Nedeľa, 19. máj 2024

Najprv bol Japonec dedinskou atrakciou, teraz je objavom Fortuna ligy

TASR - Erika Ďurčová

Pred pár mesiacmi bol hráčom dedinského klubu zo Župčian, momentálne patrí medzi objavy jarnej časti Fortuna ligy. Japonec Takuto Ošima sa vypracoval na stabilného člena základnej zostavy Michaloviec. Čo hovorí na to, že v Tokiu budú Olympijské hry a ako mu chutí suši na Slovensku? 

Kariéra ako na horskej dráhe

Narodil sa v Hirakate, približne 400-tisícovom meste ležiacom v severovýchodnej prefektúre Osaky. Nachádza sa v ňom známy zábavný park, v ktorom sú populárnymi atrakciami drevené húsenkové dráhy.

Jazdu na takejto trati pripomína kariéra dvadsaťdvaročného stredopoliara. Pôsobil v nižších súťažiach v Japonsku. Minulé leto sa dostal do TJ Družstevník Župčany. Klubu z maličkej dedinky pri Prešove, ktorý pôsobí v štvrtej lige Sever Východoslovenského futbalového zväzu.

V januári tohto roka dostal Takuto Ošima veľkú kariérnu šancu v Michalovciach.

S futbalom som začal v šiestich rokoch. Úroveň futbalu v Japonsku je vysoká. Kluby sa zameriavajú na techniku. Naposledy som hrával za FC Awajišima. Potom som sa prvýkrát v živote dostal na Slovensko. Myslel som si, že to bude moja posledná futbalová výzva,“ povedal na začiatok Takuto Ošima.

Dedinská atrakcia

Takutov príchod na Slovensko v lete 2020, s ktorým prišiel krajan Hiroyašu Koši, zariadil mecenáš dedinského klubu zo Župčian Vladimír Zusko. O obidvoch futbalistoch bolo dôkladne postarané. Klub im zabezpečil ubytovanie a stravu. Hoci hrali štvrtú ligu, boli zaplatení ako profesionáli. Navyše sa stali dedinskou atrakciou a Župčanom stúpli divácke návštevy na domácich zápasoch. Pre denník SME v decembri 2020 Vladimír Zusko povedal, že japonskí hráči si na slovenský život rýchlo zvykli a po zápasoch si dali guláš, klobásu či pivo.

Ukázali solídnu techniku, maznali sa s loptou a vystrčili útočné tykadlá. Ich slabinou bola defenzívna činnosť. Jozef Kováč, tréner Župčian pre v spomínanom rozhovore zanalyzoval, že Ošima má mimoriadnu kvalitu a je zaujímavým hráčom pre najvyššiu súťaž. Zakrátko po ňom siahli Michalovce. Vo fortunaligovom klube má byť podľa špecializovaného webu Transfermarkt na hosťovaní do konca júna.

Do Župčian ma priviedol kamarát. Aj keď som bol amatérsky hráč, boli to veci, ktoré by som v Japonsku nemohol zažiť. Pripravili mi dom, v ktorom som býval. Neskôr som od niekoho v tíme počul, že sa o mňa zaujímajú Michalovce, kde som bol v zime na tréningoch. Mesto je pokojné, nemám žiadny stres a žijem v peknom dome. Som si istý, že slovenská liga mi pomôže, aby som sa v kariére dostal inde a bude pre mňa prechodovým bodom,“ porozprával pre náš web.

Čakanie na gól vo Fortuna lige

V januári Zemplínčania oficiálne predstavili exotickú posilu, ktorá s nimi trénovala už dva mesiace  počas jesene. Takuto Ošima zasiahol vo Fortuna lige zatiaľ do deviatich zápasov. Zakaždým figuroval v základnej zostave. Na premiérový gól v michalovskom drese čaká.

Ošima je vo Fortuna lige iba druhým Japoncom. Prvým bol na jar 2018, taktiež v Michalovciach, Tsubasa Niši.

Mojou prednosťou je vytváranie šancí pre tím. Škoda, že nemáme v lige dobré výsledky. Snažím sa napĺňať očakávania trénerov. Som často netrpezlivý. Som totiž hráč, ktorý sa snaží dosahovať aj osobné ambície a zatiaľ som nebol schopný pomôcť k lepším výkonom,“ vyhlásil muž, ktorý oslávi 1. júna 23. narodeniny.

Šport číslo jedna

V roku 2002 Japonsko spoluorganizovalo futbalové majstrovstvá sveta. Takuto Ošima mal v tej dobe zhruba štyri roky, takže si na turnaj nespomína. V Ázii je však futbal čoraz sledovanejší. V Japonsku aktuálne hráva hviezdny Španiel Andrés Iniesta. Po konci v FC Barcelona odišiel do klubu Vissel Kóbe. V ňom pôsobí tiež belgický obranca Thomas Vermaelen. Pred časom boli v mužstve španielsky útočník David Villa alebo Nemec Lukas Podolski.

Iniestu mám veľmi rád. Fascinovala ma jeho hra. Futbal je v Japonsku populárny, aj keď nie až tak ako Premier League. Najlepším japonským hráčom je podľa mňa Takefusa Kubo, ktorý hráva v Španielsku. Má futbalové myslenie na svetovej úrovni,“ vyslovil názor.

Aj na Slovensku je pekne

S Takutom sme prebrali i nefutbalové témy. Pýtali sme sa ho na vyspelú japonskú spoločnosť. Krajina je preslávená maximálnou kreativitou v rámci elektronických výrobkov a produktov aj silou v automobilovom priemysle. Patrí medzi svetových ekonomických gigantov. Je technologickou veľmocou.

Ťažko sa to vysvetľuje. Keď som prišiel na Slovensko uvedomil som si, že Japonsko je skutočne úžasné. Aj Slovensko má pekné miesta. Japonsko je však najmodernejšou krajinou. Má úplne všetko,“ zamyslel sa.

V Japonsku, predovšetkým v Tokiu, rastú pochybnosti nad organizovaním Olympijských hier. Z minulého roka sa presunuli na leto 2021. Obyvatelia v Tokiu sú v drvivej väčšine proti najväčšiemu športovému podujatiu na planéte. V prieskumoch sú za zrušenie alebo ďalšie odloženie olympiády. Obavy sú odôvodnené panikou z ďalšej vlny pandémie či z pomalého očkovania v krajine.

Japonsko má teraz tretiu vlnu. Myslím si, že je nevyhnutné, aby v situácii, keď je situácia veľmi zlá, existovali negatívne názory na usporiadanie olympijských hier,“ povedal Takuto Ošima.

Falošné suši

Typickým jedlom v krajine samurajov a vychádzajúceho slnka je suši. Na Slovensku v ostatných rokoch pribudlo mnoho reštaurácii zameraných na japonskú klasiku. Takuto hovorí, že slovenské suši je absolútne neporovnateľné s tým, aké nájdu turisti priamo v Japonsku.

Vyskúšal a zjedol som nejaké suši. Na Slovensku je dosť falošné. Dôvodom je to, že ho u vás pripravujú Číňania, takže sa chuť v porovnaní s Japonskom veľmi líši.Ľudia, ktorí hovoria, že na Slovensku je vynikajúce suši, budú prekvapení, keď prídu do Japonska, kde je suši naozaj vynikajúce,“ uzavrel.

Tomáš Kotlárik/RTVS

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera