Nedeľa, 30. jún 2024

Dunajské derby ako testovací experiment pre fanúšikov. Držme všetkým palce

SITA/Martin Havran

Víkendový futbal môže byť na dlho záverečný, ktorý na Slovensku v roku 2020 uvidíme. Kým posledným zápasom pred vypuknutím pandémie, ktorého som sa zúčastnil Na vlastné buľvy bol zápas DAC proti Trnave, teraz ním zrejme bude šláger proti Slovanu.

Na ten sa nechystám, no permanentkári dunajskostredského klubu ísť môžu. Dôležitému experimentu pri MOL Aréne treba držať palce.

Dunajské derby

Najprv by som sa chcel pokúsiť o prienik do jazyka futbalových fanúšikov. Rivalita medzi klubom z Dunajskej Stredy a bratislavským Slovanom je dlhodobá a úprimná. Pre slovanistov síce “derby” znamená zápasy proti Spartaku Trnava, priaznivci DAC tak označujú práve súboje proti belasým z hlavného mesta.

Dobrým kompromisom by bolo, keby malo každé súce derby svoj prívlastok. “Tradičné” nech je Slovan – Trnava, “Východniarske” Košice – Prešov, ak sa ho ešte dožijeme. Pre zápasy Dunajskej Stredy a Slovana sa hodí “Dunajské.” DAC má Dunaj v názve mesta, Bratislava na ňom priamo leží. Lepší nenájdeme.

Určite ho už vymyslel niekto dávno predo mnou. Teraz by som chcel povzbudiť fanúšikovský aj pisálkovský ľud, aby sme zápasy DAC so Slovanom tak označovali od-te-raz v čo najväčšom počte.

V poslednom čase to je aj tak najatraktívnejší zápas, ktorý ponúka slovenská Fortuna liga. Inak tomu nebude ani cez víkend. DAC je o dva body prvý pred Slovanom, za ním stráca Žilina už deväť bodov. Hrá sa priamy súboj o prvé miesto v priebežnej tabuľke.

Testovací experiment

Počas obmedzenia (no dobre, zrušenia) všetkého športu sme vďační aj za to málo, čo vidíme v televízoroch. Platné ustanovenia zatiaľ hovoria o tom, že hromadné podujatia môžu privítať tých divákov, ktorí sa preukážu negatívnym testom na COVID nie starším, ako dvanásť hodín.

V Dunajskej Strede prebehne v nedeľu jeden veľký športový testovací experiment. Permanentkári budú môcť nastaviť nosné dierky a keď sa dozvedia dobrú správu o negatívnom výsledku výteru, aj zaujať miesto v hľadisku. Testovanie prebehne v desiatich stanoch, je na pozvánky a zadarmo. Všetky známe hygienické opatrenia majú byť dodržané. Nepochybujem, že aj budú.

Záujem je podľa našich informácií veľký, všetky testovacie termíny vypredané. Okolie štadióna ponúka veľkorysý voľný priestor na dodržanie sociálneho dištancu. Nerobíme si ale ilúzie, že každý dodrží po celý čas odstup dvoch metrov od iného fanúšika. Snáď budú mať aspoň všetci rúška.

Poznámku, že keď pôjde o futbal, nechajú si možno v nosoch špárať aj takí, čo inokedy odmietajú čo len počuť o testovaní, očkovaní, či dodržiavaní zákazu zhromažďovania, nechajme pod čiarou.

Držme všetkým palce

Antigénové testovanie fanúšikov pred zápasom je dôležité z viacerých dôvodov. Jednak pomôže odhaliť prípadných pozitívnych nosičov vírusu, ktorí (snáď) namiesto na futbal pôjdu rovno do karantény. Druhak môže slúžiť ako okienko do budúcnosti.

Realisti medzi nami nevidia iný spôsob, ako umožniť väčšiemu množstvu ľudí prístup na štadión nielen teraz, ale ani v roku 2021. Len tak, že sa naň dostanú iba overení zdraví jedinci. Experiment v Dunajskej Strede môže slúžiť ako príklad, ako takú operáciu zvládnuť po logistickej aj nákladovej stránke. Verme, že pozitívny.

Také náklady by si v budúcnosti mohli kluby nárokovať ako kompenzáciu od štátu. Podľa mňa oprávnene. Nestačí len naťahovať ruku a oháňať sa ušlým ziskom. S mužstvami vo vlastníctve (väčšinou) bohatých podnikateľov nemajú politici veľa dôvodov na súcit.

Nech to teda v nedeľu dobre dopadne.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po siedmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika.

Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866.

Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať.

Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem.

Telovýchovný vedúci.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera