Streda, 17. júl 2024

Veľký čínsky fanúšik. Billyblesky z Twittera rozpráva svoj príbeh, ako sa stal expertom na slovenský futbal

Billy Blesky Billy Blesky 29.03.2021
SITA/AP Photo/Frank Augstein

Možno ste si prečítali článok v Denníku N a aj tak vám to nejde do hlavy. Číňan, ktorý nikdy nebol na Slovensku, je veľkým fanúšikom slovenského futbalu? Toto je príbeh o tom, ako som sa ním stal.

Na úvod ďakujem Richardovi Fandralovi za pomoc s preložením tohto textu do slovenčiny.

Začalo sa to v Južnej Afrike

K slovenskému futbalu ma priviedli dve série udalostí. Prvou boli, samozrejme, majstrovstvá sveta 2010, kedy sa s ním zoznámila väčšina Číňanov. Poznal som zo správ mená ako Marek Mintál alebo Róbert Vittek, ale víťazstvo nad Talianskom je skrátka nezabudnuteľné.

Moja druhá cesta k slovenskému futbalu viedla cez rané začiatky môjho „fandenia“. Sledoval som VfB Stuttgart, úplne náhodným výberom. Stuttgart raz v kvalifikácii Európskej ligy skoro prehral so Slovanom Bratislava a tak som začal slovenský klub trochu skúmať.

Bolo to pár mesiacov po MS 2010, Žilina sa kvalifikovala do skupiny Ligy majstrov a vnímal som, že by mohla existovať súvislosť medzi úspechmi reprezentácie a slovenských klubov. Chytilo ma to, začal som sledovať Slovan, potom celú ligu a nakoniec vlastne skoro všetko okolo slovenského futbalu.

Takže som, svojím spôsobom, začínal ako slovanista.

Slovan fórum v čínštine

Začiatkom roka 2011 som založil Slovan fórum a bol som jediný, kto doň prispieval. Písal som o zostave, programe a výsledkoch, ktoré som kopíroval zo slovenských webov. V ďalšej sezóne Slovan porazil AS Rím a dostal sa do skupiny Európskej ligy, kde hral s Athleticom Bilbao, Red Bullom Salzburg a Parížom Saint-Germain. Moje fórum objavili čínski fanúšikovia PSG.

V roku 2012 som objavil veľmi dobrú stránku na sociálnej sieti Weibo, čo je čínsky Twitter. V jednom príspevku písali o FK Senica. Bol som v šoku, že o slovenskej lige vie aj niekto iný ako ja.

Zistil som, že je to stránka o českom futbale, ktorú prevádzkuje líder čínskych „českých“ fanúšikov Benedikt Dobrák. Spôsob, akým informoval o českých reprezentáciách, mládežníckych tímoch, domácej lige, hráčoch (známych či nie) a dokonca o futbalovej kultúre ako takej, ma inšpiroval ísť podobným smerom.

V auguste 2012 som sa vzdal svojho fóra a vytvoril som na Weibo prvú stránku v čínštine venovanú slovenskému futbalu. Benedikt si ma všimol a bol prekvapený, že niekto taký mladý (mal som 17 rokov) niečo také robí. „Prekvapený a cítil konkurenciu,“ aby som ho citoval.

Bohužiaľ, na sklonku jej ôsmych narodenín moju stránku Weibo z neznámeho dôvodu zrušilo a musel som začať odznova s omnoho menej fanúšikmi. Prispievanie na Weibo ma prestávalo baviť.

Založil som si teda blog, kde každý týždeň zverejňujem súhrn udalostí v slovenskom futbale a rozsiahlejšie zápasové prognózy a analýzy.

Twitter mi priblížil slovenských novinárov

V roku 2014 som prišiel na vysokú školu do Kanady a získal som oveľa väčší prístup k informáciám, hlavne cez Facebook a Instagram (v Číne nie sú dostupné, pozn. prekl.). Vo februári 2020 som začal pracovať z domu a mal som viac času, takže som si založil účet na Twitteri. Nájdete ma tam ako @billyblesky.

Roky som čítal články od slovenských profesionálnych futbalových novinárov ako Mojmír Staško, ale nikdy som nemal možnosť s nimi komunikovať, už vôbec nie zblízka. Twitter mi sprístupnil veľa informácií a som príjemne prekvapený, že prehľad, ktorý som si vybudoval, je celkom obstojný.

Napríklad som zistil, že ak spomeniem niekoho ako Filip Lukšík, ktorý je dnes trochu zabudnutou postavou, možno na mňa zareaguje Palo Prelovský. Slovenskí redaktori z Twitteru majú množstvo zaujímavých kontaktov, ku ktorým by som sa nikdy nedostal.

Napríklad keď som písal o pozícii Jarmila Blahutu. Palo, ktorý ho dobre nepoznal, sa opýtal svojho známeho, ktorý fandí Baníku Ostrava, kde Blahuta hráva, ktorý sa opýtal ďalšieho človeka, až sme spoločne zistili, že je stredný obranca.

Učím sa po slovensky

Dostal som dobré vzdelanie v angličtine, čo mi určite pomohlo. Spočiatku som sa spoliehal na online prekladače zo slovenčiny do angličtiny a robievam to dodnes, keď sa mi nechce, alebo keď vidím, že nerozumiem polovici slov.

Potom sa na mňa začali lepiť jednoduché výrazy ako brankár, útočník, víťazstvo, prehra, rozhodca, žltá alebo červená karta. V roku 2015 som si našiel elektronickú učebnicu slovenčiny a začal som sa učiť spojky a skloňovanie, ale stále sú pre mňa ťažké. Na internete je málo zdrojov na rozvoj slovenčiny oproti poľštine, ktorú sa tiež snažím pochytiť.

Zápasy a rozhovory sledujem v slovenčine bez prekladu, po slovensky píšem aj tweety. Ešte vždy sa ale stane, že sa stratím a potrebujem aj desať minút, aby som si našiel správne skloňovanie v slovníku (slovo slovník Billy povedal po slovensky, pozn. prekl.), aby som napísal stoznakový tweet.

Dá sa ale povedať, že rozumiem zhruba polovici komentovania Marcela Merčiaka a 80 % nadpisov článkov. Pletú sa mi ale rozhodca, rozhovor a rozhodol.

V Číne si ma všimli

Moje staré Weibo sledovalo okolo dvetisíc ľudí a zo desať z nich zvyklo intenzívnejšie reagovať na moje príspevky. Najvýznamnejším z nich je oficiálny komentátor Eura 2016 v pevninovej Číne.

V máji 2016 ma Football Weekly, najväčší čínsky futbalový časopis, pozval prispieť do špeciálneho vydania o Eure. Napísal som niekoľko článkov, stranu s prehľadom slovenského tímu, stranu o Marekovi Hamšíkovi ako kľúčovom hráčovi a krátky prehľad hráčov a trénerov. Moje meno sa tak dostalo do zoznamu editorov špeciálneho vydania. Som na to veľmi hrdý.

Strana 1

Obrázok 1 z 6

Zdroj: Billy Blesky

Som tiež jedným z mála ľudí v Číne, ktorí sledovali vývoj Milana Škriniara pred ME do 21 rokov v roku 2017, ktoré som detailne spravodajsky spracovával. Po tom, čo prestúpil do Interu Miláno, ma niektorí fanúšikovia Interu nazvali Expertom na Škriniara a požiadali ma, aby som ho predstavil. Sú príjemne prekvapení, aký dobrý je.

Podobne je to s Lobotkom alebo Bénesom.

Fortuna ligu sledujem poctivo

Zvyčajne si vyberiem jeden zápas Fortuna ligy, ktorý si pozriem celý. Ak sa hrajú zaujímavé zápasy súbežne, vyberiem si ten, kde je viac slovenských hráčov. Sledujem aj všetky zostrihy ak ma niektorý zápas zaujme, pozriem si ho celý zo záznamu.

Sledovať celé zápasy je dobrý spôsob, ako sledovať taktiky a jednotlivých hráčov, hlave stredopoliarov. Tiež jedným okom sledujem druhú ligu a a mládežnícke súťaže cez Futbalnet.

Príležitostne si pozriem zápasy Škriniara, Bénesa, Boženíka a iných reprezentantov. Špeciálne sledujem mladých hráčov v mužských ligách, ako Suslov alebo Pokorný, alebo tých, ktorí práve prestúpili do zahraničia.

Na reprezentačné zápasy sa pripravujem

Na reprezentačné zápasy sa väčšinou pripravujem hodinu vopred. Občas pripravím pre svojich fanúšikov pred zápasom infografiku, napríklad základnú zostavu. Po zápase si prejdem zápasové štatistiky, napíšem sumár priebehu hry a výkonov jednotlivých hráčov a niekedy si zo záznamu pozriem celý zápas ešte raz.

Zvyknem si prečítať analýzy expertov a snažím sa potom na zápasy pozerať s novými vedomosťami.

Dnešnej ére dominujú sociálne médiá. Objem informácií o svetovom futbale, dokonca aj o „menej populárnych“ tímoch v slovenskej lige, je enormný.

Ak chcete informácie využiť v praxi, lepšie rozumieť a analyzovať futbal, musíte sledovať celé zápasy. Pozorovať vlastnými očami a dôjsť k vlastným záverom.

Nemám rád prístup, keď sa zdôrazňujú len výsledky na veľkých turnajoch a zvyšok sa znedbáva.

Fanúšikov má Slovensko v Číne málo

V Číne nie je veľa vyslovených fanúšikov slovenského futbalu – možno dvaja, z čoho jedným som ja. Zoznámil som sa s niekoľkými fanúšikmi Hamšíka, Škrtela, Weissa, Dudu a ďalších hráčov (veľa z nich sú dievčatá), ale reprezentáciu nesledujú.

Počas ME 2016 bola v Číne anketa „ktorému tímu držíte palce“ a Slovensko skončilo posledné, dokonca aj za Albánskom, Severným Írskom a Maďarskom. Bol by som rád, keby sa táto komunita rozrastala.

Ak sa Slovensko dostane na ďalšie veľké turnaje, určite to pomôže jeho popularite v Číne. Už od postupu na ME 2016 registrujem jemný nárast záujmu o slovenský tím.

Niekoľko čínskych fanúšikov Česka tiež po očku sleduje slovenský futbal. Mnohí z nich sa doteraz na Slovákov hnevajú za kvalifikáciu v roku 2009. Okrem toho, podobne ako na Twitteri, existujú fanúšikovia, ktorí zbierajú novinky z rôznych „neznámych“ krajín.

Zrodil sa Billyblesky

Moja prezývka je už dávno Billy. Slovo blesky som sa naučil v texte štátnej hymny Nad Tatrou sa blýska a páčilo sa mi, ako to spolu znie. Zrodil sa Billyblesky.

Čo ešte?

Študujem materiálové inžinierstvo so zameraním na kovy a zliatiny, mojím snom je stať sa výskumníkom. Rád cestujem, mám rád verejnú dopravu a fotografovanie. Keď prídem na nové miesto, jednou z prvých vecí, ktoré zvyknem robiť, je odfotiť si miestne autobusy, električky a vlaky.

Som teraz veľmi vyťažený školou, ale určite by som sa chcel pozrieť na Slovensko. Vianočné prázdniny v Banskej Štiavnici by boli fantastické.

Šesť rokov v Kanade a vzťah k slovenskému športu ma tiež naučili trochu sledovať hokej. Mám rád Montreal Canadiens a Tomáša Tatara, reprezentáciu Slovenska sledujem aj pri medzinárodných konfrontáciách.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera