Nedeľa, 26. máj 2024

Na vlastné buľvy: Na Slovane po nitransky

Juraj Šlosár Juraj Šlosár 23.08.2019
Foto SITA/AP

“Dundalk? To je zas odkiaľ dedina?”, opýtav sa Peter zvaný Veľký, keď uvidev žreb, pret dvojzápasom Slovana tochtoročnej Európe. Peter je kamarád, aktívne občasný fodbalista – branár, kerý jako originál Prešporák vyrastav na sláve a aj pádoch belasého tímu. Slovan kerom sa Ivan posleňňej dobe #rozkmotril s vácerýma trénerma, sa pot vedením švárneho Kozáka mladšého a vraj aj staršého, tento dvojzápas zvládov a írsku dedinu #sfúkov, polla médií vraj s prehladom.

Ňeská ale na belasých samozrejmých ŠK čaká prekáška, toho roku ešte na Slovensku nevídaného kalibru. Z krajiny krásnej Heleny, z mesta, keré Velkéj Morave dalo útočné duo Konštanťína (Cyrila) a Metóda do Prešporku zavítá PAOK. 

Pretzápasovo

Pýtate sa prečo sa této rátky písané tejto čunnej reči? No lebo okrem Aristotelesa, Sokratesa, Achillesa, Patroklesa a inakších Koklesóv sa zostave a možná aj na trávníku objaví do iný jag Nitrančan roduverný, malý, asertívny Miňko Stoch. To si já dedinčan – nitrančan kombinácii z náštevú nového náronného štadijóna nemóžem nehať uicť a to rovno #navlasnébulvy! Pretzápasový čet s Telovýchovným Vedúcim válajúcim si šunky volade na Kréde naznačev, že to nebue mať Slovan lachké a polla neho prehrá 1:2, lebo oni sa inde. 

Lísky mimo dosahu belaséj šlachty nebolo už pondelek lachké zehnať, mosev sa o ne volákóu inakšóv cestóv pričiniť kamarád Matík, kerému naša európskeho fodbalu chtivá štvorka nesmérne a velice ďakuje. Stretáváme sa hodinku pret zápasom, reku treba otestuvať aj bufety, keť už ideme štadijón kolavduvať. “Dva pivá” jak Matík z Bystrici hovorí, nemóžú fodbalu ublížiť. Štvorku dopĺňajú belasí skalní, už spomínaný Peter Velký a Tomáš (též originál rodený Prešporák) čo mav ždycky nos na dobré akcie.

Už pret štadijónom bolo vzrúšo. Policajné manébre vyvolali PAOK ultras, kerí boli ešte pret začátkom vyvedení ňé len z míry, ale aj ze sektora. Polícija vyťáhla na ukážku šecko čo má, rátane nablišťaných brnení, vonných dél a potešila aj pekná policajtka na koni. Na hlúposť a vyčíňaní fodbalových ultras asi jediná možná otpoveť. Bohužál po zásahu boli potrebné aj sanitky, keré sirénáma, dotvárajú atmosféru svetelnéj šou policajných majákov.

Zápasovo

Nástupný ceremonijál aj naprék tomu že Maťo Ďurinda tentoráz nedošóv, je honný Európy. Belasá verzija ludovéj písni #nakrálovejholi s karaoke na obrazovkách bude mať asi snahu byť volačo jag hymna. Či sa ujme to sa uvidí. Po orloch, čo zleteli z tatry, sokoloch čo pravidelne létajú na repre, máme v Prešporku belasých jastrabov. Dočítav som sa o ních na digitálnych paneloch vókol kotla. Nuš bodáj by dravo vyleteli aj ňeská a létali poránne vysoko. Štadijón furt voňá novotou, atmosféra opstojná, tak teda pome na to.

Kozák ml./st., postavili čo sa postaviť dalo a Andráš ot začátku pobehuje celku dobre, zatál bez lobdy. Miňo kuká z lavičky, škoda, že pri jeho mene štadijón prevažne pískav, mali by si vážiť naších fodbalistov kerí volačo dokázali. Na gréckeho branára letí prvá strela, jastrab Ljubičič mu poslav pozdrav, ale branár vykrev.

Nad Greifom sa o pár minút zatrase brvno, hru postupne preberajú chlapci čérnom a Slovan čaká čo sa bue ďáť, dúfajúc rýchly protiútok. Analyzér Matík vella mňa ostrým zrakom merkuje hru belasých pret vlasnou šesnáskou a tvrdí, že totok nedopanne dobre. Prvý polčas sa aš dokonca nese v znamení defenzívy a neni velmo na čo kukať. Lobdu držá prevažne Solúnčani, dá sa povedať, že majú prevahu, ale góla sa nido nedočkav.

Je takmer vypredané a prestávková snaha icť na pivo prípanne wécko, je demotivujúca, zostávame na místách. Peter Velký hovorí, že jastrabi nebehajú, že oni na minifodbale aj ve vačších teplotách podajú lepšé výkony aj zadarmo. Matík si točí svoje o situácijách pret šesnáskou, Tomáš, kerý má nos aj na ženskú krásu, upozorňuje na okoloidúce opstojne pekné fanynky. 

Začav sa druhý poločas. Tempo hry sa zvyšuje, chlapci sa obosjtranne posmelili a strédajú sa protiútoky, konečne sa to začína podobať na európsky fodbal. Tlak hostí postupne narastá, na našéj strane treba pochváliť branára Greifa, kerý ňeská chytá z prehladom. Slovan sa brání zubáma, nechtáma, PAOK bije jag lvi o mříže, z kotla lítájú za grécku bránu pivá, takto by sa šlachta správať nemosela.

Cca 70téj minúte vybehne ze sektora  po pravom krílle mladá plnokrvná influencérka v slušivých legínách a potprsenke, čím dokáže, že aj my zme svetoví a též to, že usporádateli a SBSka majú nedostatočnú kondičku. Ěj veru je sa načo kukať. Adaj to vyveďe z tempa nejenného gréckeho fodbalistu.

Na hrisku sa rozžltelo, rozhocci ružových drezoch rozohrávajú poránny kartový marijáš. V 80téj minúte prichádza nitránska chvíla a na hrisko vybehne Miňko. Miňko pobehaj si, ale moc nešpekuluj, aj remízka je lepšá jag prehra. Nastavený čas 6 minút. Je vinno, že jastrabi už majú dosť.

Zrazu letí lobda na hranicu gréckej šesnásky, Andráš vletí do súboja, lobda sa poodráža a do sita ju dokopáva obránca Abena, kerý sa tam zjavev nevím otkál. Kotel vybuchne radosťú, pivo léta povetrím, prešporskou nocou sa ozýva víťazný chorál. Gréci neverá vlasným bulvám a belasá nádej na skupinovú fázu sa zvyšuje.

Pozápasovo

Tešíme sa šeccá, veť každý bod na zvýšení slovenského európskeho koeficienta je dobrý. Veríme, že Slovan zabojuje aj na horúcej, rozvášnenej helénskej póde a užijeme si tu ešte pár pekných fodbalových chvíl.

PS. Článek tentoráz neprešóv jazykovennou úpravóv ze spisuvnej nitránčiny, tag keť ho náhodú čítá voláký trogár tag sa za chyby ospravedlňujeme.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera