Nedeľa, 26. máj 2024
NFL

TRI A VON: Rýchlik a Valec

Vlado Kurek Vlado Kurek 26.01.2020
SITA/AP Photo/Jeff Roberson

Každý hrací týždeň v americkom futbale sa deje množstvo vecí. Pre tých, čo nestíhajú vidieť všetko je táto rýchla rekapitulácia. 3+1 postrehov z aktulneho hracieho kola NFL vám prináša podcast Americký futbal s Vladom Kurekom. Nech sa páči, postrehy z konferenčných finále.

Aj pred týždňom som si dal štyri odvážne tipy. A poviem vám, som so sebou spokojný. Naozaj Ryan Tanenhill hodil viac yardov ako v predošlých dvoch zápasoch dokopy, naozaj bol Aaron Rodgers dve minúty pred koncom bez šance (prehrával o 17 bodov) a nazaj do SB postúpili Chiefs a Niners. Poďme ale k zápasom podrobnejšie.

First Down: Rýchlik z Kansasu

„Rýchlosť sa nedá naučiť“ hovorieva sa v NFL a na zápasoch Chiefs vidíme prečo. Samozrejme, jedná vec je talent Mahomesa (silný ruka, slušné nohy, rýchle rozhodovanie sa), druhá ako je vyskladané mužstvo okolo neho. Jeho dominanciou je rýchlosť. Samozrejme Tyreek Hill je fenomén, ale Watkins, Williams, Hardman – všetci dávajú okolo 20-21 míľ za hodinu, čo je naozaj obrovská rýchlosť. Vďaka tomu zverenci Andyho Reida naťahujú ihrisko do hĺbky aj do šírky veľmi rýchlo a buď jednoducho predbehnú súpera (posledný TD Watkinsa), alebo si do dier zbehne TE Kelce.

Výsledkom je extrémne pôsobivý útok, ktorý ak sa rozbehne, vyzerá nezastaviteľne. Texans aj Titans si jednoducho v istej minúte len sadli a nechali sa viezť. Starešinovia vravia, že Mahomes veľmi pripomína mladého Bretta Favrea a že sme za tie roky videli v NFL niekoľko fantastických útokov, tento je ale rýchly ako možno žiaden.

Second Down: Červeno-zlatý valec

San Francisco má skvelú obranu. Veď len vo front 7 má štyri prvokolové picky (Armstead, Buckner, Thomas, Bosa). V zásade nemá na ihrisku dieru, možno jeden corner. Ale popísať ich ako mužstvo obrany by bolo veľmi zjednodušujúce. Tréner Kyle Shanahan je predovšetkým ofenzívna myseľ. Napriek tomu, že útok 49ers je založený na behoch, nik nepovie, že hrajú starú školu, či čosi na rok 2020 nepatričné. Behači pod vedením Shanahana musia byť vrtkí a dostatočne dobrí chytači. Inak by v systéme, kde môže loptu dostať úplne každý, neobstáli.

Výsledkom je dominantný valec, ktorý efektívne útočí, vďaka behom míňa čas a obrana si potom zgustne na zúfalom súperovi.

Mnohí kritizujú Packers a áno, mohli hrať lepšie, ale nie som si istý, či by niekto (okrem Saints) v konferencii NFC mal proti nim šancu. Podľa mňa sú hráči v červeno-zlatom jasným favoritom aj v Super Bowle.

Third Down: Titans a Packers

Tennessee Titans sú na dôležitom rozcestníku. Conklin (RT), Henry (RB) a aj QB Tanehill sú všetci voľní agenti. Koho podpísať, za koľko a na ako dlho? Mne sa zdá, že Conklin by mal dostať novú zmluvu určite. Henry a quarterback budú ťažke oriešky. Veľký kontrakt veteránovi na poste behačov sa nevypláca (Elliot, Johnson, Bell, Gurley), rovnako otázne je čo si zobrať z výkonu QB. Aj Case Keenum mal dobrú sezónu, že?

Packers poslednú sezónu využili na obmenu obrany. Cez draft aj voľných hráčov na trhu. Útok však zostal tak trochu bez talentu, zo skupiny mladých reciverov sa nik neukázal. A Rodgers nemladne. Prvýkrát vo svojej kariére napriek tomu, že bol zdravý, nebol medzi TOP 5 rozohrávačmi ligy.

Fourth Down: Veľké finále.

V zápase o SuperBowl sa stretnú dvaja symaptickí tréneri. Obaja sú ofenzívni guruovia, obaja boli vo Veľkom zápase iba raz a obaja prehrali s Patriots. Čaká nás súboj dvoch najlepších TE ligy, útok vzduchom proti behovému útoku a mnoho ďalších zaujímavých príbehov.

Richard Sherman sa vrátil do SB po rokoch. Naposledy sme ho videli ako neveriecky púli oči keď na samom konci Butlerov chytil prihrávku Russela Wilsona a Patriots znova vyhrali. Bože, to sú už roky….

Ešte kus viac o konferenčných zápasoch, trochu o všeličom inom si môžete vypočuť v najnovšom podcaste. Ak sa vám podcast páči, dajte mu na itunes ohodnotenie, veľmi mu to pomôže. A isto dajte subscribe, už o pár dní príde špeciál pred SuperBowlom.  

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera