Sobota, 25. máj 2024

Je Premier league najlepšia liga s najhoršími rozhodcami na svete?

Tarek Yacoob Tarek Yacoob 08.02.2021
SITA- Adam Davy/Pool via AP

Anglická Premier League je dlhodobo najpopulárnejšou a podľa mnohých aj najlepšou ligou na svete. Čoraz častejšie sa v nej diskutuje o veľmi kontroverzných a sporných rozhodcovských verdiktoch. Viaceré posledné rozhodnutia sú bez preháňania naozaj znepokojujúce.

Zaujatosť voči Arsenalu?

Viaceré kontroverzné rozhodnutia sa v posledných týždňoch týkali londýnskeho Arsenalu. Fanúšikovia „The Gunners“ v posledných zápasoch len nechápavo krútili hlavami a niet sa im vôbec čo čudovať. Aby bolo jasné – ja sám nie som „diehard“ fanúšik žiadneho z klubov. Som fanúšikom futbalu, Premier League a niekoľko klubov mi je sympatických a preto sa celkom solídne dokážem odosobniť od zaujatosti.

Čo to ale rozhodcovia v zápasoch Arsenalu predvádzajú?

David Luiz bol vylúčený v zápase proti Wolverhamptonu za extrémne jemný kontakt s protihráčom. Zákrok som si pozrel mnohokrát a je pomerne zrejmé, že prvotný impulz prišiel zo strany útočníka a nie brániaceho hráča.

Pravidlo v danom prípade hovorí, že ak obranca fauluje hráča v gólovej šanci bez úmyslu hrať loptu, je to červená karta. V danom prípade bol ale Luiz dosť vzdialený od protihráča a aj samotná penalta bola veľmi diskutabilná. Červená karta rozhodne nebola na mieste.

Žltá za vyhraný hlavičkový súboj

Ezri Konza mal byť v zápase Villa vs. Arsenal vylúčený po druhej žltej karte už v prvom polčase. Fauloval totiž Saku, ktorý šiel do gólovej šance.

Namiesto toho dostal tretiu žltú kartu domácich Grealish a to v samom závere zápasu. Táto žltá karta prišla po čistom vyhratom súboji, kedy bol faulovaný skôr práve on.

Brankár Martinez zas evidentne v pokutovom území, pri rohovom kope, stiahol za dres Lacazetta, penalta sa nepískala.

Go, figure.

Iné brutálnejšie zákroky? Pohoda!

Obrázok známeho youtubera s futbalovým a FIFA contentom („MGH“) sa stal virálnym práve po zápase s Wolverhamptonom (ČK Luiza vyššie). Veľmi nešetrné, až brutálne zákroky, boli pomerne nedávno ponechané bez karty, či so žltým trestom. Nekonzistentnosť sa ale prejavuje aj u iných. Svedkami sme tomu boli predvčerom, keď bol vylúčený Tomáš Souček.

Rozhodca Mike Dean je často kritizovaným arbitrom. V závere zápasu Fulham vs. West Ham dal Souček nechtiac lakeť Mitrovičovi. Ten sám na rozhodcu apeloval, že to nebolo nič brutálne. Dean sa šiel sám pozrieť na obrazovku. Stál tam asi minútu, zákrok videl minimálne dvadsaťkrát. Verdikt? Červená!

V pondelok uspel West Ham s odvolaním a červená pre Součka neznamená zastavenie činnosti. Rozhodca Dean začal dostávať výhražné odkazy a preto sa rozhodol že bude lepšie, keď najbližší víkend vynechá.

Je na vine VAR alebo samotní rozhodcovia?

Bývalý hráč Liverpoolu či Tottenhamu Jamie Redknapp sa k tomu vyjadril, že je to „naozaj znepokojujúce“. Podľa neho bol futbal vždy jednoduchou hrou, ale dnes ho kazia komplikované pravidlá a od Deana chce aby sa nad svojim rozhodnutím zamyslel a priznal, že urobil naozaj veľkú chybu. Podobný názor majú aj mnohí iní. Jamie Carragher, Ian Wright, Gary Lineker…

Vyššie spomínaný „MGH“ vidí celkovo vinu skôr v systéme VAR. To mi ale pripadá ako obviňovať bicykel z nefunkčnosti keď neviete bicyklovať. Darmo plačete, že máte zle namazanú reťaz a že bicykel je príliš starý. Neobviňujme samotný nástroj, ten zlý nie je.

Problém je to, že VAR ovládajú rozhodcovia, ktorí robia príliš často príliš zlé rozhodnutia.

Pár možných riešení

Nečudo, že v anglickom futbale sa o týchto rozhodnutiach diskutuje naozaj vášnivo. Jedným z riešení by mohlo byť to, čo vidíme napr. v americkom futbale. Pri konzultácii sporných rozhodnutí všetci počujú, čo rozhodca komunikuje. Žiadne tajnosti, menej kontroverzii.

Iným riešením by mohli byť zahraniční rozhodcovia. Je azda náhoda, že žiaden anglický rozhodca nebol na MS 2018? Zahraniční hráči, zahraniční manažéri, zišli by sa veru i zahraniční rozhodcovia. Najlepšia liga na svete si vyžaduje TOP rozhodcov, nie naopak.

V neposlednom rade, zodpovednosť musia prevziať aj rozhodcovia. FA sa nemôže len nečinne prizerať a vyslovené chybné rozhodnutia musia mať svoje následky. Iba tak sa anglická liga posunie ďalej a bude skutočne vo všetkom najlepšia.

Ďalšie články o Premier League:

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera