Štvrtok, 23. máj 2024

Cale Makar. Perfektný obranca, ktorý v playoff spúšťa gólovú lavínu Colorada

Jakub Halák Jakub Halák 20.06.2022
Foto: SITA/AP Photo/John Locher

Pred začiatkom finále som vymenoval zoznam hráčov, ktorí z oboch kádrov vytŕčali. Už vtedy bol zámer neupozorňovať na nikoho špeciálne. Je tam však jeden (a vedel som to už vtedy), čo bol vyššie ako ostatní. Po „touchdowne“ Colorada v druhom zápase finále o Stanley Cup som pochopil, že už nie je čas čakať.

Cale Makar, je hráčom, ktorý znesie najvyššie kritéria hodnotenia.

Bodujúci junior

Makar sa narodil v krajine, kde je hokej samozrejmosťou. V meste, ktoré je jedným zo siedmich v celej Kanade s privilégiom mať klub NHL. Calgary, Alberta. Vyrastať v meste s klubom NHL musí byť inšpiráciou, cieľ je takom prípade oveľa hmatateľnejší, ako napríklad v Novom Škótsku (Crosbyho rodisko). Najmä v prípade, keď svoje krstné meno dostanete po bývalom obrancovi Flames, Cale Hulseovi.

Existujú klebety, ktoré sa mi nepodarilo potvrdiť, že začínal ako útočník. Spomínam ich preto, lebo v zápisoch o stretnutiach je síce uvádzaní ako obranca, ale jeho hra pripomína skôr štvrtého útočníka na ľade. Prvá zmienka o klube je z roku 2011, kedy ako 13-ročný hral za miestny klub Bruins (v Calgary) v kategórii U15. Získal 0.71 bodu na zápas s o dva roky staršími, čo znamenalo prestup do mládežníckej organizácie Calgary Flames. Ako 14-ročný mal v lepšej lige 0.66 bodu na zápas. Stále sa rozprávame o obrancovi.

Keď mal 15, odohral sezónu v NCWCAA Stampeders U16 s priemerom 0,77 bodu na zápas a šesť zápasov aj za Flames v katerórii U18. Nasledovala sezóna v U18 a prechod do inej ligy. Tou ligou bola AJHL. Nie je to AHL, ale Alberta Junior Hockey League. Tam už vo svojej prvej sezóne zbieral viac ako bod na zápas, pričom mal 55 bodov v 54 zápasoch. Rok na to to bolo v rovnakom počte zápasov už 75 bodov.

Cale dosiahol vek, kedy mohol byť draftovaný.  

Prečo až číslo štyri?

Vzhľadom na dnešné vedomosti ostáva záhadou, prečo si obrancu novej generácie vybrali až z miesta číslo štyri. Na drafte v roku 2017 si prvé tri miesta vyberali New Jersey, Philadelphia a Dallas. Devils vytiahli Hischiera, Flyers Patricka a Stars Heiskanena. Zrejme zavážila kvalitná súťaž – Hischier hrával QMJHL, Patrick WHL a Hieskanen prvú fínsku. Makarova AJHL sa nemôže porovnávať s ligami takého kalibru, napriek nespornému talentu hokejistu. Hráva viac ako 40 rokov a napriek tomu si kluby NHL z nej vybrali iba 94 hráčov.

Ďalším faktorom je, že Makar meria 180 cm, čo nie je úplne štandardná výška pre obrancu. Jeden z tých, čo naopak išli do rizika (alebo videli za roh), bol Joe Sakic, GM Colorada. Vytiahol Makara zo štvrtého miesta, Cale sa tak stal najvyššie draftovaným hráčom AJHL. Predtým ním bol Joe Colborne.

Ostrý štart v playoff

Cale sa po drafte presunul do NCAA, univerzitného hokeja, kde strávil dve sezóny. Počas prvého si odbehol vyhrať zlatú medailu na šampionát U20, kde mal 8 bodov v 7 zápasoch. Počas druhého si odbehol odohrať do NHL playoff za Colorado. A jeho debut bol v play-off práve proti Calgary za stavu 1:1 na zápasy, pričom v tom zápase dal gól, ktorý bol víťazný. Colorado nakoniec cez Calgary prešlo, aby si potom vylámalo zuby na San José. Makar však ostal prísľubom do budúcnosti.   

Stabilita na správnom mieste

Od ročníka 2019/2020 sa teda stal Cale Makar pevnou súčasťou prvého tímu Avalanche. Na drese nosí číslo 8, ktoré si predtým obliekali Sandis Ozolinsh, Teemu Selänne alebo vyššie spomínaný Joe Colborne (náhoda?). V prvej sezóne hneď zapísal 50 bodov v 57 zápasoch a v podstate začal revolúciu na pozícii ofenzívny obranca.

Neprekvapivo získal Calder Trophy.

O rok neskôr to už bol bod na zápas (44/44). Na Norris Trophy mu chýbalo 88 hlasov.

Posledný ročník to Cale odstrelil do úplne iných výšin. 86 bodov v 77 zápasoch, pričom prekonal rekord v počte gólov klubu (teraz 28), poeticky inej osmičky – Sandisa Ozolinsha. Jeho 28 gólov a viac dal v jednej sezóne iba jeden aktívny hráč – Brent Burns.

O Norrisa si to tento rok rozdajú Makar, Hedman a Josi. Myslím si, že je väčšia pravdepodobnosť, že Makar vyhrá, ako, že nie.

Play-off snov

Po vydarenej sezóne prišlo play-off. Play-off, kde je Colorado hladné po úspechu. Tím robí všetko preto, aby Stanleyho pohár vyhral a zatiaľ im to vychádza. Cale Makar je zároveň najjagavejšou hviezdou postsezónnej mašinérie Avalanche. Jeho bodový prídel je z inej planéty.

Colorado dvakrát dokázalo vyhrať sériu na nulu. Makar v obidvoch kolách zaznamenal deväť bodov. Čiže 9 v štyroch zápasoch. Podarilo sa to v histórii playoff štyrikrát. Denis Potvin 1982, Paul Coffey 1989, Cale Makar 2022 a Cale Makar 2022. Akú formu musí hráč mať, aby zdvojnásobil doterajší rekord v priebehu jedného play-off?

Makar má momentálne 24 bodov v 16 zápasoch vyraďovacieho turnaja. Najviac z obrancov v lige, najviac z celého Colorada. Čo je viac, v historickom rebríčku je na 7. mieste. A to hral iba 16 zápasov! Z vyššie umiestených má lepší priemer na zápas iba Paul Coffey. Napríklad taký Miro Heiskanen, ktorý je 4. (a draftovaný o jednu pozíciu skôr Dallasom) potreboval na 26 bodov až 27 zápasov. Presne na jeho mieste vidím v rebríčku Makara po sezóne.

Dva závery

Z vyššie uvedených skutočností by som chcel vyvodiť nasledujúce závery:

  1. Pokiaľ sa Coloradu podarí vyhrať ešte dva zápasy, môžu pridať k útočníkovi a brankárovi aj obrancu s Conn Smythe Trophy.
  2. Pri takejto kariére a tempe zbierania bodov má Cale nakročené, aby bol posledným, kto v Colorade bude hrať s číslom 8 na drese.

Tampa vyzerala v druhom zápase finálovej série veľmi unavená. V noci sa pokúsi otrepať a finále dramatizovať. Makar bude proti.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera