Sobota, 25. máj 2024

Pondelkové Tréneroviny – Sviatočné vydanie

SITA/Miro Gasidlo

Tabuľka zazimovaná, na jar nás čakajú ešte štyri kolá základnej časti a potom sa liga rozdelí na tri skupiny. Skupina o druhé miesto za Slovanom, skupinu o záchranu proti Pohroniu a Nitru, ktorá bude bojovať len s veriteľmi. A áno, do našej ligy sa rúti VAR a Trenčín avizuje, že na jar chce hrať zápasy na svojom novom štadióne. Veríme tomu všetci okrem Jožka Banáša.

To pozitívne z jesene

Ak chceme vypichnúť pozitíva jesennej časti, je to určite fakt, že Nitra so Senicou konečne patria návštevnosťou k špičke ligy a že sa našiel človek ochotný vydať Mirovi Jarošovi nový album. V Európe sme sa už tradične nenechali zahanbiť a náš koeficient klesá rýchlosťou Petry Vlhovej s naobedovaným Borisom Filanom na chrbte. Ak to takto pôjde ďalej, bude mať o pár rokov náš majster problém kvalifikovať sa aj do školského kola matematickej olympiády.

DAC v prvom zápase EL porazil lovcov lososov z Islandu, doma po vynikajúcom výkone prešiel cez Jablonec, ale tak sa tešil na Vianoce, že si dal sedem lineckých už v septembri. LASK Linz neukázal žiadnu lásku a tak tu máme do zbierky ďalšiu vysokú predvoľbu.

Slovan do klubu priniesol veľké meno, mladšieho Vladka Weissa. Podľa Ivana mal mať pozitívny vplyv na mužstvo a ligu. A mal pravdu. Prvý pozitívny vplyv Vladka spôsobil, že mužstvo kontumačne vypadlo z Ligy majstrov proti Klaksvíku. Belasým nepomohli ani štyri kádre, ktoré na striedačku na ostrov oviec posielali DHLkou. Miestny veterinár bol proti a v každej výprave si dokázal nájsť niečo pozitívne. Ani pôsobenie v Európskej lige netrvalo dlho. Stopku vystavilo Kuopio po samostatných nájazdoch. Na ďalšie európske pokusy si belasí počkajú ako bežný Slovák na vianočné ponožky a sprcháče.

Účasť Žiliny a Ružomberka nestojí ani za reč. Šošoni vypadli proti All Saints, ktorých si na chleba natierajú iné dorastenecké mužstvá, Ružomberok si do Ženevy odbehol len na výlet a kládol menší odpor ako Mazurek pri IQ teste.

Slovan s prstom v nose

Túto sezónu zatiaľ dominuje úradujúci majster a vyzerá to tak, že skôr začne Kajetán Kičura organizovať charitatívne koncerty, ako Slovan prepustí titul. Po odvolaní Kozáka si na lavičku usadol Darko Milanič a dostávame sa do stavu, že meno aktuálneho trénera je dobré si pre istotu vygoogliť. Pretože už sú dni, kedy túto funkciu preberie mladý Ivan, ktorý ako sám povedal, mužstvo potreboval od lajny podporiť v károvanom modrom obleku. Buďme radi, že zápas tieňovo nepískal Rišo Trutz.

Slovan mal pomalší štart, ale postupne svojho žltého rivala predbehol, body na konto pribúdajú a pokaziť si to môže len sám. Na odchode z klubu je preplatený Moha, ale chýbať bude len na Mariahilfestrasse. Na kupcu čaká Dominik Greiff a inak je to v Slovane klasika. Káder tak široký, že Oliver Andrassy pri pohľade naňho vyzerá ako Andrea Verešová v najlepších rokoch.

To je hlavný rozdiel oproti Dunajskej Strede. Po príchode Storcka začalo hrať mužstvo konečne futbal, na ktorý sa dá pozerať. Herný prejav mužstva patrí medzi to málo, čo má v našej lige hlavu a pätu, ale je to nesmierne  fyzicky náročné pre hráčov, čo sa v krátkej sérií bez víťazstva prejavilo a práve vtedy sa šance chopil Slovan. Únava urobila svoje a DAC pravdepodobne stratí dych v boji o titul.

Vrchnú šestku doplnia

Žilinským juniorom očividne vyhovuje výučba z domu, majú viac času na futbal a to sa prejavuje. Navyše sa mužstvo stále drží herného prejavu á la Matovič – radi útočia proti každému súperovi a ak im už rodičia stihli vybaviť cestovné pasy, o rok ich čakajú európske výlety.

Prekvapením sezóny sú zatiaľ Zlaté Moravce s objavom sezóny – Ľubošom Benkovským na lavičke, ktorý dostal z tímu naozaj maximum. Navyše sa mu podarilo oživiť Filipa Balaja aj bez umelej pľúcnej ventilácie, ku ktorému sa pridal syn Nora Hrnčára David. Ten hrá s takým nasadením, že pri ňom vyklusávajúci Moha vyzerá zbytočný ako kapela Helenky Vondráčkovej, ktorá naposledy hrala naživo na plese triceratopsov. Po jeseni jednoznačne platí novoročné predsavzatie – Nájdi si niekoho, kto na teba bude pozerať ako Marek Ondrejka na postavenie svojho mužstva v tabuľke.

Ak sa nič nepokazí, do TOP 6 by sa mal dostať aj Spartak. Ani nie tak kvôli svojim výkonom, ako kvôli veľkej biede pod ním. V Trnave sa zišla zaujímavá partia hráčov, ale 30 metrov od bránky súpera pôsobia útočníci Spartaka ako slovenské stíhačky. Tiež sú maximálne dvaja a keď naposledy niečo trafili, bol Vilo Rozboril len milý ujo, ktorý sa s Kvetou Horváthovou naháňa na Seatoch po Slovensku a zváža ľudí na letisko. Pozitívom jesene je okrem testov na Covid aj nová zmluva pre Anthonyho, čo sa v Trnave pred pár rokmi nenosilo a hráči podpisovali namiesto zmluv s Vladom len paragóny. 

Aj Ružomberok sa pomaly dostáva vysoko, mužstvo Jána Haspru si sadlo a hlavne os mužstva Kostadinov – Takáč – Regáli môže byť nepríjemná aj na jar. Liptákom navyše praje aj počasie. Po minulé roky bolo tradíciou, že posledné jesenné kolá súper na miestnej oračine prišiel o dvoch-troch najnižších hráčov, ktorých našli až na jar. 

Dolná šestka

Alvaro Pereira odišiel rýchlejšie skôr ako Boris zasnežil Donovaly, ale Sereď sa aj bez jeho pričinenia drží na hrane postupu. Už dokonca začala búrať betónový ovál za ihriskom a v novej sezóne by chceli pernikári hrať na svojom štadióne. Ale už bez Petra Lénarta na lavičke.

Nitra dlho patrila medzi najväčšie prekvapenia ligy, až kým prišli finančné problémy a mužstvo pomaly klesá. Na odchode je teraz 9 hráčov, ďalší sa pravdepodobne pridajú od nového roka. Mená ako Gatarič, Faško, Podhorín budú chýbať a ak Ivan Gauád z rukáva nevytiahne zázraky, mužstvo si to tento rok pinkne o záchranu. Majiteľom zostáva len dúfať, že im padne Jackpot, alebo trhnú sto litrov na FUNku v Zarábaj ušami, aby vykryli dlhy.

Na jeseň kolovali internetmi vtipy o tom, že Trenčín bude mať najkrajší štadión v druhej lige. AS sa trochu vzchopil napriek tomu, že Stijn Vreven už za svojho pôsobenia videl viac pokazených zápasov ako Vlado Voštinár neprerobených trojizbákov. Zotrvanie tohto trénera je taká záhada,že by ju v Inkognite Hudák neuhádol ani za tri celé diely. Ale tak aspoň logo majú Trenčania nové. Len čo z toho, keď tie ich tiež nové dresy vyzerajú ako zo športového dňa OVB. Ale zvykli sme si na Fica, zvykneme si aj na toto. Zvykať si však nemusí David Depetris, ktorý v zime v klube skončil. O novej zmluve rokuje Šemrinec, ktorému pokračovanie za tou obranou neodporúča jeho kardiológ.

Michalovce so Senicou sa plížia nad pásmom zostupu a svoje mužstvá budujú konštantne od septembra, akoby sa nová sezóna začínala až o rok a pol. Senica zaujala zatiaľ marketingovo, keď zaplnila tribúny plyšákmi. Varovanie ústredného kvízového štábu, že sa plyšové medvedíky po zápase za tribúnou postavia proti slonom s koalami, sa našťastie nevyplnilo a až na pár pokrikov smerom na hráčov prebehol zápas v poriadku. Senicu po deviatich prehrách nájdete už aj na Alze pod prehrávačmi.

Pohronie dokázala tento rok poraziť aj korona, ale stále má dva zápasy k dobru, čo živí jeho šancu na záchranu v lige. Mužstvo má však v názve viac miest, ako výhier v tabuľke (1), čiže kto čaká z dvoch dohrávok šesť bodov, môže byť sklamaný. Budú musieť chlapci zamakať, inak z toho bude Pohromie.

Tak šťastné a veselé, počujeme sa pri Fortuna lige v roku 2021.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera