Utorok, 23. apríl 2024

Vybrali sme za vás! Ktoré zápasy v 1. kole World Matchplay sa oplatí sledovať?

Tarek Yacoob Tarek Yacoob 17.07.2021
SITA/Kieran Cleeves/PA via AP

World Matchplay sme predstavili, a pozrieme sa na najatraktívnejšie zápasy prvého kola. V tomto prípade si prídu na svoje najmä tí, ktorí majú radi čísla a štatistiky. Práve o tie sa budem pri jednotlivých zápasoch primárne opierať.

Na úvod je si dôležité povedať, že každý jeden hráč je na turnaji zaslúžene. Buď ste súčasťou TOP 16 PDC Order of Merit, alebo ste od septembra minulého roka medzi najlepšími šestnástimi (bez tých, ktorí sa už kvalifikovali cez hlavný rebríček) v rámci Pro Tour rebríčka. Výber piatich zápasov vychádza z dvoch premenných. Prvou z nich sú štatistiky jednotlivých hráčov.

Tu vychádzam zo štatistík stránky Darts Orakel, ktorá je plateným pokračovateľom šípkarskej Darts Database. Tá je síce zdarma prístupná úplne každému, no je zastaralá a štatistiky na stránke už nejaký čas nie sú aktuálne. Nuž, aj šípky idú biznisovým smerom a pri neustálom náraste popularity je to celkom logický krok. Druhá premenná je atraktivita hráčov a ich meno. Tu sa, prirodzene, do značnej miery opieram o subjektívny uhol pohľadu. Verejne prehlasujem, že som v tomto článku vynaložil maximálnu snahu byť čo najmenej zaujatý. Kompletný program nájdete tu.

Jonny Clayton vs. Dirk van Duijvenbode (sobota 21:00)

Nejdem podľa atraktivity od päť k jednej, to už by bolo veľmi náročné a subjektívne. Pri poradí vychádzam z časovej postupnosti. Tento zápas je v poradí celkovo druhý, prvé odhodené šípky od oboch hráčov uvidíme po 21:00. Obaja sú hráči, ktorí medzi elitou nie sú dlho. Keď sa pozrieme na rebríček, ani jeden z hráčov ešte medzi špičkou ustálený nie je, no formou patria k tomu najlepšiemu a najzaujímavejšiemu, čo vo svete šípiek od posledných MS sledujeme.

Favoritom duelu je Walesan, ktorý je čerstvým víťazom Premier League. V semifinále proti Van Gerwenovi vytiahol parádny priemer (103,25) a famózne zatváranie (62,5% úspešnosť na doubloch). Bol to zápas veľmi dynamický a do konca nesmierne tesný (Clayton vyhral 11:9). Finále už bolo menej dramatické (11:5) – Clayton zahral priemer 101,18, no mal 55% na doubloch, až o 24% viac ako jeho súper a to bolo rozhodujúce.

Van Duijvenbode mal skvelé MS, keď ho až v semifinále vyradil Anderson (1:5 na sety), v apríli bol v dvoch finále turnajov PCH, no je menej konzistentný. Clayton po PL vo finále nebol, no predtým stihol v rámci tohto roka štyri finále, pričom dve vyhral a to ešte pred tým vyhral prestížny The Masters. Forma ako hrom.

Priemer Clayton (od 1.1.2021 – pri každom hráčovi) : 99,19 (3. v poradí z all hráčov)

Priemer Van Duijvenbode : 96,32 (14.)

Úspešnosť na doubloch Clayton – zatváranie : 43,38% (6.)

Zatváranie Van Duijvenbode : 36,90% (71.)

H2H: 3:2

Dimitri Van den Bergh vs. Devon Petersen (sobota 22:40)

Čísla v tomto prípade veľmi sedieť nemusia, no tento zápas bude baviť. Ešte pred zápasom uvidíme od oboch tanečný walk-on. Obaja sú showmani a návrat divákov si určite náramne užijú. Najmä Juhoafričan Petersen chýbal, veď v posledných dvoch-troch rokoch sme ho oveľa viac v TV videli ako spolukomentátora. Tridsaťpäťročná africká jednotka je späť v hre. Je hladný, konzistentnejší  a jeho mentálna stránka sa zdá byť vycibrená. Nie je to hráč, ktorý bude lámať rekordy a patriť úplne k najlepším, no jeho odhodlanosť a viaceré návraty budia rešpekt.

V tomto roku dosiahol štvrťfinále na UK Open (vyradil ho až Price – 9:10) a na viacerých turnajoch postúpil do tretích či štvrtých kôl. Obhajca titulu z Belgicka je, pochopiteľne, favoritom. Na MS vypadol už v treťom kole, no odvtedy má dve finálové účasti, vrátane semifinále na predposlednom turnaji. Jeho štatistiky len podčiarkujú jeho rastúce kvality.

Priemer Dimitri : 97,81 (5.)

Priemer Devon: 92,08 (54.)

Zatváranie Dimitri: 41,26% (16.)

Zatváranie Devon: 36,76% (73.)

H2H: 1:1

Krzysztof Ratajski vs. Brendan Dolan (nedeľa 14:10)

Ak šípky nesledujete pravidelne, tento zápas by ste asi medzi TOP 5 nezaradili. Ratajski je viac než solídny hráč a atakuje najlepšiu desiatku, 47-ročný Dolan má to najlepšie už za sebou. V poslednej dobe je ale vo výbornej forme a zavrel ústa nejednému pochybovačovi. Pri všetkej úprimnosti, aj ja som Dolanovi už neveril. Veľmi často vyzeral pri terči frustrovaný, bez energie a chcenia, no tento rok si zatiaľ šípky užíva a hráva veľmi konzistentne. Aj vďaka tomu je najvyššie postaveným hráčom z pomedzi rebríčka pre nenasadených.

Hráč s prezývkou „The History Maker“ je bývalým finalistom World Grand Prix (2011) a na World Matchplay postúpil trikrát do osemfinále (naposledy 2016). Dnes je tak v pozícii, keď môže túto štatistiku prekonať, veď osemfinále je v tomto prípade druhé kolo. Severný Ír v marci vyhral jeden z turnajov PCH, keď na ceste za malou trofejou porazil aj Pricea, Hetu či Michaela Smitha. Hneď deň na to si na svoje konto pripísal semifinále, pričom neskôr dvakrát semifinálovú účasť zopakoval, raz pridal jedno finále. Z tohto pohľadu je Poliak pozadu, tento rok je jeho maximom štvrťfinále (to dal aj na UK Open).

Priemer Ratajski: 97,44 (7.)

Priemer Dolan: 96,33 (13.)

Zatváranie Ratajski: 41,18% (17.)

Zatváranie Dolan: 44,66% (2.)

H2H: 2:0

Michael Smith vs. Ryan Searle (nedeľa 21:30)

Pre pokročilého fanúšika šípiek je tento zápas skvelou kombináciou. Dokonalá kombinácia to je pre fanúšika, ktorý šípky dlho nesleduje, alebo im ešte neprepadol. Na jednej strane máme pri oboch hráčoch veľmi solídne štatistiky a celkovo dobrú formu. Na strane druhej na atraktivite tohto zápasu pridáva spôsob, akým obaja hráči odhadzujú svoje šípky.

Smith aj Searle majú dynamický štýl hodu, ktorí dopĺňajú rýchlou hrou. Táto kombinácia je pre diváka atraktívnou zmesou a na poriadnu „rýchlovku“ sa môžeme tešiť aj tentoraz. Asi každému je oveľa viac známe meno Michael Smith. Tridsaťročný Angličan je na špici už dobrých šesť rokov a je „večným finalistom“. Finále si zahral na MS, World Matchplay, Premier League, Masters i na World Series Finals. Za každým veľké finále prehral. Neraz mal aj niekoľko „match darts“, no stále so sebou ťahá akýsi mentálny blok, ktorý ho nedokáže dostať na najvyšší vrchol. Na konte má deväť iných trofejí, ale majorový TV turnaj zatiaľ nevyhral žiaden. Raz to prísť musí, ale čím je Michael starší, tým je tlak na jeho pleciach väčší.

„Vlasatý“ Searle sa s ním maznať nebude. Mladšieho Angličana už dvakrát v minulosti porazil a pred mesiacom si zahral finále turnaja PCH (vo finále ho zdolal De Sousa 8:7).

Priemer Smith: 96,39 (11.)

Priemer Searle: 95,37 (22.)

Zatváranie Smith: 40,07% (32.)

Zatváranie Searle: 40,95% (21.)

H2H : 4:2

Michael van Gerwen vs. Demon Heta (pondelok 21:50)

Holanďan, farbou dresu a mierne aj výzorom pripomínajúci Shreka, si nedávno užil s pani manželkou dovolenku na Ibize a zdá sa byť v absolútnej mentálnej pohode. Dovolenky vedia byť dvojsečnou zbraňou aj v prípade profesionálnych šípiek. Hráč si na nich mentálne oddýchne a na turnaji to vie pretaviť do TOP výkonov. Ak si oddýchol až príliš, môže mu to priniesť pomalší rozbeh do turnajov a v prvých kolách na pomalší rozbeh veľmi priestor nie je.

Van Gerwen bol svetovou jednotkou sedem rokov a tieto veci dobre pozná. Dnes je „len“ svetovou trojkou a tento rok ešte žiaden turnaj nevyhral. V porovnaní s minulými rokmi je to masívny pokles. Kde sú tie časy, keď suverénne dominoval a za rok vyhral aj 15-20 turnajov. Dnes je konkurencia väčšia, no hlavne výkony Van Gerwena majú klesajúcu tendenciu. Na tej najvyššej úrovní vám stačí aj pád o tri body na priemere a poriadne to pocíti váš ranking i peňaženka.

Austrálčan Heta je hráčom zo širšej svetovej špičky, pričom medzi elitou sa začína udomácňovať a sem-tam už aj vysoko vystrelil. Posledný februárový deň na turnaji PCH postúpil do finále, keď na turnajovej ceste porazil Van Barnevelda, Wrighta a aj práve Van Gerwena. 

Priemer Van Gerwen: 98,57 (4.)  

Priemer Heta: 96,44 (10.)

Zatváranie Van Gerwen: 42,52% (10.)

Zatváranie Heta: 40,24% (30.)

H2H: 5:2

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera