Nedeľa, 21. júl 2024

Do kalkulačiek nech teraz ťukajú iní. Slovensko ťahá Ramsayho systém a tím, v ktorom hrá jeden za druhého

SITA/AP Photo/Roman Koksarov

Slovensko má za sebou už tri zápasy na MS a fanúšikovia stále nemusia zapínať kalkulačky. Niečo také tu dlhé roky nebolo. Po úvodných zaváhaniach Švédska a Česka to vyzerá, že sme jednou nohou vo štvrťfinále a urputne počítať každý bod budú tentokrát musieť fanúšikovia spomínaných krajín.

Ramsay, nie Ramsey

Na úvod trocha spomienok. Do roku 2017 zrejme len málokto počul na Slovensku o mene Craig Ramsay. Po jeho nástupe k slovenskej reprezentácii sa mnohí posmešne pýtali: ,,Ramsay, to nie je ten kuchár?“

,,Nie, to je Gordon Ramsay,“ odpovedali iní. 

Tréner Ramsay priniesol na Slovensko hokejový systém, čo je po prinesení písma od Cyrila a Metoda azda druhý najdôležitejší príchod na naše územie. Vďaka tomuto systému sa totiž naša hra okamžite stala pozerateľnejšou a na MS sme sa začali zachraňovať bez väčších problémov. Na olympiáde v roku 2018 sme dokonca ako jediní porazili Rusov, ktorí nakoniec brali zlato.

Postup do štvrťfinále nám však naďalej unikal, na MS sme obsadili dvakrát 9. miesto, čo vlastne znamená, že sme boli najlepší tím z tých, ktoré nepostúpili. Chýbalo málo, no bolo vidieť, že sme na dobrej ceste a čoskoro sa to musí zlomiť.

Tento rok by sa to mohlo konečne podariť a Ramsay definitívne presvedčí každého, že je špičkovým trénerom. Možno potom niektorí prestanú jeho meno písať Ramsey.

Tri zápasy, tri výhry!

Slovenská reprezentácia má po prvých troch zápasoch na konte deväť bodov za tri výhry. Neplnoletí si niečo také určite nepamätajú, lebo taký podarený vstup sme naposledy zažili na MS v roku 2003.

Vo víťaznom ťažení nás nezastavilo ani Rusko, ktoré malo polovicu obrany z NHL a radí sa k favoritom tohto turnaja. Na MS sme ich porazili po prvýkrát od roku 2004. Slovenskí hráči prinášajú ľuďom pri televízoroch momenty, aké dlhé roky nezažili. Čo však teší najviac, za predvedený výkon sme si aj výhru proti Rusom zaslúžili.

Fanúšikovia si počas sledovania zápasu museli prísť na svoje. Hrali sme naozaj skvele, výsledok je len čerešnička. Korčuľovanie na svetovej úrovni, vysoké tempo, tímový duch, chuť prispôsobiť hru systému a žiadne bránenie výsledku zubami-nechtami. Namiesto betónu s množstvom bezhlavo odpálených pukov sme sa až do konca zápasu prezentovali aktívnou hrou a držali puk čo najďalej od našej brány s cieľom pridať ďalší gól. A tak to má byť!

Krásne, ako to žilo na striedačke

Tréner fínskej reprezentácie raz po nominácii povedal: ,,Mojim cieľom nebolo na šampionát zobrať najlepších hráčov, ale zobrať najlepší tím.“ V roku 2019 sa to Fínom podarilo naplniť na 100%, keď dokázali vyhrať MS na Slovensku s výberom, ktorý bol zložený prevažne z hráčov ich domácej ligy.

Tréner Ramsay si tiež vyberá hráčov, ktorí sa mu najviac hodia do jeho systému, dokonale ho chápu a dôverujú mu. Počas našej hry môžeme vidieť, že naši hráči nebúchajú do puku na náhodu, ale vedia o sebe a dokážu zaskočiť jeden za druhého.

Bolo krásne sledovať ako to žilo na striedačke. Veľký rozdiel v porovnaní s inými reprezentáciami na tohtoročných MS. Súdržný výkon podčiarkol v závere gól do prázdnej brány, keď Peter Cehlárik s Marekom Hrivíkom dopriali gól kapitánovi Ďalogovi.

Tu sa môžeme inšpirovať vyššie spomenutým výrokom fínskeho trénera. Síce nemáme na týchto MS najviac hráčov z NHL, ale máme tím. Tak nech sa nič nepokazí.

Kalkulačky do koša

Turnaj je dlhý, s najväčšou pravdepodobnosťou prídu aj slabšie zápasy. Stále vyhrávať dokážu len muzikanti. Bola by veľká škoda,, keby Slovensku štvrťfinále uniklo aj tento rok. Má skvele rozohrané, dokonca tak dobre, že postupové kalkulačky budeme môcť čoskoro vyhodiť do koša. Prípadne ich darovať fanúšikom Česka, či Kanady. 

Viac článkov o MS 2021 nájdete TU

KOMPLETNÝ PROGRAM MS V HOKEJI 2021

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera