Nedeľa, 26. máj 2024

Homeruny, holé prsia a epický siedmy zápas World series. Dnes sa skončí sezóna bejzbolu

SITA/AP Photo/Matt Slocum

Október patrí v Amerike bejzbolu. Po dlhej, 162-zápasovej základnej časti sa desať najlepších tímov pozrie do playoff. Jeho finále sa volá World Series a je súbojom víťazov Americkej a Národnej ligy.

Dnes v noci sa fanúšikovia dočkajú siedmeho, rozhodujúceho zápasu série medzi Houston Astros a Washington Nationals. Všetky doterajšie zápasy finále vyhrali tímy, ktoré hrali na ihrisku súpera. Aj preto je World Series 2019 taká zaujímavá.

Homeruny a nadhadzovači

Houston Astros majú nabitý káder a za sebou parádnu sezónu. Vyhrali 107 zo 162 zápasov, najviac zo všetkých. Dominovali Americkej lige, všeobecne považovanej za náročnejšiu už len preto, že v nej nadhadzovači nemusia pálkovať.

Ťahajú ich traja skvelí nadhazdovači, tzv. starteri. Gerrit Cole, Justin Verlander a Zack Greinke sú trio, ktoré im závidí väčšina súperov. Dokážu odhádzať veľa inningov, pálkari sa proti nim len ťažko presadzujú a tým pádom je tlak na nadhadzovačov, ktorí po nich zápasy dokončujú, nižší.

Len New York Yankees skórovali tohoto roku viac bodov ako Astros a nikto nedostal v základnej časti menej. Pred playoff boli chalani z Houstonu jasnými favoritmi na zisk trofeje.

Washington sa do finále dostal nečakane. Mužstvo z hlavného mesta muselo odohrať playoff o playoff, jeden zápas o všetko proti Milwaukee. Prehrávali v ňom, no homerun mladíka Juana Sota im pomohol duel otočiť a postúpiť do série proti LA Dodgers.

Max Scherzer, Stephen Strasburg a Patrick Corbin, traja nadhadzovači Nationals zabrali a prvé skutočné prekvapenie bolo na svete. Nats sa rozbehli a vo finále Národnej ligy doslova prefrčali okolo St. Louis Cardinals. Na postup do World Series potrebovali len štyri zápasy.

World Series, Games 1 – 6

V prvých dvoch zápasoch finálovej série pokračovala séria výhier naštartovaných borcov z hlavného mesta. Bejzbolový svet zostal v šoku po tom, čo si z Houstonu odnášali dve výhry a skalpy Colea a Verlandera. Korunovanie nových šampiónov (Nats existujú len niečo vyše 20 rokov, keď sa do Washingtonu presťahoval tím z kanadského Montrealu) bolo naplánované na víkend.

Astros boli ale proti. V piatok, sobotu aj nedeľu na ihrisku v hlavnom meste USA doslova dominovali. Konečne pripomínali mužstvo, ktoré ovládlo základnú časť. Nats skórovali v každom zápase len jeden bod, Astros postupne 4, 8 a 7 a euforickú radosť fanúšikov Nationals vystriedala radosť iná.

Najsvetlejším momentom pre zaplnený štadión tak v nedeľu bola možnosť vybučať prezidenta Trumpa, ktorý sa na zápas prišiel pozrieť osobne.

Holé prsia

Priznajte sa, na článok ste si klikli kvôli holým prsiam v nadpise. Nehovorte, že nie. Keď už ste tu a použil som taký lacný trik na vašu pozornosť, zaslúžite si aby som o nich krátko napísal.

Televízne kamery počas piateho zápasu odhalili okrem sklamaného Trumpa aj dvojicu dievčeniec, ktoré sa postavili oproti najlepšiemu nadhadzovačovi Houstonu Astros. Gerrit Cole tak namiesto rukavice svojho catchera (chlapíka, ktorý kľačí za pálkarom a chytá hodenú loptičku) kukol smerom k odhaleným hrudníkom.

Veľká sranda, internety zahoreli a dievčatá dostali na druhý, či tretí deň doživotný zákaz navštíviť akýkoľvek štadión MLB. Neviem, či im reklama, o ktorú si nehanebne povedali, za to stála. Tipujem, že to ešte skúsia na basketbale, hokeji, či americkom futbale.

Poďme ale späť k športu, chvíľku erotiky týmto končíme.

Epický siedmy zápas

Séria sa na šiesty a prípadný siedmy zápas presťahovala späť do Houstonu, kde o druhom titule za posledné tri roky mali Astros rozhodnúť v noci z utorka na stredu. Nerozhodli. Justin Verlander, budúci člen Siene slávy MLB má vo World Series skóre 0:6, šiesty zápas prehral dnes nadránom.

Nepomohli ani dva body Astros v prvej zmene, Nats sa homerunmi dostali späť do zápasu. Stephen Strasburg vydržal nadhadzovať do 9., posledného inningu a viac bodov už domácim nedoprial. Washington vyhral 7:2.

Stojíme tak pred siedmym, posledným a rozhodujúcim zápasom sezóny MLB. Za Houston sa na kopec postaví Zack Greinke, ktorému to v playoff 2019 veľmi nejde. Zo štyroch zápasov ani jeden nevyhral a jeho ERA (priemer bodov, ktoré súperom pustil) je 5,30. Nationals dajú loptu do ruky Maxovi Scherzerovi, svojmu najlepšiemu hráčovi. Z piatich zápasov v playoff vyhral tri a ani jeden neprehral, jeho ERA v playoff je 2,16.

Scherzer musel pre zranenie vynechať zápas číslo 5, v ktorom mal pôvodne nastúpiť. Údajne nočný zápas zvládne, je povestný buldočou povahou.

Pre Astros bude triumf vo World Series potvrdením aktuálnej klubovej dominancie. Pre Nationals nečakaným sviatkom. Klub v máji mnohí v hlavnom meste odpisovali. Prehrali totiž až 31 z prvých 50 zápasov. Po jednej tretine zápasov považoval celý Washington celú sezónu, pred ktorou pustili najlepšieho hráča Brycea Harpera konkurenčnej Philadelphii, za stratenú.

O 24 hodín však Nationals môžu byť bejzboloví králi. Musia však ešte raz poraziť najlepšie mužstvo súčasnosti na jeho ihrisku. Ak sa im to podarí, bude to epické.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera