Štvrtok, 22. február 2024
F1

Päť otázok pred Veľkou cenou Belgicka

Tarek Yacoob Tarek Yacoob 28.08.2021
SITA/AP Photo/Francisco Seco

Nedávno bola definitívne zrušená VC Japonska, pandémia má dozvuky. Musíme sa spoločne modliť, aby delta variant nezasiahol tak, ako predpovedajú negatívnejšie predpovede. Jedno je isté – o VC Belgicka neprídeme.

Ikonické Spa-Francorchamps so sebou vždy prináša veľkú dávku nadšenia, nostalgie, ikonické zákruty a veľké diskusie odborníkov i fanúšikov z celého sveta. Ani tentoraz tomu nie je inak. Na úvod je dôležité vyzdvihnúť ženskú sériu „W Series“. V sérii je viacero skvelých jazdkýň a včera sa udiala na prvý pohľad hrôzostrašná nehoda. V sekcii zákrut „Eau Rouge“ došlo k hromadnej havárii šestice pretekárok. Zábery sú strašné, našťastie sa ale nikomu nič vážne nestalo, život/y zrejme zachránila aj „svätožiara“.

Ešte viac nás zaujíma F1, ktorá v sobotu od 15:00 prinesie kvalifikáciu. V rovnakom čase sa v nedeľu začína Veľká cena Belgicka.

Bude pršať?

Preteky v Maďarsku dážď obrovsky ovplyvnil a nepriamo spôsobil aj šokujúce víťazstvo Ocona. Je veľmi pravdepodobné, že pršať bude aj dnes a zajtra. Šanca na dážď počas kvalifikácie je stopercentná, počas nedeľňajších pretekov hovorí predikcia o takmer 90%. Predpovede sú vec jedná, realita niekedy býva vec druhá. Práve premenlivé počasie spôsobilo hromadnú hrozivú nehodu v ženskej sérií.

Pevne veríme, že v Spa neprinesie dážď žiadnu vážnu nehodu a že piloti predvedú svoje profesionálne schopnosti bez toho, aby sme sa museli báť o niekoho zdravie. 

Čo povedali prvé dva tréningy?

Piatkové dva tréningy nie sú úplne smerodajné pre umiestenia v kvalifikácii a následne v pretekoch. Viaceré tímy si idú svoje pretekové módy a pri niektorých tímoch sme si už zvykli, že to najlepšie si nechávajú až na sobotu.

Typickým príkladom je McLaren, ktorý máva slabšie piatky a ich kvalifikačné časy bývajú lepšie. Aj tentoraz bolo najlepším umiestnením v piatok ôsme miesto Norrisa, v kvalifikácii môžeme očakávať zlepšenie. V druhom tréningu do múru nabúral Leclerc aj Verstappen, veľké problémy mal aj Kimi. V prípade výdatného dažďa môžeme očakávať podobných problémov viac.

V tréningu vyzeral veľmi dobre Alonso, Vettel či Gasly. Naopak, za očakávaniami bol Pérez aj Ricciardo, ktorý však zaostáva za očakávaniami celú doterajšiu sezónu.

Ako často uvidíme prelomový pohľad očami jazdca?

Ešte nikdy sme neboli bližšie tomu, ako jazdec F1 vidí samotné preteky. Novinka v rámci F1 bola predstavená počas druhého tréningu, keď mal kameru na helme Fernando Alonso a vyzeralo to parádne. Fanúšikovia si pohľad okamžite zamilovali a už teraz volajú po tom, aby sme ich videli počas kvalifikácie a najmä pretekov čo najviac. Bolo by naozaj epické, ak by sme sa očami jazdcov pozerali aj počas predbiehacích manévrov, kedy tuhne krv v žilách aj bez nového dynamického pohľadu, ktorý nám približuje prežívanie jazdca.

Ktovie, možno o 20 rokov bude k dispozícii aj zariadenie, ktoré nám privolá vnútorne pocity pretekára. Zatiaľ sa uspokojme s touto novinkou.

Ako ovplyvní predĺženie zmluvy skúsených pretekárov?

Tímy už vo veľkom riešia zmluvy pre rok 2022, ktorý prinesie viaceré veľké zmeny. O svoju budúcnosť sa pre budúci rok nemusí báť Alonso a ani Pérez. Obaja jazdci stihli ešte pred Spa podpísať zmluvy pre budúci rok a tímy sa tak môžu maximálne sústrediť na preteky.

Ocon má zmluvu v Alpine do roku 2024, Max Verstappen pravdepodobne vydrží v Red Bulle ešte dlhšie. Zmluvy sú podpísané a nestalo sa tak náhodou. Alonso je po návrate čoraz istejší vo svojom monoposte, svoju extratriedu naplno prejavil (aj) v posledných pretekoch, keď famózne bránil Hamiltona. Pérez je zatiaľ piaty, no jeho výkony sú doteraz presvedčivejšie ako výkony predchodcov. Skúsený Mexičan bude chcieť už v Spa potvrdiť to, že si novú zmluvu zaslúži.

Osamostatní sa Ferrari na treťom mieste?

Iste, najzaujímavejší boj sa odohráva medzi Maxom a Lewisom, resp. medzi Mercedesom a Red Bullom. Viaceré veľmi zaujímavé duely sa odohrávajú aj o čosi nižšie.

Atraktívny boj o tretie miesto v tejto sezóne zvádza McLaren a Ferrari. Po pár Veľkých cenách mala navrch stajňa britská, talianska stajňa sa však postupne zlepšuje a momentálne je dokonca pred McLarenom na treťom mieste. Oba tímy majú 163 bodov a je takmer isté, že jeden z tímov bude mať po Belgicku aspoň minimálny náskok pred druhým tímom. Až ikonické zákruty Spa ukážu, ktorý z tímov získa prvú výhodu.

Aj vzhľadom na výsledky v nedávnych pretekoch je dnes Ferrari favoritom na zisk bronzovej priečky.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera