, prestali sme korčuľovať, vďaka čomu sa súper dostával do šancí. Nerobili sme na súpera žiaden tlak. Toto nie je ten prejav, akým sa chceme prezentovať,” komentoval vývoj zápasu tréner Ramsay.

Sporný faul

Druhý trest do konca zápasu dostal v závere zápasu Rosandič, toto vylúčenie potrestal súper dvoma gólmi. Bola to však sporná situácia, slovenský obranca údajne opľul Švajčiara. “Bol som na ľade, rozhodca to odôvodnil tým, že Mislav mykol hlavou a že chcel opľuť hráča. Trafil ho na kraj dresu, žiaľ, rozhodca to posúdil takto,” vysvetlil Gernát.

Slovenský obranca potom zopakoval slová Krištofa, tiež narážal na priveľa vylúčení: “Nemôžeme byť v takomto zápas proti top tímom tak často vylúčení. Tie každý faul potrestajú a tak to bolo aj dnes. Musíme hrať v oslabení kompaktne, musíme hrať všetci štyria pri sebe a musíme viac blokovať strely. Z vrchu nám padli asi štyri   góly a to sa nám nemôže stávať. Určite si k tomu sadneme a pozrieme si chyby.”

Vrátiť sa ku svojej hre

Zápas nedohral Marek Hrivík. “Marek odohral veľa minút v prvých dvoch tretinách, sám povedal, že to nie je ono. Aj vzhľadom na stav sme sa rozhodli, že ho necháme oddýchnuť. Bolo to moje rozhodnutie. Vždy sa pozerám do budúcna. Nechcel som, aby sa zranil. Zápas bol už v štádiu, keď sme vysoko prehrávali. Hoci bol prichystaný hrať, po vzájomnej debate sme sa rozhodli, že v zápase nebude pokračovať. Brankára som možno mohol striedať, ale vzhľadom na to, v akom stave sa nachádzalo mužstvo, či spomínaný Hrivík, koncentroval som sa na tím. Možno by bolo fajn, ak by dostal na posledných 20 minút šancu druhý brankár, ale napokon som sa rozhodol inak,” zhodnotil kanadský tréner.

Slovákov teraz po dni voľna čakajú v sobotu večer Dáni, v tomto zápase si chcú napraviť reputáciu. “Prvé tri zápasy sme zvládli nad očakávanie. Ale čakajú nás ešte tri ťažké zápasy. Taký dobrý začiatok nečakal nikto, preto sme asi sme potrebovali túto facku, aby sme sa vrátili na zem a vrátili sa k robote, ktorú sme robili predtým. Musíme hrať jednoduchý hokej,” dodal Gernát.