Piatok, 28. jún 2024

Proti Calgary prekonal bodový rekord playoff. Je Leon Draisaitl nemecký Gretzky?

Jakub Halák Jakub Halák 31.05.2022
Foto: SITA/THE CANADIAN PRESS/Jeff McIntosh

V roku 1965 sa v Karvinej vo vtedajšom Československu narodil jeden Peter. V živote sa rozhodol venovať hokeju. Nie však v krajine za železnou oponou, ale pred ňou, v Západnom Nemecku. Šikovný center strávil celú svoju kariéru v tamojších kluboch. Počas jeho tretej najproduktívnejšej sezóny sa mu v Kolíne narodil syn. Dali mu meno Leon, priezvisko zdedil po otcovi – Draisaitl.

Leon je meno gréckeho pôvodu odvodené zo slova lev. Lev je kráľom džungle. Gretzky je kráľom hokeja. Je Leon nemecký Gretzky?

Bombardér junior

Narodil sa v Kolíne, tam aj hokejovo vyrastal, po vzore otca. Za prvú zmienku možno považovať fakt, že od 12-tich rokov hrával za tím U16. Ako 13-ročný v U16 zaznamenal 20 gólov a 43 bodov v tridsiatich zápasoch. Nasleduje presun do tímu Mannheimer ERC U16 (otec tam hral juniorku tiež) kde má ako 14-ročný takéto štatistiky: 26 zápasov, 48 gólov, 55 asistencií, 103 bodov. Čiže 3.96 bodu na zápas. 15-ročný pre istotu povýšil svoju hru ešte niekam inam – 29 zápasov, 97 gólov, 95 asistencií, 192 bodov. 6,62 bodu na zápas!

Pre porovnanie, mladý Wayne Gretzky hral v tomto veku QMJHL s priemerom 2,84 bodu na zápas, ale to je liga kvalitatívne niekde úplne inde.

V prvej plnej sezóne v U18 ako 16-ročný trošku poľavil a zaznamenal 56 bodov v 35 zápasoch. Bolo absolútne jasné, že Nemecko mu je malé, čo logicky vyústilo do presunu za more. Nasledujúce dva roky strávil vo WHL v tíme Prince Albert Raiders. Prvá sezóna s 58 bodmi bola obstojná, vzhľadom na adaptáciu na iný hokej v zámorí. V druhej už explodoval na 105 bodov, čo bolo 4. miesto v celej lige. Viac ako napríklad Brayden Point a rovnako ako Sam Reinhart. Bolo jasné, že na drafte pôjde vysoko. Pred nim išli iba Reinhart a Ekblad.

V histórii nemeckých draftov to bolo najvyššie umiestnenie. I keď v úplne prvom drafte ever v roku 1963 si z miesta číslo 3 vybral Boston hráča menom Orest Romashyna, ktorý sa narodil v Nemecku, občianstvo mal však kanadské.

Cesta na vrchol

Nasledujúcu sezónu po drafte strávil pol na pol medzi Edmontonom Oilers a WHL. V ročníku 2015/16 už bol v AHL iba na šesť zápasov. V NHL už dal 72 zápasov a 51 bodov bol vynikajúci výsledok. O rok neskôr už začal pomaly prepisovať nemecké historické tabuľky. 77 bodov bolo najviac, koľko za jednu sezónu nazbieral nemecký hráč (Dovtedy Marco Sturm, 2005/06, 59 bodov). Jeho 29 gólov bolo vyrovnanie nástrelu Sturma z rovnakej sezóny. Sezóne 2017/18 bola viac-menej útlmová, i keď 70 bodov je úžasný výsledok.

Vrchol

Ročníkom 2018/19 Draisaitl potvrdil, čo sa v ňom skrýva. Dal 50 gólov ako prvý Nemec vôbec. Zapísal 105 bodov ako prvý Nemec vôbec so sezónou s trojciferným číslom. Rok nato prosím pekne zaznamenal „iba“ 110 bodov, vyhral Art Ross, Hart a Ted Lindsay Award. Samozrejme ako prvý Nemec, ktorý získal každú z týchto trofejí.

Posledné dve sezóny síce nevyhral žiadnu trofej, ale konštantne produkuje ohurujúce čísla. Podarilo sa mu napríklad vylepšiť svoje gólové maximum na 55 a raz dorovnať 110 bodov. V podstate od sezóny 2018/2019 zaznamenáva minimálne 1,28 bodu na zápas. 

Séria s Calgary

Edmonton mal v minulosti problémy pretaviť svoje úžasné základné časti na úspech v playoff. Najmä minulý rok sa hovorilo o vymazaní McDavida a Draistaitla. Tento rok sú však naozaj hot.

A Leon bol v sérii druhého kola s Calgary Flames red hot.

Zaznamenal v nej 17 bodov v piatich zápasoch. Viac v jednej sérii majú iba Rick Middleton 19 bodov/7 zápasov, Wayne Gretzky 18 bodov/6 zápasov a rovnako ako Leon má Mario Lemieux 17 bodov/zo šestich zápasov. Lenže Edmonton vyradil Calgary v piatich, čo robí 3,4 bodu na zápas.

Najviac, čo kto kedy mal.

Najbližšie je Wayne Gretzky edícia 1984/85 proti Winnipegu s 3,25 bodu na zápas. Leon je meno gréckeho pôvodu odvodené zo slova lev.

Fun fact: Draisaitl potreboval po Gretzkom, Pedersonovi a Lemieuxovi štvrtý najnižší počet zápasov na 50 bodov v playoff – 33.

Je to nemecký Gretzky?

Draisaitla v roku 2020 dorovnal 3. miestom na drafte Tim Stutzle. To je momentálne jediný ukazovateľ, v ktorom sa z Nemcov môže niekto Leonovi rovnať. Drasaitl vo veku 26 rokov vedie historické štatistiky Nemcov v góloch, asistenciách a bodoch. Pred druhým Sturmom má o 129 bodov viac, pričom o 380 zápasov menej. Ak by štyri roky bodoval priemerne ako posledné štyri sezóny dostane sa na tisícku a stále neodohrá toľko zápasov, ako Sturm. Pričom získa dvakrát viac bodov.

Leon Draisaitl má stále iba 26 rokov. Konzervatívny odhad je, že bude hrať ešte desať rokov. Tých bodov môže byť veľmi veľa.

Áno, je to nemecký Gretzky.  

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera