Štvrtok, 23. máj 2024

Liverpool – Real Madrid. Ako vidia finále Ligy majstrov redaktori TakUrčitee?

Ján Janočko Ján Janočko 28.05.2022
Foto: SITA/AP Photo/Jon Super

Už dnes večer nastane vrchol futbalovej sezóny – finále Ligy majstrov. Pred pár dňami sme s Telovýchovným vedúcim písali článok – pozvánku – pred zápasom Liverpoolu s Tottenhamom, kde sme obaja odpovedali na otázky k nášmu obľúbenému klubu. Tentoraz som iniciatívnu prevzal ja a pred finále som oslovil fanúšika Realu Riša Hanzlíka, autora kultových Trénerovín. On odpovedá za španielsky klub, ja za ten anglický.

Čo podľa teba rozhodlo o tom, že je tvoj tím vo finále Ligy majstrov?

RH: Mágia Bernabeú a klubu. Real dokázal trikrát niečo, čo keby sa stalo vo finále, spomíname na to ako na Istanbul, alebo Barcelonu v podaní United. Real ukázal, že vo futbale je stále niečo, čo sa kúpiť nedá a čo prichádza až rokmi. A teda nie, že by Perez nemal sklon nakupovať, ale aura gigantov ako Real, Barca, Bayern tu stále niekde je. Je to možno najťažšia cesta, ktorú kedy Real za ušatou trofejou prešiel.

JJ: Liverpool mal trocha šťastia pri žrebe, veľa umu pri výbere zostavy a dobré zdravíčko hráčov. Takisto veľkú sebadôveru, ktorú do hráčov vložil tréner, lebo inak by nemohol tak dobre bojovať v štyroch súťažiach naraz. No a do veľkej miery bol podstatný aj pokoj na kopačkách, ktorý hráči mali aj v momentoch, keď sa nedarilo. Napríklad vo Villareale hrali s takým pokojom, akoby im ani nehrozilo vypadnutie, pričom prehrávali o dva góly. Naučili sa zlomiť aj zápasy, v ktorých to vyzeralo, že by nedali gól ani do rána.

V čom je tvoj tím lepší ako tím tvojho súpera a v čom vidíš jeho najväčšie slabiny?

RH: Real je lepší v tom, že dokáže trpieť. Pokojne aj celý zápas. Je to utrpenie, ako keď hodinu a pol pozeráš Inkognito, lebo čakáš na kuriéra s jedlom. Toto je zároveň jeho najväčšia slabina, pretože nehrá hru, na ktorú má a spolieha sa na to, ze Courtois pochytá a Benzema s Viniciusom za pomoci Rodriga zapas otočia. Real je samozrejme pomalšie mužstvo, ale keď máš hráčov, ktorí štyrikrát vyhrali Ligu majstrov, také kúsenosti ničím nenahradíš. Možno to proti tímu ako Liverpool vyznie čudne, ale Real je lepšie muzstvo. Tá partia spolu zažila už asi všetko.

JJ: Najväčšia sila je v mentálnom nastavení. Toto nie je ten Liverpool, aký bol pred desiatimi rokmi. Kvalitou, hrou, ale najmä víťaznou povahou, ktorú v sebe má. A už to nie je ani ten klub, ktorý mal problém urobiť posledný krok – zlomiť zápas, vyhrať finále, doklepnúť prestup hviezdneho hráča. Liverpool má výhodu v rýchlosti a dravosti. Chýbajú mu však skúsenosti v niektorých častiach poľa, tie sa nahradiť nedajú. Navyše nemám pocit, že by hráči The Reds individuálnou kvalitou prevyšovali svojho súpera, možno je na tom Real o trochu aj lepšie. No a Liverpool nemá Benzemu, ten sa v posledných minútach vždy zíde 🙂

Čo by znamenala výhra tvojho klubu pre teba, pre klub a pre celý futbalový svet?

RH: Štrnásť trofejí, to už je závislosť. Znamenalo by to s určitosťou Zlatú loptu pre Benzemu, smutný večer pre fanúšikov Barcelony, ale zároveň istotu, že Real neobmení stred zálohy, kym neodídu títo traja chalani do dochodku. To je niekedy druhá strana mince, keď klub nečakane vyhrá ligu a Ligu majstrov. Ale ak to Real dokáže, budem o to radšej, lebo by to bolo na štadióne Kyliana Mbappeho. Ak už aj ten po ňom stihli pomenovať.

JJ: Myslím si, že Liverpool už nemusí nikomu nič dokazovať. S oveľa menším prestupovým rozpočtom dokáže pravidelne držať krok s gigantami svetového futbalu, dokonca je mnohokrát v hre o trofeje dlhšie, ako ostatní top utrácači peňazí. Znamenalo by to však nesmrteľnosť pre Kloppovo mužstvo a pravdepodobne veľké množstvo nových sôch v Liverpoole a okolí pre hráčov a trénera. Tiež by to napravilo pachuť po nevydarenom závere bojov o ligovú trofej. Čím samozrejme nechcem povedať, že by sezóna nebola úspešná, práve naopak.

Koho z tímu súpera by si chcel do svojho mužstva?

RH: Salaha, Thiaga a Robertsona s Trentom. A jasne, k nim aj Kloppa s celým realizačným tímom. Ak si mam vybrat jedného, tak Jurgena. Carlo Ancelotti je síce génius, ale to si nemusíme klamať, stačilo by o kúsok menej štastia a už hľadáš na tento rozhovor fanúšika ineho klubu.

JJ: Viniciusa, Asensia a na dnešný zápas aj Benzemu – aby na konci nešupol dva góly. Ale inak neviem, akú majú povahu a či by sadli do tímu. Ak áno, tak beriem všetko mladé, čo môže do budúcich rokov pomôcť.

Tip na výsledok?

RH: Uz nečakám infarktovú otočku v nadstavenom case. 2:1, ale neviem pre koho. Prvých 10 minút nerozhodne, ale veľa napovie. Ale nech to bude vyzerať hocijako, nie že to v 89.minúte vypnete 😉

JJ: Futbal ma naučil, že treba počítať s najhorším a dúfať v najlepšie. Tipujem, že v 13. minúte dá gól Salah, v 89. a 94. otočí Benzema. A dúfam, že sa v predchádzajúcej vete načisto mýlim a že Liverpool vyhrá, ideálne aspoň o dva góly, nech sa nemusím báť infarktu pred koncom.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera