Sobota, 20. apríl 2024
NFL

Redzone: Drew Brees, jeden z posledných velikánov

Matúš Miklas Matúš Miklas 05.01.2020
SITA/AP Photo/Butch Dill

Tom Brady je out, v playoff ho tak môžu zastúpiť iba dvaja quarterbaci, Drew Brees a Aaron Rodgers.

Drew Brees, QB New Orleans Saints

Drew Brees v hrá aj v pokročilom veku na skvelej úrovni. Spolu s wide receiverom Michaelom Thomasom vytvorili duo, ktoré je na nezastavenie. Brees sa v tejto sezóne prehupol do vekovej skupiny štyridsiatnikov, ale aj tak si dokázal udržať výkony na elitnej úrovni.

Okrem toho, že sa so Saints dostali do playoff, prelomil rekord v celkom počte touchdownov (547 TD, 2. miesto Tom Brady 541 TD). O tom, že aj v štyridsiatich rokoch patrí medzi elitu hovoria len štyri prihrávky zachytené súpermi (INT). Najmenej v lige. Na rozdiel od takého Jameis Winstona, ktorý ich zaznamenal 30. QB Tampy drží prvenstvo aspoň v nahádzaných yardoch (5109).

Ďalšie skvelé štatistiky

Drew Brees v sezóne odohral ,,iba” 11 zápasov a napriek tomu dokázal zaznamenať 27 touchdownov. To ho radí na celkovo 5. miesto v lige, keď pred ním sú hráči Lamar Jackson (36), Winston (33), Russel Wilson (31) a Dak Prescott (30), všetci odohrali najmenej pätnásť zo šestnástich zápasov).

Aj passer rating (RTG) si udržal na skvelých číslach (116,3) a skončil druhý najlepší. Quarterback rating (QBR) zapísal Drew na úrovni 71,8 čo stačilo na tretie miesto za Mahomesa a Jacksona.

Univerzitný životopis

Drew Brees sa nadoril v Dallase, odkiaľ šiel študovať na Purdue University, kde hrával v rokoch 1997 až 2000. V sezóne 1999 získal ocenenie Davey O’Brien Awards ako najlepší quarterback v ročníku. Brees bol tiež dvakrát účastníkom hlasovania o zisk Heismanovej trofeje, v roku 1999 sa umiestnil na 4. mieste a v roku 2000 na treťom.

Najlepšiu sezónu na univerzite zaznamenal v ročníku 1999, v dvanástich zápasoch nahádzal 3,909 yardov, 25 TD a 12 INT. Počas univerzitnej kariéry dokázal prekonať 13 rekordov v Big Ten Conference a 19 rekordov v univerzitnom tíme. Univerzitu opúšťal s rekordnými 11,792 pasových yardami, 90 pasovými TD, 12,693 celkovými yardami a 1 026 skompletovanými prihrávkami. Získal tiež ocenenie za najlepšieho quarterbacka 90’ rokov a zároveň sa stal členom siene slávy Hall of Fame na univerzite, kde študoval.

V roku 2001 počas draftu, odborníci očakávali, že Brees bude vybraný niekde v strede, alebo na konci prvého kola. Nakoniec si ho San Diego Chargers vybrali ako iba druhého quarterbacka po Michaelovi Vickovi z prvého miesta, v druhom kole draftu. Chargers mali v prvom kole prvú pozíciu, ale tú vymenili do Atlanty, ktorá draftovala Vicka a Chargers si tak z 5. miesta vybrali runningbacka LaDainiana Tomlinsona. Evidentne vedeli, čo robia.

NFL

Svoj prvý zápas odohral 4. novembra 2001 proti Kansan City Chiefs, keď nahradil v 8. týždni Douga Flutieho, ktorý mal otras mozgu. V roku 2002 začínal sezónu už ako starting quarterback, ukončil ju so skóre zápasov 8-8.

V roku 2005, keď Chargers draftovali Philipa Riversa, bol Brees počas celej sezóny číslom jedna. Na konci sezóny prišlo zranenie ramena, ktoré nebolo dobrou správou na vyhliadky do budúcna.

Nová éra v drese Saints

Po sezóne mu Chargers ponúkli nový 5-ročný kontrakt na 50 miliónov, z ktorého mu mai byť vyplatené len dva, aj vďaka tomu, že bol po vážnom zranení tak trochu otáznikom. V tej dobe mali o jeho služby záujem ďalšie dva tímy, New Orleans Saints a Miami Dolphins. Saints sa nebáli, že Breesovo rameno bude v poriadku a ponúkli mu garantovaných desať miliónov na jeden rok a ďalších 12 miliónov na ďalší. Miami nakoniec dalo ruky preč a Drew si tak viac nemusel lámať hlavu s kým podpíše nový kontrakt.

SuperBowl

Najvýznamnejšou sezónou v drese Saints bola sezóna 2009. Hneď v prvom zápase proti Lions Drew Brees zaznamenal šesť touchdownov, čo bol jeho osobný rekord a zároveň vyrovnaný klubový rekord.

V šiestom týždni Saints nastúpili proti neporazeným NY Giants ale Brees sa nezľakol. Dotiahol svoj tím k výhre 48-27, keď zaznamenal štyri touchdowny a passer rating (RTG) 156,8. Hneď bol vyhlásený za ofenzívneho hráča týždňa v NFC konferencii.

V 12. týždni po výhre nad New England Patriots, sa Saints dostali na skóre 11-0 a ich spanilá jazda pokračovala ďalej. Sezónu nakoniec ukončili so skóre 13-3, keď prvých trinásť zápasov vyhrali.

Drew Brees si za svoje výkony vyslúžil účasť v Pro Bowle, Maxwell Football Clubs Bert Bell Awards a tiež sa dostal do hlasovania o MVP sezóny, ofenzívneho hráča roka a ocenenie All-Pro.

Saints ako víťazi NFC konferencie hrali až druhý zápas v playoff proti Arizona Cardinals, ktorých porazili 45-14. V konferenčnom finále vyzvali Minnesotu Vikings, ktorú porazili 31-28 v predĺžení.

V pamätnom SuperBowle sa Brees a jeho Saints postavili proti Indianapolis Colts. Zvíťazili 31-17, keď Brees zaznamenal rekordných 32 skompletovaných prihrávok a zároveň ho vyhlásili za MVP.

Začínajú proti Vikings

Po trpkej prehre v divíznom finále v roku 2018 sa Saints dnes opäť postavia proti Minnesote Vikings v prvom kole playoff pavúka o SuperBowl. Pre Drewa Breesa to bude možnosť na reparát.

Spolu s Michaelom Thomasom sú tým najlepším, čo Saints môžu ponúknuť, a preto dávam do pozornosti ich súhru, ktorú predvádzali počas celej sezóny. Zápas sa začína o 19:00.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera