Pondelok, 20. máj 2024

Túto sezónu už Mourinho nezachráni

SITA/AP Photo/Matt Dunham

V sobotu v Londýne privítal Tottenham na stále novom štadióne Kloppov Liverpool. Hoci sa Kohúti snažili, líder tabuľky bral všetky body, stačil jeden pekný gól Firminha v prvom polčase.

Zápas okrem iného ukázal, že ani José Mourinho, ešte stále považovaný za trénerského mága, aktuálnu sezónu ambiciózneho londýnskeho klubu nezachráni.

V strede tabuky

Mourinho prebral Spurs v novembri po piatich rokoch Mauricia Pochettina na 14. mieste tabuľky Premier league. Pozícia bola tragická, no rozdiely medzi klubmi neboli veľké. Štyri výhry v prvých piatich ligových zápasoch poslali Tottenham hore a zdalo sa, že Mourinho by si mohol siahnuť aj na miliónový bonus za štvrté miesto a miestenku do Ligy majstrov.

Nič také sa konať nebude.

Kohúti nehrajú pod Portugalčanom oveľa inak, ako pod jeho predchodcom. Aspoň čo sa výsledkov týka. Mourinho už stihol prehrať s Manchestrom United aj Chelsea, od 22. decembra prehral tri z piatich zápasov a remizoval u posledného, v Norwichi.

V novom roku ešte Londýnčania v lige v 180 minútach nestrelili ani gól.

Čo ukázal Liverpool

Do zápasu proti budúcemu majstrovi z Liverpoolu dali tréner aj hráči všetko. V prvom polčase sme dokonca videli pokus o charakteristický Josého autobus. Desať hráčov v poli v rozostavení 4-6-0 (alebo aj 10-0) celý čas striehlo na loptu medzi ňou a vlastným brankárom, v prvej štvrťhodine sa podarilo pár nádejných brejkov cez rýchlonohého Sona, či Dele Alliho. Bez úspechu.

The Reds si hrali to svoje, hrozili v každej druhej minúte a len ich nepresnosť a Dúbravkovský výkon brankára Gazzanigu držalo skóre na uzde. Potom ale prebral loptu v šestnástke Firminho a rozhodol.

Spurs sa osmelili až v druhej polovici druhého polčasu, keď Liverpoolu trochu došla para a začali sa mierne obávať o víťazstvo. Zo dve šance domácich si gól pýtali a remízka by nebola nezaslúžená. Josého šlo na lajne poraziť, keď strely LoCelsa či Lucasa v bránke neskončili.

Hrá sa na výsledok, aj tretí veľký klub po nástupe Mourinha Tottenham porazil.

José to nezachráni

Proti lídrovi Premier league hral Tottenham ale najlepší zápas pod novým trénerom. Obrana kiksovala menej, ako zvykne, útoky mali hlavu a pätu. Akurát vpredu chýbal Harry Kane, bez neho sa góly strieľajú ťažšie, ako s ním.

Zranenia by mohli byť fajn výhovorkou, lebo hoci má problému každý klub, Spurs majú nárok posťažovať sa. Hugo Lloris, kapitán tímu a aj kapitán majstrov sveta z Francúzaka, je od jesene na maródke s pochrúmaným lakťom. Kapitán Anglicka Kane doplatil na potrebu hrať každý zápas a roztrhol si stehenný sval, či čo. Bude rád, keď stihne letné EURO. Dlhodobo mimo sú aj záložníci Sissoko, či letná posila Tanguay.

Letné posily a hráči druhého sledu ale z Kohútov robia tím hodný akurát tak súčasného ôsmeho miesta. Hrajúci presne tak, ako všetky Tottenhamy pred ním. Väčšinou bez výhry nad špičkovými účastníkmi Premier league, s unkátnou schopnosťou zakopnúť aj proti outsiderom. Spurs už v tomto ročníku skalpovali dve posledné mužstvá tabuľky. Newcastle aj Norwich.

Dovidenia na jeseň

Prvá (pol)sezóna v Londýne bude úspešná len čiastočne a nefutbalovo. Nepochybne je José úspešným marketingovým ťahom. Predáva lístky na štadión, o každom zápase sa píše viac, ako by sa písalo pod iným trénerom. Výsledky sa ale dostavia najskôr v sezóne 2020/21.

Prestupová šuškanda posiela do Londýna nových hráčov každý deň. Odíde nedávny pilier Ericksen, no len za symbolické odstupné. V lete sa mu končí zmluva, keď ho mohli predať za viac, nedokázali sa v klube rozhýbať.

Možno v januári kohosi Mourinhovi kúpia a pokúsia sa zaplátať urgentné diery v útoku a strede zálohy. Keby aj, aktuálny ročník sa zdá sa zachrániť nepodarí. Po lepších rokoch v top 4 Premier league si fanúšikovia Tottenhamu budú môcť na pár mesiacov od dobrých výsledkov oddýchnuť.

Druhá sezóna Mourinha pri klube býva aj tak najlepšia.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera