Štvrtok, 23. máj 2024

Najsilnejšia žena sveta je Slovenka Barbora: Výhru investujem do internátu

Ján Janočko Ján Janočko 27.01.2023
Foto: archív Barbora Bajčiová

Na podujatí East vs. West v armwrestlingu malo Slovensko zástupkyňu, ktorá vyzvala superšampiónku z Brazílie. Barbora Bajčiová z pozície outsidera zvládla svoj zápas a všetky predpoklady postavila na hlavu. Po výhre 3:2 na zápasy a po explózii radosti však ostáva na zemi. Ako hovorí v našom rozhovore – čakajú ju skúšky a návrat do supermarketu, v ktorom pracuje.

Gratulujem k úspechu. Rozprávam sa práve s najsilnejšou ženou na svete?

Na pravú ruku momentálne hej (smiech).

Aké sú vaše pocity?

Úžasné. Uverila som tomu až včera, keď som si pozerala záznam. Hneď som sa rozplakala. Prajem každému zažiť tento pocit. Už pri výhre mi šla vybuchúť hlava, neskôr telefón, lebo som dostala obrovskú podporu od ľudí. 

V minulom rozhovore sme sa rozprávali o príprave. Teraz ma zaujíma viac samotný zápas. Priebeh bol naozaj napínavý a dramatický ako z nejakého holywoodskeho filmu. 

Smiali sme sa, že chalani na Slovensku už trhali tikety. Veď som prehrávala 0:2, tak sa to dá chápať (smiech). Volala som domov našim, ktorí pozerali. Za nepriaznivého stavu starká vyťahovala všetky modlitebné knižky a na gauči spínala ruky. Starký to nedokázal ani pozerať. 

Musela to byť veľká radosť. Aké ste mali pocity po výhre a aká bola interakcia so súperkou?

Pre mňa bolo prvou výhrou už zníženie na 1:2. Moja súperka nebola na pravú ruku porazená desiatky rokov. Keď som vyhrala piaty zápas na 3:2 tak prišla explózia radosti. Kamoška aj tréner utekali za mnou a moderátor ma navigoval aby som šla aj k súperke. Gabriela tam mala svojho muža, ktorý jej robí trénera. Gratulovali sme si, poďakovala som jej za zápas. Na nejaký čas som šla z haly von, zavolať rodine, kamarátom a potom sme ešte sledovali ďalšie zápasy. Sedela za mnou a nakoniec som od nej dostala aj výslužku — doniesla mi brazílske sladkosti ako darček a ja pre ňu mám takisto pripravený malý darček do Brazílie. Vzťahy to medzi nami nemení, no rivalita tam určite je. Rozprávala som sa aj s majiteľom organizácie, čo ďalej. Treba si oddýchnuť a uvidíme či dáme odvetu, alebo aj zápas na ľavú ruku, v ktorej je šampiónka stále Gabriela. O tom všetkom sa ešte rozhodne.  

Barbora Bajčiová
Foto: Archív Barbora Bajčiová

Kam smerovali vaše prvé kroky po zápase?

Potrebovala som poriadny spánok a tak som spala 16 hodín. Podmienky, klíma, hotel, dva dni bez spánku, lebo človek už začína intenzívne vnímať všetku atmosféru. Dnes vybavovačky v Kubíne, musíš zameniť zarobené peniaze a tak (smiech). V nedeľu bude svet v rovnováhe lebo Barbora, šampiónka, sa vracia za pult do supermarketu! 

Aké sú vaše ďalšie plány? Ozývajú sa vám média na rozhovory, alebo ako to rezonuje?

Zatiaľ som mala krátku reportáž do televízie, plánujem rozhovor do regionálnych novín a tiež na Youtube kanál. Pomaly sa to zbiera a začínam si zvykať. Píšu mi aj zahraničné médiá, ale nemám dobrú angličtinu. Som rada za túto mediálnu stránku, no treba zostať nohami pri zemi. 

Aký je váš najbližší sen?

Žien je v tomto športe stále málo a tak sa momentálne deje veľa kvalifikačných turnajov ako East versus West. Začiatkom marca bude v Taliansku a uvidíme, čo bude nasledovať ďalej. Necháme to asi plynúť a uvidíme. 

Dopriali ste si sami pre seba nejakú odmenu po takomto víťazstve?

Čakala som doma halušky a neboli, čo ma sklamalo (smiech). Cez víkend však bude oslava. Momentálne mi dosť času zaberá škola. Čaká ma posledná skúška zo štatistiky, ktorú už musím spraviť, lebo je to posledný opravák. Všetky myšlienky smerujem už len k tomu, aby som dokončila zimný semester. Potom sa pustím do letného semestra a začnem písať bakalárku.

Spomínali ste, že ste skúšali vyzvať aj Attilu Végha, ktorý ale odmietal, lebo ho “paprčky” živia. Skúsite ho vyzvať opäť?

Niečo chystáme, ale zatiaľ nechcem viac prezradiť. Ale čo sa týka paprčiek, musím povedať, že mi skoro odišlo zápästie. Nie však zo zápasov, ale kvôli podpisom. Mám prvú podpis kartičku v mojej kariére. Podpisovali sme ich stovky, všetci účastníci turnaja, vyzerajú krásne a zabalili nám ich do parádnej drevenej škatuľky ako pamiatku. Tiež sme podpisovali tričká na predaj ako limitovanú edíciu a aj súťažný stôl, ktorého vrchná platňa sa bude predávať za 1000 dolárov. Je to obrovská pocta. A bolesť ruky.

K čomu by sme to víťazstvo mohli prirovnať? Je to ako vyhrať titul v UFC?

Bola to otvorená váha takže v podstate som najsilnejšou ženou na svete. Som majsterkou sveta a svetovou šampiónkou. Boli tam naozaj hviezdy, je to prestížne pay-per-view podujatie zo série East versus West. Zo západu to boli väčšinou americké superhviezdy ako je John Brzenk, Michael Todd, Travis Bagent. Sú to prví, novodobí majstri sveta z roku 1993 kedy sa arm westling ešte len vyvíjal. Gratuloval mi Michael Todd, ktorý je Gabrielin tréner. Stál vedľa mňa a cítila som ako ma nenávidí, lebo chcel aby vyhrala Gabriela (smiech). No po tom všetkom prišiel, zagratuloval mi a povedal mi také slová pri ktorých som plakala. Písal mi Devon Larratt, ktorý je šampiónom tejto organizácie. Mám 22 rokov a píšu mi takéto hviezdy. Je to ako keby dieťaťu, malému futbalistovi v kategórii U10, napísal Cristiano Ronaldo, alebo Messi, že si obrovský talent. 

Už viete do čoho investujete prémiu?

Do medziročníka a internátu (smiech). Prémia nebola až tak vysoká, okolo tisíc dolárov, no preplatili mi hotel, letenku, ubytovanie a chodili sme do skvelých reštaurácií. Do ďalších zápasov mi však sľúbili určite viac. 

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera