Sobota, 25. máj 2024
NFL

Euríčko na SuperBowl: Najväčším príbehom finále NFL je súboj legendárneho rozohrávača a jeho nástupcu

Matúš Miklas Matúš Miklas 07.02.2021
SITA/AP Photo/Charlie Riedel

Dnes v noci sa odohrá finálový zápas sezóny v americkom futbale, SuperBowl 55. O Lombardiho trofej zabojujú dva najlepšie tímy NFL – Tampa Bay Buccaneers a Kansas City Chiefs.

G.O.A.T. znamená Legenda

Už niekoľko rokov si celá komunita amerického futbalu kladie jednu a tú istú otázku: Kedy to quarterback Tom Brady zabalí a pôjde do dôchodku? Napriek tomu, že má už 43 rokov, stále podáva výkony, ktoré ho radia medzi elitu NFL.

Keď Bradyho v roku 1999 draftovali New England Patriots nikto nemohol tušiť, že v tíme, ktorý dovtedy titul nezískal ich vyhrá počas takmer dvadsiatich sezón hneď šesť. Veď za univerzitu Michigan ani neodohral všetky zápasy ako tímová jednotka.

V drese Patritos dokázal získať 17 divíznych titulov AFC East (a 11 za sebou medzi rokmi 2009 – 2019) a deväťkrát ovládnuť konferenciu AFC, z čoho vyplynula účasť v zápase o SuperBowl. Lombardiho trofej zdvíhal nad hlavu šesťkrát.

V americkej angličtine sa rozmohla skratka G.O.A.T.. Znamená Greatest of All Time – Najlepší v histórii. Najčastejšie ju priraďujú Tomovi.

Trojlístok šťastia, ktorý sa rozpadol

Kľúčový trojlístok Patriots – Tom Brady, tréner Bill Belichick a TE Rob Gronkowski – bol do minulej sezóny niečím, čo fungovalo ako takmer dokonalé švajčiarske hodinky.

Napokon sa ale po sezóne 2019 rozpadol. Pats neuspeli v playoff zápase Wild Card proti Tennessee Titans. Brady dlho tajil, aké budú jeho ďalšie kroky a hovorilo sa o konci kariéry. Napokon prekvapil keď oznámil, že jeho novým pôsobiskom bude tím Tampa Bay Buccaneers.

Gronkowski hneď po neúspešnej sezóne ukončil kariéru a vyjadril sa, že v NFL ho už nikdy neuvidíme. Len legendárny tréner Belichick zostal pri tíme New England Patriots.

Ako Tampa Bay víťazný tím poskladala

Buccaneers nie sú tímom, akým boli v posledných dvoch dekádach Patriots. Bucs získali Lombardyho trofej v roku 2002, keď v SuperBowle XXXVI (37) porazili Oakland Raiders (48 – 21). V posledných rokoch sa ale ani nedostali do playoff.

Doteraz jediný úspech od založenia klubu v roku 1974 sa môže zopakovať presne po 19 rokoch. Základom zmeny, chýbajúcou ingredienciou v Tampe bola víťazná mentalita, ktorú na Floridu priniesol skúsený quarterback. Kombinácia skúsených harcovníkov a mladých, dravých a talentovaných hráčov sa ukázala ako správna cesta.

Tampa má kvalitné mužstvo, lebo na viacerých pozíciách disponuje nadpriemernými hráčmi, ktorí patria medzi najlepších v lige. Runningback Leonard Fournette, aj jeho kolega Ronald Jones II sú výborným duom hráčov hrajúcich s loptou po zemi. Antonio Brown, Mike Evans a Chris Godwin patria k najlepšiemu krídelníkov (WR). Návrat Roba Gronkowskeho z futbalového dôchodku dodal Bradymu istotu.

Za úspechom tímu nestojí len kreatívna ofenzíva trénera Ariansa, ale aj obrana, ktorá patrila po základnej časti k najlepším. Defenzíva Bucs bola najlepšou proti behovej hre súperov, keď za celú sezónu inkasovala iba desať touchdownov, dovolila protivníkom len 3,6 yardu na beh a celkovo 1,289 nabehaných yardov. O 160 menej, ako druhá najlepšia obrana v základnej časti.

Buccaneers nedokázali podávať podobné výkony a aj pri bránení prihrávok súperov. V tom vidím ich slabinu, cez ktorú by sa mohol presadiť útok Chiefs. V pasovej hre obsadila obrana Bucs štvrté najhoršie miesto v lige, keď ich súperi dokázali skompletizovať až 69% pokusov.

Nádejou je defenzívna línia. Už v základnej časti sa dokázali dostať k rozohrávačovi súpera a zložiť ho sackom. Len tri tímy ich naskladali častejšie a v playoff má forma hráčov okolo Jasona Pierre-Paula rastúcu krivku.

Ak dokážu vytvoriť podobný tlak na Patricka Mahomesa, ako vytvorili v konferenčnom finále s Packers proti Aaronovi Rodgersovi, môžu pomýšľať na úspech. Dôležité bude, aby linebackeri, safeties a cornerbackovia v poli pokryli dve najväčšie hviezdy útoku Chiefs – Tyreeka Hilla a Travisa Kelceho.

Kľúčová obrana

Do pozornosti dávam mená obrancov Tampy, ktorí budú musieť podať životné výkony. Prvým z nich je Devin White, linebacker, ktorý je skoro vždy v správny čas na správnom mieste. Jeho úlohou bude brániť Tyreeka Hilla pri krátkych prihrávkach.

Druhým z kľúčových linebackerov je Lavonte David, tretím Shaquil Barrett. V strede obrany by mali znemožniť chytať príhrávky TE Chiefs Kelcemu.

Na obranu Tyreeka Hilla pri dlhých pasoch budú dozerať Sean Murphy-Bunting na kraji a Jordan Whitehead a Antoine Winfield Jr. v strede ihriska za obranou.

Patrick Mahomes, supertalent

Na druhej strane stojí supertalent Patrick Mahomes. Quarterback, ktorého mnohí odborníci považujú za budúcu ikonu NFL, podobnú dnešnému súperovi v drese Tampy.

Patrick Mahomes pôsobí v lige iba tretiu sezónu, no napriek tomu má na konte veľa úsechov. Vo finále konferencie z roku 2018 prehral práve s Patriots, ktorí potom získali svoj zatiaľ posledný SuperBowl. V sezóne 2019 sa Chiefs dostali do SuperBowlu LIV (54) a hoci to vyzeralo, že hráči San Francisco 49ers získajú titul, Mahomes zavelil do útoku. Skvelou akciou a obratom dosiahol svoj prvý titul.

Pri zisku prvého prsteňa pre víťaza NFL mal Patrick Mahomes iba 24 rokov. Nie je preto divu, že ho prirovnávajú práve k Bradymu. Má ešte skoro celú kariéru pred sebou.

Kreatívny útok Chiefs

Mahomes je iný quarterback, ako Brady. Má lepší pohyb, dokáže v správny moment vybehnúť s loptou a získať kľúčové yardy v prospech tímu. Druhou špeciálnou a nenapodobiteľnou vlastnosťou je jeho ruka. Syn profesionálneho bejzbolistu dokáže aj v nemožnej pozícií nájsť cieľ prihrávky vďaka schopnosti improvizovať a odhodiť loptu v akomkoľvek uhle.

Problémom vo finálovom zápase budú dvaja vyradení dôležití hráči Chiefs. Erick Fisher sa zranil v konferenčnom finále s Buffalom Bills a zranený je aj Mitchell Schwartz, jeden z najlepších hráčov ofenzívnej linie v NFL. V prípade, že ich náhradníci v stene, ktorá má dopriať quarterbackovi čo najviac času na rozhodnutie a prihrávku, nedokážu ubrániť tlak Buccaneers, Mahomes bude mať veľmi ťažký večer.

Útok Chiefs patril medzi najlepšie v lige. V základnej časti sa ako jediný dostal cez hranicu 5,000 yardov (5,005). Zaujímavé je, že napriek toľkému počtu získaných yardov sa útoku Chiefs podarilo v základnej časti skórovať “iba” 40 touchdownov. O dva menej, ako zaznamenal útok Tampy Bay.

Bohatý SuperBowl 55

SuperBowl 55 môže byť veľmi bohatý na body. Ak sa defenzívnemu koordinátorovi Tampy Toddovi Bowlesovi nepodarí vymyslieť plán, ako zastaviť útočný trojlístok Chiefs, môžeme byť svedkami niekoľkých rekordov.

Oba útoky sú vyrovnané a preto rozhodujúcim faktorom, ktorý rozhodne o zisku SuperBowlu, bude výkon obrán. Na rozdiel od Bucs, Chiefs vedia lepšie brániť prihrávky. Proti takto vedenému útoku boli v základnej časti piaty najlepší, súperom dovolili premeniť 62,7% prihrávok. Hviezdou defenzívy Chiefs je Tyrann Mathieu, ktorý so šiestimi zachytenými prihrávkami súpera obsadil tretie miesto v NFL.

Predikcia

Ak bude fungovať Bradyho útok a obrana Tampy dokáže držať krok s Mahomesom a obľúbenými cieľmi jeho prihrávok, titul zostane doma. Tampa hrá finále na vlastnom ihrisku, čo sa doteraz nikdy nikomu nepodarilo.

Avšak, ak obrana Bucs poskytne príliš veľa času quarterbackovi Chiefs, odštartuje spŕšku yardov a bodov. Rozbehnuté útočné trio Mahomes, Kelce, Hill ich dokáže pridávať raz-dva.

Dôležitým faktorom sú vždy aj chyby na strane trénerov. Andy Reid (Chiefs) zvykol vo vypätých zápasoch robiť aj tie “školácke”. Neraz zle narábal s časom, oddychovými časmi, alebo použitím challenge.

V predikciách sme sa zhodli. Napriek tomu, že stávkové kancelárie favorizujú Kansas City, myslíme si, že SuperBowl 55 vyhrajú Buccaneers.

Matúš: Tampa Bay Buccaneers 35 – 33 Kansas City Chiefs
Vlado Kurek: Tampa Bay Buccaneers 21 – 20 Kansas City Chiefs
Martin Ferianec: Tampa Bay Buccaneers 30 – 27 Kansas City Chiefs
Telovýchovný vedúci: Tampa Bay Buccaneers 38 – 23 Kansas City Chiefs

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera