Štvrtok, 25. júl 2024

U Petry Vlhovej je kľúčové leto, v zime by veci dobiehala márne

FOTO TASR - Martin Baumann

Od momentu, keď zdvihla nad hlavu vysnívaný veľký krištáľový glóbus, uplynulo vyše mesiaca. Počas neho stihla zjazdová lyžiarka Petra Vlhová veľa vecí. Medzi inými napríklad vyhodiť trénera Livia Magoniho. Od šiesteho apríla je oficiálne bez kouča a doposiaľ si Liptáčka za neho ešte nevybrala náhradu. A hoci hľadanie nového hlavného lídra tímu zaberá veľa času, 25-ročná rodáčka z Liptovského Mikuláša nezaháľa ani smerom k nasledujúcej olympijskej sezóne.

Zima sa oficiálne končí pre zjazdových lyžiarov posledným súťažným dňom Svetového pohára, ale zďaleka to neznamená, že sa športovci poberú domov, vyložia si nohy a oddychujú celé dni pred televízorom. Najskôr ich ešte čakajú preteky o tituly národných šampiónov a predovšetkým test materiálu na novú sezónu. Druhú aktivitu stihla aj Petra Vlhová. Ešte pod dozorom Magoniho si vo výborných podmienkach v Jasnej vyskúšala lyže, na ktorých zrejme bude bojovať vo februári pod piatimi kruhmi v Pekingu o premiérovú olympijskú medailu.

Okrem toho postíhala aj niekoľko mediálnych povinností. Kráľovná uplynulej zimy absolvovala niekoľko tlačových konferencií a fotení s novým prírastkom do rodiny – veľkým glóbusom. No dopriala si aj nejaký oddych najmä v spoločnosti rodiny a priateľa Michala.

Nový tréner už čoskoro

Po odchode Livia Magoniho je každý zvedavý, kto ho v pozícii Vlhovej hlavného trénera nahradí. Podľa posledných slov jej otca Igora, ktorý je zároveň financmajster tímu svojej dcéry, je dohoda na spadnutie. „Vyzerá to veľmi dobre, riešime finančné záležitosti, o pár dní vyjde tlačová správa. Je to na veľmi dobrej ceste, vybrali sme to najlepšie, čo sme mohli, a pôjdeme ďalej a dúfam, že budeme ďalej robiť radosť všetkým na Slovensku,“ povedal Igor Vlha na stredajšej tlačovej konferencie Zväzu slovenského lyžovania (ZSL).

V súvislosti s Vlhovou sa v zahraničných médiách objavovali rôzne mená. Medzi nimi bývalý kouč Lary Gutovej-Behramiovej Mauro Pini či dokonca samotná legendárna Slovinka Tina Mazeová. Uvidíme, koho si Vlhovci nakoniec vyberú.

Popri lyžovaní stíha aj guláš

Aj keď bez trénera, prípravu na novú sezónu nefláka. Petra Vlhová naplno zarezáva v Jasnej a využíva stále výborné domáce podmienky na čo najlepší tréning na dôležitú olympijskú sezónu. Aktuálne trénuje dvojfázovo – doobeda chodí na lyže, poobede trénuje kondične. O fyzickú prípravu sa stará jej kondičný tréner z Liptovského Mikuláša Šimon Klimčík.

Vlhová je známa tým, že si v naberaní kondície počas leta rada pridáva doplnkové športy. V jej portfóliu bola v minulosti motorka, tenis či kajak a zostať by to tak malo aj tentokrát. Doplnkové športy slúžia našej športovej hviezde nielen na to, aby sa mentálne odreagovala zo stereotypu, ale aj na rozvoj dôležitých vnemov, ktoré neskôr počas sezóny zužitkuje na svahoch.

Športovkyňa roka 2019 a 2020 však netrávi celé dni len tréningom, ale stíha sa venovať aj činnostiam z portfólia „bežného smrteľníka“. Hoci Vlhová nepatrí k športovcom, ktorí vo veľkej miere žijú aj na sociálnych sieťach, občas sa na instagrame pochváli aj nešportovou záležitosťou. Nie je to tak dávno, čo sa v príbehu ukázala svojim 218-tisícom fanúšikom v pozícii kuchárky. „Gulášik sa pomaly robí,“ napísala dvojnásobná majiteľka malého krištáľového glóbusu (slalom, paralelný slalom) zo sezóny 2019/2020 k fotografii, na ktorej mieša v kotlíku obľúbenú slovenskú pochúťku.

Leto kľúčom k úspechu v zime

Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní štartuje zvyčajne v závere októbra a končí v polovici marca. Je to obdobie, na ktoré sa musíte pripraviť v predstihu. Čo lyžiar nestihne spraviť v lete, dobieha počas sezóny len márne. Krásnym príkladom tohto faktu je Mikaela Shiffrinová a jej vlaňajšia príprava. Američanka poriadne netrénovala pre tragickú smrť otca i kritické podmienky v USA, a tak musela tréningové manko na súperky dobiehať počas samotnej zimy. Na glóbusy jej to v konečnom dôsledku nestačilo. Navyše, dialo sa to na úkor štartov v jej obľúbených rýchlostných disciplínach.

Leto nie je žiadna vylihovačka na pláži niekde v Karibiku či na horúcom piesku v Taliansku alebo Španielsku. Počas letných mesiacov sa tvrdo pracuje. Najmä ak ste profesionálny lyžiar. Ani Vlhová si nemôže dopriať podobný luxus. Naopak, so svojim tímom čo najčastejšie vyráža na ľadovce a piluje techniku na zimu. K tomu dbá aj na kondičnú prípravu. Tá je kľúčová k tomu, aby zvládla nahustený zimný program.

Vlhová aktuálne využíva ideálne lyžiarske podmienky v Jasnej. A trénovať by na snehu mala dovtedy, kým sa bude dať. Až následne v máji prípadne júni sa vyberie za tréningom na lyžiach na ľadovce. Všetko však bude záležať aj od toho, kto sa stane jej novým trénerom. On totiž rozhodne, ako sa bude vyvíjať príprava najlepšej lyžiarky uplynulej sezóny.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera