Každý, kto kedy fandil nejakému futbalovému klubu, sníval o tom, že by ho vlastnil. A ak nie svoj najobľúbenejší, tak nejaký iný, menší, dostupnejší… No a ak ste hollywoodska hviezda, taký klub si môžete dovoliť. A potom ho kúpite a skúšate ho dostať o ligu vyššie. A snažíte sa pritom prísť na to, ako to urobiť tak, aby vás to finančne nezruinovalo. No a aj o tom je seriál Welcome to Wrexham, alebo Vitajte vo Wrexhame, ak chcete slovenskú verziu.
Vitajte vo Wrexhame
Rob McElhenney mal taký nápad. Kúpil by klub z Walesu, hrajúci piatu najvyššiu súťaž. Ak neviete, kto je Rob McElhenney, tak je to jedna z hviezd skvelého komediálneho seriálu It´s Always Sunny In Philadelphia a je aj jedným z jeho tvorcov. Seriál sa do našich televízií veľmi nedostal, preto vám jeho tvár asi veľa nepovie – hoci hosťoval aj v rôznych iných seriáloch a filmoch. No, ale vráťme sa k futbalu.
Rob McElhenney mal pocit, že by bolo dobré skúsiť osloviť aj niekoho ďalšieho, kto by mu pomohol. Minimálne s financovaním. A tak sa do kúpy Wrexhamu zapojil aj Ryan Reynolds, známy napríklad aj ako predstaviteľ superhrdinu menom Deadpool. No a pri kúpe klubu začína aj seriál Welcome to Wrexham, ktorý si berie na paškál práve pôsobenie slávnej dvojice na nečakanom mieste.
Pre Slováka ide o ťažko pochopiteľný biznis model, ktorý majú obaja v hlavách. Nebojte, v polovici prvej série už bude obom jasné, že aby tento biznisprojekt začal zarábať, bude potrebné… No, povedzme, brutálne veľa práce a trpezlivosti. A možno aj presvedčenie, keďže staručký klub sa roky potáca v nižších súťažiach a tunajší priaznivci sú voči pozitívnym plánom skeptickí.
Amíci a futbal
Aj keď majitelia klubu pochádzajú zo Severnej Ameriky, nečakajte prvoplánové vtipy o “hlúpych amíkoch nerozumejúcich futbalu”. Obaja majú k športu vzťah, McElhenney je napríklad veľký fanúšik Philadelphie Eagles, klubu NFL, kvôli ktorému zmeškal aj dôležitý zápas FA Cupu, v ktorom sa predstavil Wrexham. Ani jeden z nich síce futbal z duše nemiluje, ale obaja rozumejú hlavných zákonitostiam a pravidlám. V tomto vidím malú paralelu so seriálovým Tedom Lassom.
Navyše miesto, odkiaľ noví majitelia pochádzajú, prináša zaujímavé a podnetné poukazovanie na športové rozdiely medzi Európou a Severnou Amerikou. A tiež medzi angličtinou vo Walese a tou za oceánom.
Divák sa dozvie viac o histórii klubu, mesta, Walesu, ale aj o tunajšom slangu, z ktorého si nemáte šancu nič zapamätať. Krátky náhľad dostaneme aj na prácu so sponzormi, na vyjednávanie manažmentu a zblízka uvidíme aj proces prijímania hráčov či výmeny trénera. Zaujímavé sú aj epizódy, v ktorých sa riešia napríklad problémy hendikepovaných fanúšikov, ako aj fyzické napadnutia násilných jedincov po zápase.
Mňa osobne najviac zaujala časť o fanúšikovi, ktorý mal síce zákaz chodenia na štadión (lebo v minulosti sa účastnil rôznych výtržností), napriek tomu však vysvetľoval svojej partnerke, ako veľmi potrebuje permanentku na najbližšiu sezónu.
Najprv zábava, potom dokument
Welcome to Wrexham je v prvom rade zábavným programom, až potom je to futbalový dokument. Rozpráva o zaujímavých a nečakaných aspektoch futbalového života ale tiež o fanúšikoch z netradičného pohľadu. No a, samozrejme, aj o slávnych majiteľoch klubu, ktorí si neraz celú šou kradnú pre seba.
Kúpa klubu a celý seriál vyvolali vlnu záujmu o súťaž, ktorá je vo futbalovej hierarchii v Anglicku až na 5. mieste. Majiteľov Wrexhamu (teda minimálne ich hlasy) nájdete aj na novej FIFE, ak si zvolíte zápas s Liverpoolom. Wrexham odohrá v lete v USA aj prípravný zápas s Manchesterom United! Vo videu, v ktorom to majitelia oznamujú, hviezdi aj Sir Alex Ferguson.
Stojí Wrexham za pozretie?
No a na záver mi dovoľte odpoveď na otázku z titulku. Prvá séria Welcome to Wrexham nie je len tak hocijakým dokumentom. Je skvelou reklamou pre futbal ako šport, pretože ho predstavuje nekonvenčne, s humorom a láskou, cez pohľad viacerých ľudí, ktorí sú viac či menej zainteresovaní. Už samotný príbeh, ktorý začal zvažovaním kúpy klubu, je unikátny a tak pritiahnutý za vlasy, že je dobré, že ho podchytili aj seriálové štáby.
Seriál rozhodne odporúčam, bez ohľadu na to, či holdujete futbalu a či vám sú príbehy o Deadpoolovi sympatické, alebo nie. A to nehovorím len ja, to určite hovorí napríklad aj vedenie športového kanála ESPN, ktoré neváha poslať štáby robiť priamy prenos zo zápasu, ale napríklad aj turisti z celého sveta, ktorí sa už do Walesu na zápas Wrexhamu vybrali.
Na Slovensku je dostupný cez streamingovú službu Disney+.
Komentáre