Štvrtok, 23. máj 2024

Opustené pozície, presuny veľkých mien a ešte väčších peňazí. Tri trendy trejdov v NHL

Jakub Halák Jakub Halák 07.03.2023
Foto: TASR/AP Photo/Lucas Peltier

Ako každý normálny rok sa na prelome februára a marca uzatvára v NHL prestupový trh. To znamená, že sa uskutoční veľa výmen v krátkom časovom horizonte. Pravidelne v tom čase vyskočí pozoruhodný trend, ktorý je málo vídaný a stane sa módou. Napríklad obchádzanie platového stropu pomocou zranených hráčov, ktorí sa do play-off uzdravia ako keby pili SAVO a modrý moč z Kameňáku. Všimol som si tri trendy a opísal aj trejdy, ktoré sa mi naozaj páčia.

Legendy v nových dresoch

Tento rok to bolo aj o prestavbách a koncoch dlhých kamarátstiev. Tváre franšíz menili pôsobiská a išlo iba o osobné preferencie a dostatočne vysokú ponuku pre pôvodný klub.

Začalo sa to vo Vancouveri koncom januára, kde sa Canucks rozhodli dať zbohom rovno svojmu kapitánovi. Bo Horvat odcestoval púhych 4890 km do New Yorku Islanders výmenou za Beauvilliera, Ratyho a podmienený draft v prvom kole. Vancouver sa rozhodol opierať o služby Kuzmenka, Hughesa, Petterssona a Boesera s Millerom. Kam to povedie, nikto netuší.

Desať dní trvalo obdobie do ďalšej prestupovej bomby. St. Louis pustili Tarasenka do Rangers a o ďalších osem dní aj O´Reillyho do Toronta. Bližšie info jednom z mojích článkov. Každopádne Tarasenko a O´Reilly sú legendami hlavne kvôli zisku Stanley Cupu, pričom podobný kúsok by chceli zopakovať. Taras chcel ísť za kamarátom Panarinom do Rangers.

Potom sa dlho šepkalo. Hlavne vo veternom meste. Toews a Kane boli predmetom špekulácii už asi rok. Toews nakoniec zo zoznamu vypadol. Skolil ho dlhý Covid. Kaneov trejd bol najhoršie stráženým tajomstvom tohto ročníka. Otázkou bola iba protihodnota. Dva prospekty, dva drafty a Kane sa dostal do New Yorku, čo je americký štát, v ktorom sa narodil. Nie je to síce rodné Buffalo (haha), ale New York Rangers. Jedným z rozhodujúcich faktorov bolo kamarátstvo s Panarinom. Ten Panarin má dobrú partiu kamošov. Skoro až sektu.

Deň po Kaneovi prišiel blesk z jasného neba. Los Angeles sa rozhodli obetovať Jonathana Quicka výmenou za Gavrikova a Korpisala do Columbusu. Blue Jackets dostali pribalené ešte dva drafty. Quick okamžite vyhlásil, že v Ohiu hrať nechce. A tak tlačiari dresov prestali húfne objednávať písmeno Q a čakalo sa. O deň neskôr sa legendárny brankár sťahoval do Vegas za brankára Hutchinsona a 7. kolo draftu 2025. Quick sa na jeden deň stal legendou Columbusu, podobne ako bol svojho času Jaroslav Halák jednodňovou oporou Buffala. Ako bonus získali Vegas ďalšiu brankársku legendu, ktorú môžu bodnúť do chrbta.

Príliš skoro sa opustili

Okrem St. Louis sa pomerne rýchlo vzdali nádeje na play-off aj vo Washingtone. Kým Blues opustili O´Reilly a Tarasenko, Capitals pustili Ellera do Colorada za draft, Gustafssona a draft pick číslo 1 do Toronta za Sandina, Johanssona za draft do Minnesoty a Orlova s Hathawayom do Bostonu za výbery draftu s účasťou Minnesoty (o tom o chvíľku). Oba tímy pritom mohli zabojovať o playoff. Namiesto toho zvolili prebudovanie do budúcej sezóny.

Zaujímavé je, ako pristúpili k uzávierke na Floride. Panthers neurobili nič a treba povedať, že tento rok aspoň nič nepokazili. Jasný znak, že majú vystarané. Tampa získala Jeannota z Nashvillu za Foota a 5 výberov v drafte. Tento trejd vyzerá extrémne výhodne pre Nashville.

Nešvár zvaný plat

Pozoruhodné pripletenie tretieho klubu za účelom získania draftu pri vzatí časti platu sa vyskytlo tento rok prvýkrát pri O´Reillym. Bola to Minnesota. Rovnaký pripletenec urobili v bostonsko-washingtonskej výmene. Do presunu Kanea sa priplietla Arizona. Funguje to pomerne jednoducho, tímy si nechajú kúsok platu a dostanú nižší draft. Arizona – lebo je Arizona – ponúkla aj ďalšie zaujímavé riešenie. Skupovanie kontraktov hráčov, ktorí už hrať zrejme nebudú. Na výplatnej páske mali, alebo majú Hossu, Datsyuka a najnovšie aj Voráčka s Webberom. Chalani sa vždy lete pôjdu poriadne spotiť do púšte, aby si zaslúžili peniaze.

A potom je tu Calgary, ktoré vymenilo Ritchieho za Ritchieho. Nicka za Bretta. Brata za brata. S Arizonou. Mohli by hrať s rovnakými číslami, aké mali bratia v predošlom tíme aj v tom novom? To by mohlo byť jediné zaujímavé na tejto výmene.

Trejdy s hlavou a pätou

Boston urobil dobre. Získal Orlova a Hathawaya + Bertuzziho z Detroitu. Už tak dominantný tím sa stal ešte dominantnejším. Nová štedrá zmluva pre Pastrňáka je ďalším krokom k nastoleniu absolútneho pokoja pred play-off. Cieľ je jasný, Stanley Cup.

Nenápadný, ale šikovný ťah urobili Jets angažovaním Niederreitera. Winnipeg túto sezónu prosperuje rovnako ako tento trejd, nenápadne a šikovne.

Meier do New Jersey je tiež pomerne výhodná kúpa. Stál síce Zetterlunda a Johnssona s Mukhamadullinom a Okhotiukom s jedným draftom, pričom Devils získali tiez Ibragimova, Harringtona, Emonda a jeden draft, ale je to výrazne posilnenie. Navyše Devils v posledných rokoch draftovali pomerne vysoko, čiže by mali mať slušnú základňu prospektov a talentov. Tento rok ešte nemusia ísť v play-off ďaleko, budúcnosť Diablov je ale žiarivá.

Ekholm za Barrieho, plus drafty a prospekty by mohol byť trejd vyhovujúci obom stranám. Oilers majú ďalšiu strážnu vežu a Preds získali „produktívneho“ obrancu.

Carolina získala Gostisbehereho veľmi lacno.

Na Chychruma si chcem ešte chvíľku počkať. Stále som sa nerozhodol, či je super hokejistom s výkričníkom, alebo naozaj bol iba extrémne sklamaný z Arizony.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera