Štvrtok, 27. jún 2024
NFL

Moriak a Deň vďakyvzdania znamenajú Vianoce pre fanúšikov amerického futbalu. Už takmer 90 rokov

Foto: SITA/AP Photo/Tyler Kaufman, File

Dnešok – posledný štvrtok v novembri známejší ako Deň vďakyvzdania – je druhý najsledovanejší hrací deň v NFL. Hneď po Superbowle.

Kombinácia pečený moriak a americký futbal je od nepamäti spätá so sviatkom, ktorý je v USA dôležitý ako Vianoce. Dobre, nie od nepamäti, ale od čias kedy vznikol organizovaný americký futbal sa pravidelne hráva práve počas Thanksgiving day.

Od nepamäti

Vznik organizovaného amerického futbalu v USA sa datuje do roku 1876. Ešte v tom istom roku sa odohral aj prvý zápas práve na Deň vdakyvzdania. Zohrali ho medzi sebou univerzity Yale a Princeton. Dôvod, prečo si zvolili najväčší sviatok v USA bol jednoduchý. Vačšina ľudí mala voľno, čo bola ideálna príležitosť prilákať na zápas veľa ľudí a nový šport spropagovať.

Predpokladajme, že sa stretli s úspechom, pretože tradícia trvá v roznych obmenách dodnes.

Kľúčový Detroit

Prvé roky sa stretávali prevažne univerzitné celky, prípdne tím z menších lokálnych organizácií. Prvým tímom súčasnej NFL, ktorý odohral zápas na Thanksgiving, boli Chicago Bears v 1922. Tradíciu ktorú poznáme dodnes ale odštartoval až rok 1934.

V rovnaký rok vznikol Detroit Lions, a s oboma udalosťami sa spája meno George A. Richards. Zakladateľ Lions a zároveň vlastník rozhlasovej stanice. Jeho myšlienka rozhlasového prenosu zo zápasov Lions na Deň vďakyvzdania sa ukázala ako jeden z najlepších biznis plánov, ktorý neskôr posunul národnému vysielatelovi NBC.

Popularita zápasov a vysielacie možnosti rástli. Od roku 1956 sa k rozhlasovým prenosom pridali televízne a po 88 rokoch je sledovanie NFL s moriakom na stole národnou tradíciou.

Druhým do partie Dallas

K pravidelným poobeným zápasom Detroitu Lions (s vínimkou obdobia druhej svetovej vojny), sa v 1978 pridali Dallas Cowboys. Od roku 2006 pribudol aj tretí zápas. vo večernom prime time ale na rozdiel od Detroitu a Dallasu putuje Amerikou.

Tradíciu NFL neporušil ani dnes a preto sa už od 18:30 možeme tešiť ako rozbehnutí Lions privítajú Bills. Nasleduje divízna klasika medzi Cowboys a Giants a kto vydrží do rána, može pozrieť súboj medzi Vikings a Patriots.

Ak chces dať tipovačku tak daj Lions, Cowboys a Vikings.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera