Utorok, 23. apríl 2024

Takto to vyzerá, keď má hokej hlavu a pätu. Slovensko vyhralo proti Rusku a pod Craigom Ramsaym má rozbehnuté parádne majstrovstvá sveta

SITA/AP Photo/Roman Koksarov

Slovensko porazilo v Rige výber Rusov hrajúcich pod skratkou ROC 3:1 a po troch zápasoch má plný počet deviatich bodov. Po prvýkrát od roku 2003!

Craig Ramsay ako tréner nášho národného tímu porazil ruských olympionikov po Pjongčangu aj druhýkrát. Víťazstvo na MS 2021 je možno ešte nečakanejšie, ako triumf nad neskoršími olympiskými víťazmi.

Hokej, ktorý mal hlavu aj pätu

Slovenský tím v Rige od prvej minúty vedel, čo má proti “Zbornej komande” hrať. Veľa a rýchlo korčuľovať, vo vlastnej obrannej tretine zodpovedne pristupovať k povinnostiam a súperovým hráčom. Pri prechode do útoku nešpekulovať, čo najrýchlejšie a priamočiaro smerovať k bránke Samonova. Trpezlivo čakať na príležitosti a tie ponúknuté efektívne využívať.

Na začiatku sa darilo všetko takmer stopercentne – jediné, čo výkonu v prvej tretine chýbalo, bol gól. Aspoň jeden, niekoľko šancí Krišofa, či iných si priam pýtalo rozsvietiť červené svetlo za ruským brankárom. Na druhej strane priťahoval puky Július Hudáček, pre ktorého to bol špecifický zápas. Brankár Spartaka Moskva pozná takmer všetkých protivníkov z ligy, v ktorej chytá.

V druhej tretine hráč s číslom 12, Miloš Kelemen, pripomenul inú slávnu dvanástku. Petra Bondru. Zavesil zo strednej vzdialenosti puk konečne do siete a veľmi dôležitý prvý gól sme dali my. Už vtedy muselo byť Rusom jasné, že majú pred sebou náročné popoludnie.

Skalický im síce hneď po buly doprial presilovku, ktorú po tečovanom puku využili, Hudáček nemohol robiť nič. Vo zvyšku tretiny sa ale už nepresadili a keď si z platonického tlaku v poslednej tretine nevedeli dlho vypracovať žiadnu tutovku, dali Slovákom šancu. Na rozdiel od rokov minulých sme ju využili. Stačila jediná presilovka a vrátili sme ruskému brankárovi podobný teč Gernátovej strely, akú premenili oni do tej istej bránky o tretinu skôr.

Power play hral súper nášho národného tímu aj tretíkrát po sebe, Hrivík s Cehlárikom tentoraz dopriali gól do prázdnej bránky kapitánovi Ďalogovi.

Šťastná ruka

Tréneri pred zápasom pomenili zostavu a treba povedať, že urobili dobre. Kelemen s Holešinským rozhýbali útok, Zvolenčan s výbornou fazónou z extraligy sršal sebavedomím aj pri prvom zápase v drese Slovenska. Hneď proti takému súperovi! Vynechali najmladších Nemca so Slafkovským, no absenciu nádejného obrancu nebolo cítiť. Samuel Kňažko, ďalší tínedžer, zahral výborný zápas.

Július Hudáček, ktorý nahradil zraneného Konráda, za seba nič nepustil. Pôsobil upokojujúco, len zo dvakrát vystrašil komentátorov, ktorí museli výskať pri jeho odzemku na bránkovisku. Pochvala patrí aj všetkým korčuliarom, ktorých aktivita v obrannej tretine zabraňovala Rusom vytvárať si strelecké pozície, z ktorých by mohli reálne skórovať. Jeden obetavý obranný zákrok poslal do šatne Mariána Studeniča, jedného z najrýchlejších korčuliarov. Snáď mu ten nastrelený puk do nohy neurobil nič vážne zlé.

Šťastnú ruku mali aj v RTVS. Do štúdia zavolali Vinca Lukáča, košickú Maradonu legendu. Síce mu rúško viselo dlho pod nosom a neskôr ho zhodil, talizman pre turnaj je jasný. Už ho odtiaľ nepúšťajte preč.

Tretie pekné majstrovstvá

Trí body zo zápasu proti Rusom sú možno prekvapujúce, no absolútne zaslúžené. A v žiadnom prípade neboli dielom náhody. Slováci si ich zaslúžili po poctivom výkone, ktorý mal znova raz hlavu aj pätu.

Namiesto skúseností nominovali na turnaj rýchlosť. Namiesto výrazných individualít, ktoré majú zachraňovať česť hokejovej republiky, sa pozeráme po Kodani 2018 a Košiciach 2019 aj v roku 2021 na tímovú prácu.

Netreba vyťahovať postupové kalkulačky, do vytúženého štvrťfinále po troch akokoľvek podarených zápasoch ešte nikto nepostúpil. Užívajme si tretie pekné majstrovstvá sveta pod Craigom Ramsaym. Týmto chlapcom snáď hokejové nebesá doprajú.

Zatiaľ idú zaslúženému šťastiu veľmi pekne oproti.