Sobota, 29. jún 2024

IIHF potrestala Rosandiča aj Pospíšila. Možno najdôležitejší zápas nového hokejového Slovenska budeme musieť zvládnuť s pozmenenou zostavou

SITA/AP Photo/Roman Koksarov

Piaty zápas na MS 2021 v Rige môže byť tým najdôležitejším na ceste hokejovej republiky späť medzi svetovú elitu.

V sobotu večer nastúpia zverenci Craiga Edwarda Ramsayho proti Dánsku, ak zápas zvládnu, urobia významný krok k prvému postupu do playoff od roku 2013.

Huge game

Sú zápasy a potom sú veľké zápasy. Jasné, každý sa začína od nula-nula a podobné blá-bláboly poznáme všetci. V Rige sa udalosti vyvinuli tak, že Slovensko má na výborne rozbehnutom turnaji možnosť po rokoch splniť svoj cieľ. Zahrať si štvrťfinále. S deviatimi bodmi po štyroch zápasoch sa postaví proti hokejovému rovesníkovi z Dánska.

Paradoxne, nie ponor do teórií postupových kalkulácií bude večer najdôležitejší. Teoretická možnosť postúpiť bude žiť aj keby Slováci nezískali ani bod. Dôležitejšie bude – najmä po výprasku od Švajčiarov – či sa hokejisti dokážu vrátiť k prvým trom výkonom na turnaji. Máme aj my silný charakter, nevyhnutný na príslušnosť medzi elitou?

Úspešní na najvyššej úrovni ho majú. V Rige ho ukázali okrem Švajčiarov aj Česi.

Jasné, výhra a najmä trojbodová, posunie národný tím blizúčko k playoff. Pre budúcnosť reprezentácie a týchto mladých chlapov má ale veľký význam vedomie, že znova patríme k najlepším. Sebavedomie, o ktoré sme rokmi neúspechov prišli, sme ešte späť nezískali. Priznajte sa, koľkí z vás si maľujú sobotňajší večer načierno?

Viera vo vlastnú silu, demonštrovaná výkonmi proti Bielorusom a Rusom – no pridusená Švajčiarmi – môže byť späť. Potrebujeme ju.

Kľúče k úspechu

Dva posledné vzájomné strety na MS sa ťahali do nájazdov, ten košický rozhodol posledným gólom v kariére Laco Nagy. Dáni porazili Švédov, proti Rusom ani Švajčiarom ale nestrelili ani gól. Kľúčom bude udržať ich na uzde, nedostať viac ako dva góly.

Do bránky sa postaví Július Hudáček a má príležitosť dokázať, že sa naňho môžeme spoľahnúť aj na majstrovstvách sveta. Konrád nie je stále fit, Húska zjavne ešte nemá dôveru na taký veľký zápas.

Situáciu skomplikovala disciplinárna komisia. V sobotu ráno oznámila IIHF jednozápasové tresty pre Mislava Rosandiča a Kristiána Pospíšila. Obaja doplatili na vylúčenia do konca zápasu po incidentoch v minulom zápase proti Švajčiarom.

Tréneri tak budú musiť na kľúčový zápas postaviť pozmenenú zostavu. Nahradiť dobre hrajúceho Rosandiča nebude ľahké, Pospíšilova energia v druhom útoku bude tiež chýbať.

Najdôležitejšie ale nebude, kto zaujme ich miesta. Ale to, či hráči a realizačný tím dokázali na zlý zápas proti Helvétom za dva dni zabudnúť. A ešte lepšie, poučiť sa z neho. Či sa podarilo, zistíme už v prvej tretine podľa toho, či proti Dánom dokážu vybehnúť v mentálnom nastavení zo zápasov proti Bielorusom, či Rusom.

Ak áno, sebavedomé mladé Slovensko bude o ďalší krok bližšie na ceste späť medzi hokejovú smotánku.

Viac článkov o MS 2021 nájdete TU

KOMPLETNÝ PROGRAM MS V HOKEJI 2021

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera