Štvrtok, 27. jún 2024

Pondelkové Tréneroviny – Zlatý Vozinha do rúk Vantrubu

Foto: TASR

To trvalo. Už aj zapadol prachom list DACu celému svetu, ale futbal sa napriek tomu vrátil. A liga sa volá Niké liga. Ivan Kozák mladší ju prefarbil podľa svojich vlasov. Ale keby som ohlásenie partnerstva na lodi nevidel, ušetril by som si pocit trápnosti. Na partnera sa treba tešiť, ak po vás teda na 6 metrov nehádže potomka, všakže, Boris?

Môžeme očakávať zaujímavú sezónu. Konečne v lige nemáme bezdomovca, vrátili sa Košice, zaujímavo sa prerotovali hráči vo ViOne. Na špici to bude asi klasika, bez marhule zapečenej pod syrom. Slovan si popri Európskej konferenčnej lige pôjde po titul a otázka je, ako sa z dvoch sklamaní v krátkej dobe oklepe DAC. Ten svoje dva zápasy v predkole EKL nazval púťou. Spartak už dooslavoval storočnicu, alebo ako by povedal Laco Jurkemik, to sa vtedy hral iný fodbal pred sto rokmi, hralo viacej odchovancov a mladých chlapcov.

Prestupové bomby v malom

Cesty Slovanu a Aďa Chovana sa rozišli, na jeho miesto prišla jeho staršia a trochu objemnejšia verzia, Milan Borjan. Milan odchytal v kariére o dva zápasy viac, ako má Matúš Ružinský titulov a jeho prínos je vidno od začiatku. Majster si do obrany angažoval Kevina Wimmera, do stredu zálohy hráča s číslom 88 z Trnavy a k nemu vo vernostnom balíku aj Blackmana z DACu. Na odchode bol Čavrič, ale zostáva zatiaľ do konca leta a Slovan zaňho hľadá náhradu. Podľa fotiek na Instagrame ňou bude samotný Ivan Kmotrík mladší. Ako sám povedal, z roka na rok je mladší. Naopak, veľkou posilou môže byť návrat Bajriča. Obľúbeného Čakveho, za ktorého už pomaly ľudia protestovali na námestiach, nahradí Marko Tolič

Nájdite si v živote niekoho verného, ako Aďo Guľa. Ten chlap miluje kupovať hráčov, ktorých už trénoval. V tomto prestupovom období sa na Žitný ostrov sťahoval už Aleš Čermák s Filipom Kašom a Matejom Trusom. Vrátil sa aj Kiko Herc a čo je najväčšia haluz, do bránky DAC získal Popovica z Partizanu. Klub stále nespeňažil Krstoviča a jeho výkony aj tak vyzerajú.

Spartak robil všetko pre to, aby udržal v Trnave Taiwaa,  ten však skončil v Rige. Na jeho mieste sa naďalej túla Ristovski, ale veľkou posilou môže byť Djuričin. Číslo 88 by mal nahradiť Zejlkovič a zvedaví na Západnej tribúne sú na Azanga. Na naše trávniky, respektíve masérsky stolec sa vracia Šulek. Po zranení Štetinu, ktorý je už zdravý, Spartak rýchlo vbehol do obchodu, kde našiel Gorosita. Ten si pripísal raketový štart. Dva zápasy, penalta a jedna červená.

ViOn vyhodil polovicu šatne a vydal sa žilinsko-trenčanskou cestou. Napríklad aj s Gonom, Suľom, Tummom, Kvocerom alebo Cifraničom.

Košice poskladali zaujímavý káder, ktorý posilnil Grešák, Qose, Faško, Vasiľ, Medveď, Putnocký. Tešiť sa môžeme aj na Lačného, Pačindu a Antona Šoltisa.

Skalica ževraj prišla o najlepšiu trénerskú dvojicu v lige. Okrem nich aj o Hurtada, Blažeka a Aďa Fábryho. Ale predstavila krásne nové dresy a permanentky.

Ružomberok dal sabatical Peťovi Struhárovi a na jeho miesto presadil Petra Tomka. Doslova, keďže doteraz ako asistent sedával vedľa neho. Z príchodov zaujal Chobot s Lavrinčíkom. Klub opustil Mojžiš s Madleňákom, moje istoty vo Fantasy do čias, kým si z tej súťaže Peto spravil trhací kalendár.

  • Skovajsa do Trenčína
  • Kedy ten Polievka do Slovana?
  • Podbrezovú opustil Sangare
  • Boris Godál vymení v Bystrici Gorosita
  • Keď Igor Žofčák videl súpisku Michaloviec, rozopol košeľu, odložil manžetové gombíky a začal vyklusávať. Legenda pokračuje aj v tejto sezóne
  • Novými trénermi sú Cifranič vo ViOne, Marek Petruš v Michalovciach, Ilja Stolica v Trenčíne a Peter Tomko v Ružomberku.

FK Dukla Banská Bystrica – FK Železiarne Podbrezová 1:4, 3078 divákov

Liga začala v piatok touto chuťovkou. Zhýčkanému futbalovému fanúšikovi všeobecný lekár odporučil pred prvým ligovým zápasom miernu aklimatizáciu. Začať niečim ľahším, ako zostrihmi zápasov, zábermi z tréningov a potom sa ponoriť do ostrého ligového zápasu. Stredobodom pozornosti mal byť Robo Polievka, vypýtať ho z družiny prišiel už aj Vlado Weiss starší. Robo síce dal prvý gól tejto sezóny, hrdinom bol však chalan, ktorý vyzeral ako Rišo Ludha bez brankárskych rukavíc.

Pre obidva tímy sa zopakoval úvod minulej sezóny s tým rozdielom, že Mišo Ščasný už dokáže odkoučovať celý zápas a nechce zakaždým získať Zlatého Emeku. Podbrezová v zápase dominovala a vyšlo jej všetko, na čo siahla. Skóre síce otvoril Polievka, keď domáci využili Grešákov mikrospánok. A to je problém, či už ste poľský kamionista, alebo stopér. Lenže Kováčik vystrúhal hetrik a poslal Železiarov na prvé miesto tabuľky. Pri troche šťastia mohol sám naložiť Dukle päťku. To sa bude ten nový billboard pána Sotáka v šatni usmievať od ucha k uchu keď pôjdu chlapci zo sprchy.

FC Košice – ŠK Slovan Bratislava 0:0, 5834 divákov

Premiéra Košíc v lige sa udiala hneď proti majstrovi pred vypredaným hľadiskom. Slovan mal v nohách zápas v Mostare, čo nechceš, keď cestuješ na štadión plný ľudí, ktorí by boli najradšej, aby ťa stále trénoval Papavasiliou. Navyše Vlado šetril sily pred odvetou Ligy majstrov. Vidieť v zostave Agba, to je sen každého trénera súpera.

Ak ste čakali po zápase vetu o hráčoch, ktorí v Slovane po bezgólovej remíze neukázali kvalitu, neodišli ste domov sklamaní. Asi najlepším hráčom hostí bol preto mladý a drzý Nino Marcelli. Košice hrali s elánom, ale bez Joža Ráža, pretože Slovan si vie zápasy kontrolovať. Stačilo mu prečkať turbulentný úvod a od 70. minúty už domáci ťahali nohy. Lenže ofenzíva je Achillovou pätou nášho majstra. Hrať ešte 10 minút navyše, Slovan zahodí ďalších 10 šancí v duchu hesla Make Kira great again. A tak ostal v ďalšom zápase bez gólu z hry. Ivan Kmotrík mladší stihol zareagovať na sociálnej sieti a ak počas týždňa pridá aj fotku, na ktorej akože pracuje, bude pravdepodobne googliť útočníka. Alebo ich podojí Dukla za Polievku.

MFK Zemplín Michalovce – FK DAC Dunajská Streda 0:0, 1374 divákov

DAC svoju púť na ďaleký východ absolvoval už v prvom kole a aby neboli chlapci unavení a mohli ukázať morálno-vôľové vlastnosti, pre istotu vypadli čo najskôr z EKL. V Michalovciach vyvetrali novú sadu dresov a depresiu z onoho vypadnutia. Domácich fanúšikov oboje potešilo.

Marek Petruš, držiac sa miestnej tradície, buduje mužstvo od júla do novembra a dobre vedel, že proti Žiline 2.0 si jeho hráči perfektne pobehajú po vlastnej polovici ihriska. Ale Krstovič 2023/2024 je zatiaľ skôr Šaponjič a s bodom za ukopanú remízu musí byť domáci tím spokojný. Dac mal prevahu, vytváral si šance, ale aj tie najčistejšie zahodil. Tá deka, ktorá momentálne na klube zo Žitného ostrova leží je tak veľká, že by ju už ani Jopo neodmoderoval.

MFK Skalica – FC ViOn Zlaté Moravce 2:0, 1133 divákov

Ak by som si mal vybrať zápas, kam pošlem repre trénera Calzonu, nebude to inam. Duel medzi Skalicou a ViOnom by sa dal nazvať aj Turnajom o putovný pohár Juraja Jarábka. Skalica v dresoch Žiliny, ViOn ako biely balet, ktorý sa snaží tvoriť hru a v zápase dominovať. Už som v živote videl všeličo, nakopávať dlhé lopty na Mikiho, aj Jana Vlaska vrátiť sa do vlastnej šestnástky (po jonťák samozrejme), ale toto je vec.

ViOn mohol zápas otvoriť Adamom Brenkusom, ale ten si chcel okrem obrancu urobiť aj brankára a podávačov lôpt. A Skalica má Yaa, ktorého pripravil gól Hašovi. Vždy ma zahreje pri srdci, keď Yao presne prihrá. Zápas uzatvoril Baumgartner. Najprv si vyskúšal nájazd na Slávik na nečisto, z reparátu sa už nemýlil.

FC Spartak Trnava – AS Trenčín 1:2, 4336 divákov

Spartak si v Lotyšsku super zabehal po vlastnej polovici a Gorosita ešte dodnes mrzí, že sa nechal vylúčiť skôr, ako by predĺžil svoju penaltovú sériu. Proti Trenčínu, hlavne keď má stále v bráne šoumena Vozinha, sa teda čakalo, že si mužstvo vyskúša aj čo-to z ofenzívy. Ale ukázalo sa, že aj keď Spartak v Trenčíne nakupoval vo veľkom, stále to bolo málo. A že Trnava má niekedy dve tváre. Jednu posratú, ktorá je charakteristická tým, že sa mužstvo bojí hrať. A druhú, ktorú ukáže, keď má začať doťahovať, ale zväčša to nestihne.

No a potom tu je tretia, ktorá sa ťahá z minulej sezóny. Chyby brankárov, ktoré by sa ani Vozinha nehanbil dať do životopisu. Tak, ako verí Guľa hráčom, ktorých už raz videl so športtesterom na prsiach, tak verí Mišo svojej klasickej zostave. Po góle Kupusoviča však bolo treba niečo zmeniť, prišlo štvorité striedanie a individuálna kvalita Zeljkoviča s Djuričinom vykresali nádej. Spartak išiel za víťazstvom a obstreľoval Vozinhu. Pritom mu stačí dať loptu pred pokutové územie, ktorú podbehne. Zlatý Vozinha ale putuje do rúk Martina Vantrubu s Gorositom, ktorí si ale trofej neprevezmú, ak ju budú chytať ako roh Trenčanov v 96.minúte.

Žilina – Ružomberok 3:1, 1603 divákov

Slávne derby de la Strečno sme tu mali hneď v prvom kole a hostia z Ružomberka z neho odišli tak, ako doňho prišli. Bez bodov a bez desiatej v autobuse. Žilina na svojho súpera vysypala kus z nákladu, ktorý si doniesla z Gentu a Hynekovi sa oplatilo prerotovať zostavu. Toto po zápase nemôže povedať každý ligový tréner. Niektorí preto, lebo neprerotujú a iní preto, lebo im to príliš nevyjde.

Plán Ružomberka bol jasný a to nedostať viac gólov, ako je schopný streliť. Domonkos síce vyrovnal na 1:1, ale šošoni lietali ako komáre v Bratislave po ľahkom daždi a zaslúžene vyhrali. Či to postačí na Gent, to nikto nevie, ale prečo to nevyskúšať.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera