Nedeľa, 14. apríl 2024
NFL

Týždeň s NFL: Sezóna nádeje pre kluby z New Yorku

Vlado Kurek Vlado Kurek 08.09.2019
SITA/AP Photo

Od marca do septembra je v NFL sezóna nádeje. Mužstvá zmenia kádre, kúpia voľných hráčov, draftujú mladíkov, potrénujú a neprehrajú ani jeden zápas. Na jar a v lete žiaria na fanúšikov lúče optimizmu. Ten hráč niečo dobre chytil, ten nováčik vyzerá výborne, ten sa vrátil po zranení lepší ako kedykoľvek predtým.

Nádej žije vo všetkých fanúšikovských táboroch. Je živená klubom, beat writermi (lokální pisálkovia), veľkými redakciami. V tejto chvíli je všetko možné. Aj to, že vyhráte Super Bowl. Ani Telovýchovný vedúci (fanúšik JETS) a ja (ako fanúšik GIANTS) nie sme imúnni voči nádeji, že najväčšie americké mesto sa dožije futbalovej slávy.

Skúsime teda namaľovať scenár, v ktorom sa všetko v novej sezóne podarí na 200%. Poďme chvíľku snívať, kým nám to ozajstné zápasy nepokazia.

New York Giants

Dave Gettleman je tuhý chlapík z Bostonu. Stará škola vo futbale aj v živote. Pri futbale je 30 rokov, obšmietal sa okolo piatich prsteňov SB, aj keď žiaden nie je vyslovene jeho. Toľko kritiky, čo schytal za dva roky odkedy sa vrátil do Giants, nikdy nezažil. Vypočuť si musle aj tieto výčitky:

  • Nezmyselne podržal Eliho Manninga ako prvého QB,
  • Nezmyselne zobral running backa z druhého miesta na drafte,
  • Nezobral mladých QB Rosena, Darnolda, Allena, Jacksona,
  • Podpísal za veľké peniaze WR Odella Beckhama Jr. a potom ho vymenil do Clevelandu
  • Vytrejdoval všetky hviezdy týmu. Za dva roky zostali z 53 hráčov v pôvodnom kádri štyria chlapi,
  • A potom zo šiesteho miesta draftu zobral QB, ktorému sa všetci smiali a považovali za podpriemerný talent na úrovni druhého – tretieho kola draftu.

Vyhoďte Gettlemena znelo médiami. Internet zúril. Starý dedo. Nemá žiadny plán, nevie čo robí.

Starý pán navyše dostal rakovinu a bojoval na oboch frontoch. Vo futbale aj v živote.

Zdá sa, že mal pravdu

Zatiaľ to ale vyzerá, že Gettleman mohol mať aj pravdu. Mladý RB Giants Saquan Barkley sa ukazuje ako hráč, ktorý má našliapnuté už po prvej sezóne po Zlaté sako. To po skončení kariéry dostávajú hráči zvolení do Siene slávy.

Mladý QB Josh Rosen sa trápi, nepresadil sa už v dvoch mužstvách. Sam Darnold ukazuje v drese Jets to dobré, ale aj zlé z univerzity. OBJ pokračuje vo výstrelkoch. No a Daniel Jones v príprave dominoval štatistikám ako najlepší QB nováčik sezóny. Čo keby toho bolo viac?

Čo by sa mohlo udiať?

Predstavte si situáciu, v ktorej Giants, hoci druhý najväčší outsider prvého kola, vyhrajú úvodný zápas v Dallase. Hrajú s nimi šiesty krát za sedem rokov, z toho piaty raz vonku. Zlepšená O-line udrží Eliho dostatočne dlho na nohách, aby stihol distribuovať loptu a Barkley si zabehne hneď v prvom zápase pre 100y po zemi, 100y vzduchom a 2TD. Šokujúce víťazstvo.

Potom sa ukáže, že to, že Gettleman za dva roky draftol štyroch CB (corner backov) a za Beckhama získal Peppersa, sa premení v dominantnú secondary. New York Pass Defense (NYPD) sa vráti do služby a skvelým pokrytím reciverov v každom zápase zabije dve muchy jednou ranou. Znemožnia takzvané big plays (dlhé prihrávky, či behy) a dajú mladým obrancom dostatok času, aby vytvorili tlak na súperoveho QB.

Eli Manning si pripíše po prekvapivej výhre v Dallase (vyhral tam aj keď otvárali štadión), ďalšie „povinné“ výhry nad Bills, Bucs a Redskins. S Tampou to bude prestrelka, ale Winston hodí dve INT v závere zápasu a bude. Pred zápasom s Washingtonom sa bude hovoriť o tom, že obaja QB z draftu (Daniel Jones a Dwayne Haskins) zostanú sedieť na lavičke. Redskins dostanú taký výprask, že vo štvrtej štvrtine postavia Haskinsa, aby ľudia neodišli zo štadióna.

Prehra s Vikings, ale stále šokujúce skóre 4 výhry a 1 prehra. V šiestom kole príde k poslednému duelu Brady vs Manning. Keď šťastní Giants po šokujúcej výhre zaplavia ihrisko, kamery zachytia ako Eli hovorí Tomovi: „Dík za skvelé zápasy, toto je moje posledné rodeo.“ Všetci pochopia, že mladší Manning je na rozlúčkovej tour a za stavu 5:1 budú všetky pichľavé newyorské média namäkko. Zabudne sa, že na lavičke čaká mladý nástupca, zvyšok sezóny bude ako posledné turné Jay-Z. Neviem, či on je najlepší hudobník z Veľkého Jablka, ale bude jasné, že najlepší QB Giants sa lúči.

GM po vzore Chiefs

Začal som generálnym manažérom, aj ním skončím. Od začiatku roka hovoril, že nechce urobiť chybu pri výbere nového QB a že sa mu páči ísť cestou tímu z Kansas City. Tak si predstavujem, že by to tak naozaj bolo. Ešte jedna sezóna s Alexom Smithom Eli Manningom až do playoff a potom od ďalšieho roku mladé mužstvo pre mladého QB, ktorý uchváti ligu.

„Ak sa toto podarí, odídem na Cape Code do dôchodku. Spokojný, že Giants sú v dobrých rukách, užívať si, že som to dokázal.“ vravel Boston Dave.

Tento scenár by bol obrovským prekvapením a príbehom hodným stej sezóny.

J-E-T-S, Jets, Jets Jets

Druhý nájomca futbalového štadióny v New Jersey, krížom cez vodu ohraničujúcu Manhattan, sa volá New York Jets. Zeleno-bieli zažívajú v novej sezóne reštart.

Po minulej vyhodili trénera Bowlesa, na jeho miesto chňapli po Adamovi Gaseovi, extrénerovi divízneho rivala, Miami Dolphins. Už prvá tlačovka nového kouča stála za to.

Gase sa na novom pracovisku nepohodol s generálnym manažérom Mikeom McMaccagnanom. Rozohral s ním vojnu kto z koho, ktorú vyhral príliš neskoro. Mac tak rozhádzal milióny dolárov na voľných agentov a ťahal na drafte. Jets tak preplatili obrancu Mosleyho z Baltimore a aj LeVeonovi Bellovi z Pittsburghu naložili na zmluvu rekordné peniaze. Running back síce je jedným z najlepších, rok ale nehral a ťahá mu na tridsiatku.

Aj Mike Mac sa musel porúčať, no až tesne pred letom. Na jeho miesto stiahli Jets Joea Douglasa, ktorý sa zblízka pozeral na to, ako sa konštruuje skutočne skvelá súpiska v Philadelphii. Joe sa snaží čo najskôr zaplátať diery po starom režime. Ten napríklad nechal odísť kľúčových hráčov special teams, chalana, ktorý vracal odkopy aj kickera.

Ale aj tak…

V NFL sa hovorí, že dobrý QB zamaskuje veľa problémov. Sam Darnold mal v prvom roku kariéry možnosť porobiť nováčikovské chyby, navyše tréner Bowles bol orientovaný na obranu. Gase je expertom na quarterbackov, v príprave sa zdalo, že sa na Darnoldovi prejavuje pozitívne. A to Bell nehral ani jeden zápas.

V útoku vyzerajú Jets najlepšie, za posledné roky. Receiveri Robby Anderson je rýchly, Quincy Enunwa a Jamison Crowder zvládnu posúvať mužstvo po náročných loptách do stredu poľa. Bell je Bell, GM Douglas mu opravoval O-line ako prvé.

Obrana by mohla byť silnou stánkou klubu. Ak sa bývalým režimom preplatený CB Trumaine Johnson udrží na ihrisku a nie na PNke, súperi nebudú mať veľmi kam s loptou. Safety Jamal Adams je najlepším obrancom tímu, Mosley pokryje stred. Tlak na QB by mal prísť od Leonarda Williamsa, ktorého prezývajú Big Cat, veľká mačka.

Náročný štart do sezóny, ale potom…

Kľúčom k úspechu Jets bude zvládnuť úvod sezóny. Po otváracom zápase s Bills doma (V), prídu na Metlife Bronws. Najvyhajpovanejšie mužstvo predsezóny (V). Potom sa ale cestuje na Patriots a Eagles a ak rozbehnutý tím vyhrá jeden z dvoch zápasov, bude mať nakročené.

Ďalšie tri zápasy nasledujú v poradí Cowboys a Pats doma a Jaguars vonku. Prvú polovicu sezóny Jets zakončia štvrtou výhrou, proti Dolphins. Tá ich vystrelí na víťaznú sériu. Po Miami totiž hrajú s Giants, Redskins, Raiders, Bengals a znova s Miami. Čiže s celým zoznamom najslabších tímov ligy (sorry, Vlado).

S deviatimi výhrami bude jasné, že na divokú kartu budú potrebovať vyhrať jeden, či dva z posledných troch duelov. Cestujú do Baltimore, doma privítajú Steelers a ročník zakončia v Buffale. Desať – jedenásť výhier nemusí byť nereálnych.

A v playoff sa može stať všetko.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera