Nedeľa, 19. máj 2024

Šanca pre skvelých mladíkov, hráči z NHL asi len ako bonus. Craig Ramsay skladá tím pre MS a chce dokončiť, čo začal

FOTO TASR/SZĽH - Andrej Galica

Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji v Lotyšsku odštartujú už o päť týždňov (21. mája – 6. júna). Kanadský tréner Craig Ramsay po vyše roku prišiel na Slovensko a zapojil sa do zrýchlenej a skrátenej prípravy na šampionát.

„Žijeme náročnú dobu. Nie som na ,bublinu´ pripravený, ale podobne, ako celý tím, to budem musieť zvládnuť,“  opísal pocity po absolvovaní povinnej karantény pre Denník Šport sedemdesiatročný tréner.

Dôležitý krok – predĺženie zmluvy

Miroslav Šatan vo funkcií prezidenta Slovenského zväzu ľadového hokeja vyjadril kanadskému trénerovi podporu. V októbri minulého roku podpísali nový kontrakt na nasledujúcu sezónu a v prípade úspešnej kvalifikácie o postup na zimné olympijské hry do Pekingu až do konca ročníka 2022.

Koncom februára 2020 sa Ramsay vrátil na Floridu za rodinou, kde oslávil sedemdesiate narodeniny a absolvoval dve operácie ruky. Pre pandémiu koronavírusu zrušili vlani majstrovstvá sveta vo Švajčiarku a presunuli olympijskú kvalifikáciu.

Po dohode s členmi vedenia sa tréner vzdal platu v prospech potrieb slovenského hokeja v krízovom období.

Kanaďan stále myslí na posledný šampionát na Slovensku: „Mal som pocit, že som tu zanechal nedokončenú prácu.“ Slovenskí hokejisti v Košiciach podali najlepší výkon za posledné roky, na najlepšiu osmičku to nestačilo. „Máta ma, ako sme prehrali necelé dve sekundy pred koncom s Kanadou. Mali sme ich zdolať. Aj proti Nemcom sme boli lepší, ale prehrali sme,“ spomína si na dôležité zápasy.

Prípravný kemp v Piešťanoch

Nemáme veľa času a nebude to ľahké. Môžem však povedať, že odvediem najlepšiu prácu, ako viem a myslím si, že to isté spravia aj hráči, komentoval prebiehajúcu prípravu Ramsay.

Tréner slovenskej hokejovej reprezentácie nominoval na prvý oficiálny zraz a prvé zápasy v príprave na svetový šampionát v Rige aj deväť nováčikov. Jeho zverenci absolvujú kemp v uzavretej bubline v Piešťanoch a následne nastúpia v na dvojzápas “Kaufland Challenge” proti Lotyšsku (20.-21. apríla).

Ramsay bude mať v Piešťanoch k dispozícii dokopy troch brankárov, ôsmich obrancov a dvanásť útočníkov, reprezentácia sa zíde vo štvrtok 15. apríla. K tímu sa už pripoja aj asistenti trénera Michal Handzuš a Ján Pardavý. Najskúsenejšími hráčmi v Ramsayho kádri sú obrancovia Marek Ďaloga s 96 štartmi v národnom drese a Adam Jánošík so 64.

Teraz je ideálna príležitosť na to, aby sme dali šancu mladým hráčom. Prvýkrát sa môžu ukázať v reprezentácii, otestovať sa, ako na tom výkonnostne sú. Momentálne prebieha semifinále ligy u nás aj v Česku. Hráčov, ktorých by sme chceli vidieť, zatiaľ vidieť nemôžeme. Príležitosť pre mladých hráčov je preto o to väčšia. Tak ako sa v minulosti stalo, že nás niektorí hráči prekvapili a nakoniec išli na majstrovstvá sveta, tak verím, že nás opäť prekvapia a uvidíme ich na ďalšom zraze a možno aj na majstrovstvách sveta,” uviedol pre portál hockeyslovakia.sk generálny manažér Miroslav Šatan.

Mladé tváre

V slovenskej extralige zaujali sedemnásťročný obranca Šimon Nemec z Nitry a jeho rovesník Filip Mešár v popradskom útoku.  Obaja sa zaskveli v prípravnom zápase U18 s Českou republikou a na majstrovstvách sveta juniorov. Filip Mešár sa v prvom zápase s Českom blysol hetrikom.

„Na svetovom šampionáte juniorov hral Nemec skvele. Keď som ho prvýkrát videl, neuvedomil som si, že má len šestnásť rokov. Obstál výborne. Slovensko nedopadlo výsledkovo najlepšie, ale hralo dobrý hokej,“ pozitívne ohodnotil mladú hviezdu.

Craiga Ramsayho zaujal aj dvadsaťročný útočník Trenčína Oliver Okuliar. Páči sa mi Oliver Okuliar z Trenčína. Už na juniorskom šampionáte hral slušne. Možno nás zaujme ešte niekto iný z mladíkov. Vždy sa pozeráme po mladých hokejistoch, ktorých chceme doplniť do seniorského tímu. Som rád, že nám v tom už pomáha skúsenosťami aj Oto Haščák.“

Káder z Európy

Kvôli pandemickým opatreniam a karanténnym povinnostiam sa tréner bude musieť spoliehať prevažne na hráčov pôsobiacich na starom kontinente. Posledný zápas základnej časti NHL je na programe 16. mája.

Sústredíme sa najmä na európskych hráčov. Z nich chceme poskladať káder. Ak sa podarí prísť niekomu z NHL, bude to len bonus. Chvíľku ešte nebudeme vedieť, kto by nás mohol posilniť. Bude to zrejme najmä o hokejistoch pôsobiacich v Európe, ale môže sa stať hocičo.“

Trénera môže tešiť výkonnosť Mareka Hrivíka, ktorý ako prvý slovenský hokejista ovládol produktivitu vo švédskej SHL.

Mareka som mal raz na prípravnom turnaji, kde hral veľmi dobre a super sa správal aj v tíme. Rovnako, ako na neho, sa teším aj na Petra Cehlárika, s ktorým hrá v spoločnom útoku. Hrajú na vysokom stupni. Verím, že prídu sebavedomí a s chuťou. Pri Hrivíkovi som zvedavý, kam sa posunul a ako sa mu bude dariť,“ teší sa na dvojicu zo švédskeho klubu Leksands.

Rozpis zápasov Slovenska na MS v ľadovom hokeji 2021 (A-skupina)
21. mája, 19.15 h: Bielorusko – Slovensko
23. mája, 11.15 h: Veľká Británia – Slovensko
24. mája, 15.15 h: Slovensko – Rusko
27. mája, 15.15 h: Švajčiarsko – Slovensko
29. mája, 19.15 h: Slovensko – Dánsko
30. mája, 19.15 h: Švédsko – Slovensko
1. júna, 15.15 h: Slovensko – Česko
(C) Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera