Piatok, 28. jún 2024

Maléry pána účtovníka a čierny Peter Wayna Rooneyho. Prípad Derby County

Martin Sadlek Martin Sadlek 27.11.2021
FOTO TASR/AP

Derby County Football Club, založený v roku 1884 ako odnož miestneho kriketového klubu, je dvojnásobným anglickým šampiónom. Klub z mesta blízko Nottinghamu v centrálnom Anglicku sa toho času však už cca 13 rokov potáca v druhej lige, tzv. Football League Championship. Skromný názor ligy podľa všetkého je, že by tak nejak nemusel a mohol by zostúpiť ešte nižšie.

V lete 2021 po skončení ročníka dostal klub rozhodnutím súdu pokutu 100.000 libier, čo je ešte aj na druholigový anglický klub pomerne smiešna suma. O tú však v konečnom dôsledku nejde.

Finančná fair play

Futbalový klub je z hľadiska obchodného práva obchodnou spoločnosťou, s povinnosťou viesť takú srandovnú vec, ktorá sa volá účtovníctvo. Derby County dostal pokutu za to, akým spôsobom vo svojom účtovníctve narábal manipuloval s finančnou hodnotou hráčov. Majetkom, ktorý tu bol nesprávne zhodnotený, sa rozumie hodnota hráčov na prestupovom trhu určovaná na základe ich schopností. V podstate sa jednalo o porušenie pravidiel amortizácie – tzv. odpisu tohto „majetku“.

No a za to si klub vzala do parády English Football League, ktorá spravuje všetky anglické profesionálne futbalové súťaže s výnimkou najvyššej Premier League. English Football League teda zastrešuje druhú, tretiu a štvrtú anglickú futbalovú ligu.

Liga konanie Derby County popisovala ako porušenie „financial fairplay“, ktorou sa musia riadiť všetky kluby pod správou English Football League.

Tento problém s finančnými „kúzlami“ sa v účtovníctve Derby County Football Club totiž ťahal niekoľko rokov a zo strany ligy sa s klubom oficiálne začalo konanie v januári 2020.

Ešte v roku 2019 preverovali podozrivé finančné operácie traja nezávislí audítori, pričom jeden z nich sa v slabej chvíľke pasoval sa za vášnivého fanúšika klubu – to vám tiež v tej chvíli nepomôže…

Problémy, samé problémy

Na ekonomickej situácii klubu sa prejavili roky nekontrolovaného utrácania – doterajší majiteľ Mel Morris, miestny biznismen, minul úhrnne cca 200 miliónov libier v márnej snahe dostať Derby County späť do Premier League. Zmena manažéra bola v tomto období v Derby podobne frekventovaná, ako odstávka tunela Branisko – v priebehu šiestich sezón pod patronátom Mela Morrisa hráčov postupne trénovali až deviati, a to vrátane Franka Lamparda, či aktuálne Waynea Rooneyho.

Podozrivé účtovníctvo je samozrejme pri honbe za novým vlastníkom podobným lákadlom, ako ležérne postávajúce potešiteľky kdesi na petržalských výpadovkách. Ďalším odstrašujúcim faktom je skutočnosť, že na konci aktuálnej sezóny bude mať organizácia pod zmluvou už len posledných siedmich statočných. V Pride Parku sa tak po sezóne môžu vrátiť aspoň k tomu kriketu.

Klub sa vďaka nelichotivej finančnej kondícii dostáva v septembri 2021 do nútenej správy, ktorá to všetko potápa do ešte hlbšieho marazmu.

Derby County sa totiž vyhol odčítaniu bodov na konci minulej sezóny, čo ho udržalo v druhej lige.

Mínusové body

Na následný vstup do nútenej správy však liga zareagovala automatickým odčítaním 12 bodov z tabuľky v súčasnej sezóne, čo znamená, že Derby County spadlo na chvost tabuľky s mínusovým počtom bodov.

Po tom, čo sa potvrdili ďalšie finančné prehrešky z minulých rokov, liga v novembri 2021 dodatočne odčítala Derby ďalších 9 bodov – krátko na to, ako sa v tabuľke konečne dostali do plusových hodnôt, opäť spadli s bodovým ziskom pod nulu a z kaluže do blata.

Súčasťou tohto novembrového „agreementu“ kajúcnika s ligou bol aj prísľub Derby County, že sa vzdáva možnosti odvolať sa voči rozhodnutiam ligy o odčítaní bodov. Proste dobrovoľne nasilu. Väčšine fanúšikov je jasné, že osud ich miláčikov je spečatený a nasledujúcu sezónu s veľkou pravdepodobnosťou začnú v tretej lige.

Nahráva tomu aj fakt, že vďaka sporu s ligou ohľadne finančnej politiky klubu mal Derby County drasticky oklieštené podmienky podpisov nových kontraktov – ponúkať nové zmluvy hráčom, ktorým skončila zmluva a ocitli sa v pozícii „out-of-contract-player“ alebo podpisovať úplne nových hráčov mohol klub jedine pod podmienkou, že kontrakt nebude dlhší ako jednoročný, pričom klub v momentne podpisu hráča reálne disponuje prostriedkami na jeho celoročnú mzdu.

Čierny peter Wayna Rooneyho

Hlavným trénerom je momentálne istý Wayne Rooney. Tomu teda ostal v rukách čierny peter – má udržať v lige mužstvo, ktoré si nemôže dovoliť žiadne relevantné posily a ktoré na pozíciu zaručujúcu záchranu v lige už teraz v novembri strácal 18 bodov.

Sezóna je iba v necelej polovici, no Derby County ani za normálnych okolností nie je žiadnym vyloženým kandidátom na postup do Premier League a v minulej sezóne sa, naopak, zachránilo v Championship až v poslednom zápase remízou 3:3 so Sheffield Wednesday. Trest v podobe odčítania 21 bodov z tabuľky môže byť teda z pohľadu šancí na zotrvanie v druhej lige až likvidačný.

A ak by sa Derby náhodou nad hladinu vyštveralo, liga stále bude mať posledné slovo a možnosť zlomiť Baranom väz definitívne. Vo vzduchu ešte totiž visí hrozba odčítania ďalších 3 bodov pre prípad, že klub účtovníctvo nedá do poriadku do konca sezóny.

Vedia to na silných

Podľa posledných výsledkov ale Derby County na záchranu v Championship ešte reálne môže pomýšľať. Na silné tímy to vedia – v septembri remizovali s West Bromwichom, ktorý v minulej sezóne hral Premier League a drží sa v tabuľke na dostrel opätovnému postupu. V novembri zasa „Rams“ doma porazili AFC Bournemouth a hneď v ďalšom zápase ukopali remízu vo Fulhame – obaja súperi sú najhorúcejší kandidáti na postup. Navyše – zápasov je ešte dostatok.

V Pride Parku ale držia nohy pevne na zemi. Bude ambiciózny Rooney ochotný vydržať pri mužstve, ktoré úplne jednoducho môže skysnúť v tretej lige na dlhé roky? Nevieme. Ale už vieme, ako to chodí vo vyspelých krajinách, keď nemáte v poriadku papiere.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera