Štvrtok, 25. júl 2024

Zákerní Rakúšania nepreverili Slovákov v ničom, reálna skúška príde až teraz

Štefan Cebro Štefan Cebro 03.05.2021
FOTO TASR/SZĽH - Andrej Galica

Zopakujme si, čo sa stalo predposledný herný víkend našej hokejovej reprezentácie. Rakúsko zdolala 3:1 a 2:0. Oba zápasy vyhrala, ale oslavovať nemá prečo. Je fajn, že Slováci našli znova cestu k výhram, súper ich ale preveril máličko.

Zákerní Rakúšania

Smiešni a nakoniec aj zákerní Rakúšania síce tuho dodržiavali defenzívny systém a sem-tam vybehli do rýchleho protiútoku po chybe nášho tímu, inak to bola slabota. Veď za dva zápasy vyslali dokopy na slovenskú bránku dvadsaťdva (slovom 22), z toho v nedeľu púhych deväť. Tím na úrovne prvej divízie, ktorý vám v príprave neukáže takmer nič. Okrem toho, že treba doladiť zakončenie a efektivitu. Chápeme, že pre zväz bolo ťažké nájsť v pandemickom období kvalitnejšieho súpera, sami ale možno ľutujú, že do Piešťan prišiel výber, ktorý sa posledné tretiny snažil slovenských hráčov skôr zraniť ako zdolať hokejovými vecami. Našťastie nikoho neskántrili.

Treba oslavovať aspoň to, že na našich čakajú na konci týždňa Česi, ktorí reálne odhalia, na čo má mladý tím Craiga Ramsayho.

Pozitíva? Holešinský a Miloš Roman

Skúsme najprv pomenovať pozitíva. Dali by sa nájsť. Slušne chytali obaja brankári, aj keď mali minimum práce. Ako Branislav Konrád, tak aj Július Hudáček chytili všetko čo mali a tím podržali. Z jednotlivcov by sme vypichli dve pozitívne a dve negatívne mená, aj keď treba to brať s rezervou. Level Rakúska bol tak o dve triedy nižší ako to, čo na Slovákov čaká v Rige.

Je pozitívne, ako vyrástol Adrián Holešinský. Niekto si možno hovoril, že v úvode bol lepší Miroslav Mucha z NCAA, ktorý rýchlo skončil. Útočník Nitry však rýchlo zatvoril ústa pochybovačom a predviedol, že nie je len korčuliarsky grinder. Dal góly v oboch víkendových dňoch, keď sa presadil pred bránkou. Predviedol veľmi dobré korčuľovanie a vypýtal si post Dávida Bondru, ktorý mal byť pôvodne Muchov.

Rovnako dva góly strelil ďalší novic, Miloš Roman. Poctivý center, u ktorého sa čakalo, že zabojuje aspoň cez AHL o šancu v Calgary, sa nestratil. NHL sa mu už asi nepodarí, ale cez Třinec môže nakopnúť peknú európsku kariéru. Dajme tomu takú, akú má Michal Krištof, ba aj lepšiu. Roman bol dôrazný v oslabeniach, šikovný na puku, dal dva pekné góly a naznačil naplno – zoberte ma ako štvrtého centra a nevymýšľajte už prosím pekne s Bucom.

Kandidáti na MS pri televízore

Dávi Buc je takisto poctivý útočník. Ramsay ho mal na dvoch svetových šampionátoch, ale v dueli proti Rakúšanom bolo vidieť, že jeho úroveň je už len EBEL, pardon Ice Hockey Liga, pri všetkej úcte k nemu. V tridsiatichštyroch rokoch sa už nemá kde posúvať. Navyše nie je dobré provokovať časť fanúšikov, ktorí si dobre pamätajú, že bol na ľade pri obrate Nemcov v Košiciach, ktorí uzemnili slovenskí tím znova len v skupine. Rovnako slabý bol cez víkend aj ďalší Kanaďanov obľúbenec Patrik Koch. Chápeme, že obrana potrebuje kilogramy a fyzickú hru po vypadnutí Čajkovského pre zranenie, nie sme si ale istí, že ju prinesie proti Rakúšanom chybujúci Koch…

Ďalší hráči si odohrali štandard a netreba sa až toľko rozpisovať. Od prvého striedania – samozrejme – bolo v sobotu očividné, že v tomto výbere sú Marek Hrivík s Petrom Cehlárikom jasne rozdieloví hráči a na ich pleciach bude tiaha produktivity ležať aj na svetovom šampionáte.

Realita za dverami

Reálne silu slovenského kolektívu odhalia až Česi. Lotyši boli fajn, ale prišli v samotnom úvode a predsa len, je to tím z druhého sledu, Nemci mali v Piešťanoch výber, ktorý ešte výrazne preriedia, takže ťažko môžeme hovoriť o veľmi kvalitnom súperovi, preto ostávajú Česi. Aj tým ešte budú chýbať hráči z NHL, české médiá tvrdia, že možno až dvojciferný počet, ale kvalitu budú mať určite spomedzi prípravných súperov najvyššiu.

Ešte jedna poznámka na záver. Je fajn, že sa vracia do reprezentácie Július Hudáček. Lepšieho brankára v Európe nemáme, ale jeho prvé slová po odchytanom zápase neboli najšťastnejšie. Povedať, že Samuel Kňažko so Šimonom Nemcom priveľa riskujú, je ok, ale naznačiť, že oba talenty hrajú juniorský hokej, šťastné nie je. Dupľom od brankára, ktorý má za sebou veľmi peknú kariéru, ale tiež v nej nedosiahol na žiadne veľké tímové úspechy (ak nepočítame slovenské tituly v Košiciach). Rovnako ako začínajúci mladíci má aj Hudáček stále čo v reprezentácii dokazovať.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera