Nedeľa, 26. máj 2024

Šport v Amerike sa pokúša o reštart. V noci sa začala sezóna bejzbolu

SITA/AP Photo/Alex Brandon

My Európania sme na tom objektívne lepšie. Koronu máme ako-tak pod kontrolou a nie sme ani úplne bez športu. Futbalové ligy finišujú v rýchlom tempe, o pár týždňov je nachystaná dohrávka Ligy majstrov. Ak by mali rozum napríklad futbalisti v Prahe a nenakazili sa od jednej pozitívnej slečny v nočnom klube, mohli sme byť na tom ešte lepšie.

Američania sú na tom biedne. Denne hlásia desaťtisíce nových prípadov nákazy, vyše tisícky úmrtí a všetko ostatné krajiny porazia v štatistikách nie na nulu, ale o jednu nulu. Majú už štyri milióny potvrdených prípadov a skoro 150-tisíc obetí. Keby ste nevedeli.

Od marca bol zastavený všetok americký šport. Zhruba mesiac sa za prísnych hygienických opatrení hrá golf, chvalaBohu aspoň za ten. Priblížilo sa spustenie troch zo štyroch hlavných športov v USA. V noci sa začala nová sezóna bejzbolovej MLB.

MLB

Ako prvý z hlavných športov sa na štadióny a televízne obrazovky vrátil bejzbol. Tradičný americký šport svoju sezónu 2020 doteraz nezačal, otváracím víkendom nového ročníka býva prvý aprílový. Okrem vírusu bol problém aj v dohode medzi hráčmi a majiteľmi klubov. Na tej sa nevedeli dohodnúť aj keď už mohli možno mesiac hrať.

Zo 162 zápasov nakoniec odohrá každý tím 60. Namiesto desiatich postúpi do playoff až šestnásť tímov, dramaticky sa zvýši počet atraktívnych zápasov vyraďovacej časti. Pravda, ak sa sezónu podarí dohrať.

Opatrenia na ochranu zdravia nastavovali mesiace, nakoniec zvolili zápasy na domácich štadiónoch všetkých tímov. Okrem kanadského Toronta, oni si musia nájsť domov v USA. Hrá sa bez divákov a v podstate aj bez novinárov. Veľa sa testuje. Len pár hodín pred prvým zápasom kvôli pozitívnemu testu vypadol Juan Soto, top hráč posledného víťaza World Series, Washington Nationals.

Otváracím zápasom bol práve duel obhajcov z hlavného mesta a najslávnejšieho bejzbolového tímu všetkých čias, New York Yankees. Celkom určite by žiadna iná dvojica nedosiahla rovnakú televíznu sledovanosť.

Slávnostný prvý nadhod vykonal Dr. Anthony Fauci, hlavný hygienický expert v krajine. Za posledné mesiace sa stal kľúčovou a až kultovou postavou boja proti COVID-19. Zaviedol do bežného jazyka pojem “flatten the curve” – vyrovnať krivku. Riadi sa ním aj keď má v ruke bejzbolovú loptičku. Slávnostný nadhod nebol žiadny kopec 🙂

Yankees vyhrali 4:1 a v druhom nočnom zápase porazili favoriti National League, LA Dogers súpera zo San Francisca 8:1.

Let´s play ball! Dúfajme, že až do konca.

NBA

Čoskoro sa spustí aj dohrávka NBA. Basketbalisti na to ale šli inak. Zavreli sa do “bubliny” v Orlande, kde majú v tamojšom zábavnom parku pripravené podmienky na takmer dokonalú izoláciu. Novinári museli prísť pár týždňov vopred a zotrvať na hotelovej izbe po celý čas. Po nich prišli basketbalisti, tiež zo tri týždne pred prvým ostrým zápasom. Veľa sa testuje, bublina zatiaľ drží.

Plán je dohrať pár zápasov základnej časti a klasické playoff. V menších halách bez divákov, len pred televíznymi kamerami. Aj NBA má v hre obrovské peniaze od vysielateľov za práva, o ktoré nikto nechce prísť. Ani majitelia, ani hráči. Aj preto sú ochotní nechať sa odizolovať od rodín a dva-tri mesiace vydržať. Oplatí sa.

NHL

Asi najviac budeme sledovať hokej. Predsa len, v hre o Stanleyho pohár sú aj Slováci. Už sú so svojimi klubmi a pripravujú sa na kvalifikáciu pre playoff a boje o pohár. Tie sa odohrajú na dvoch miestach v Kanade. V Edmontone a Toronte.

Ani tam sa do hľadiska nedostanú diváci, aj tam budú hygienické opatrenia na najvyššej možnej úrovni. Predsa len, hokej predstavuje riziko prenosu nákazy aspoň v takej miere, ako pri basketbale. Síce hráči nemajú na sebe len tielka a nie sú na sebe nalepení, je ich oveľa viac, sú mokrí ako myši a v studenom vzduchu v uzavretom priestore sa vírus šíri dosť dobre.

Dôležitejšie ako výsledky vo všetkých troch kolektívnych disciplínach je, aby sa vôbec dohrali. Len ak sa osvedčia opatrenia, podarí sa vydržať a odohrať desiatky zápasov, budeme mať americký šport aj v novej sezóne. Či hneď na jeseň, alebo od zimy, jasné nie je. Držme si ale všetky palce.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera