Štvrtok, 23. máj 2024

Éra zlatého biatlonu sa skončila. V Pekingu nečakajme zázraky

FOTO TASR/AP/Carlos Osorio

Slovensko zásluhou Anastasie Kuzminovej prinieslo z posledných troch zimných olympijských hier šesť cenných kovov. Biatlonistka sa trikrát tešila z titulu olympijskej šampiónky.

Situácia v slovenskom biatlone na prebiehajúcich zimných hrách v Pekingu je odlišná ako pri posledných troch olympiádach. Anastasia Kuzminová ukončila kariéru a sestry Fialkové vo výkonnostnom raste zastavilo ochorenie covid-19.

Ani u mužov sa nikto nechytá na výsledky Pavla Hurajta, Mateja Kazára alebo navždy druhého na prvom úseku v olympijskom šprinte v Pjongčangu 2018 – Martina Otčenáša. „Podľa mňa som mohol vtedy skončiť do ôsmeho miesta, pričom som ostal navždy druhý po prvej streleckej položke,“ uviedol Otčenáš pri rozhovore pre Slovenský olympijský a športový výbor, keď rekapituloval svoju kariéru.

Omladený tím

Slovensko vyslalo do Pekingu spolovice obmenený tím. Biatlonistom sa podarilo splniť kritéria a do Číny vysielajú po štyri ženy a štyroch mužov.

Zo žien patrí medzi najskúsenejšie pretekárky v štartovom poli Paulína Fialková, ktorá sa predstaví pod piatimi kruhmi tretíkrát. Jej mladšia sestra Ivona druhýkrát. Henrieta Horvátová a Veronika Machyniaková zažijú olympijsky debut. Výkonnostne vyššie počas sezóny boli sestry Remeňové, ale žiaľ, nespĺňajú podmienky pre vstup do Číny. Šimon Bartko a Michal Šima sa predstavili aj v Pjongčangu 2018. Premiéru si odkrútia Tomáš Sklenárik a Matej Baloga.

Okrem Anastasie Kuzminovej bolo najlepším umiestnením v Južnej Kórei pred štyrmi rokmi piate miesto vo vytrvalostných pretekoch na 15 km Paulíny Fialkovej. V šprinte skončila na jedenástom mieste a spolu so sestrou pomohla ku krásnemu piatemu miestu v ženskej štafete.

Strašiak v zmiešanej štafete

Oproti Pjongčangu 2018 nastala zmena v programe. Pred štyrmi rokmi biatlonisti začínali rýchlostnými pretekmi a následne stíhačkou. Posledné cenné kovy sa rozdali v štafetových pretekoch. Tento rok bude situácia odlišná.

Pekinský biatlonový program odštartuje zmiešanými štafetami a bude pokračovať vytrvalostnými pretekmi. Na záver sa pôjdu preteky s hromadným štartom ako divácky najatraktívnejšie.

Slovákom táto zmena veľmi nevyhovuje. V zmiešaných štafetách je vždy šanca na pekný výsledok. Biatlonisti pôjdu rovno na ostro. Slovensko postaví do štartového poľa najlepšie, čo v Číne má. Štafetu rozbehnú sestry Fialkové – Ivona a Paulína, muži sa predstavia v poradí Michal Šima a premiéru si odkrúti Tomáš Sklenárik.

Hlavne pre Paulínu Fialkovú môže zmiešaná štafeta pôsobiť ako strašiak. Pred štyrmi rokmi ju rozbiehala a po piatich minútach stratilo Slovensko akúkoľvek šancu na dobrý výsledok. Rodáčka z Čierneho Balogu netrafila na prvej položke sedem z ôsmich výstrelov a ideálne nezvládla ani druhú položku. Anastasiu Kuzminovú stiahli z trate a štafeta obsadila posledné 20. miesto.  

Ženské favoritky

O cenné kovy budú bojovať iní. Najlepšie výsledky v Svetovom pohári vykazuje držiteľka žltého dresu Marte Olsbuová. Nórka vyhrala štyri z piatich stíhacích pretekov. Jej tímové kolegyne zatiaľ výkonnostne zaostávajú. Extrémne sklamaná bola minuloročná víťazka Tiril Eckhoffová, ktorá sa trápi po streleckej aj bežeckej stránke. Pomôcť by jej mohla prestávka pred olympijskými hrami.

Švédsko pred ôsmimi rokmi nevyslalo na zimné olympijské hry v Soči 2014 ani jednu biatlonistku. Vraj dosahovali také slabé výkony, že ich švédsky výbor nenominoval. O štyri roky bola situácia odlišná. Hanna Oebergová vybojovala zlatú medailu vo vytrvalostných pretekoch. Väčšou nádejou na cenné kovy je v Pekingu jej mladšia sestra Elvíra, ktorá do tejto sezóny vletela ako kométa. Švédsko bude patriť k favoritom aj v štafetách a mix štafetách.

Bieloruska Daria Domračevová ukončila po ZOH 2018 aktívnu kariéru a spolu s manželom Ole Einar Bjoerndalenom sa venujú trénovaniu čínskych biatlonistov. Žezlo po nej prevzala Dzinara Alimbekavová a Hanna Solová. V hre o cenné kovy sú aj Francúzky, Rakúšanka Theresa Hauserová alebo držiteľka malého krištáľového glóbusu za vytrvalostné preteky Markéta Davidová z Česka.

Mužskí favoriti

Už tradične budú najväčší biatlonový súboj zvádzať Francúzi a Nóri. Francúzsko hľadá konkrétneho nástupcu Martina Fourcada, ktorý bol na posledných hrách najúspešnejším biatlonistom. Pozornosť bude upriamená hlavne na dvojicu Emilien Jacquelin a Quentin Fillon Maillet.

Suverén posledných rokov Johannes Thingnes Boe stratil v prebiehajúcej sezóne svoju dominanciu. Najlepším z Nórov je momentálne jeho starší brat Tarjei. Do bojov o cenné kovy budú chcieť prehovoriť aj ich tímoví kolegovia Sturla Holm Laegreid a Vetle Sjaastad Christiansen.

Okrem najviac sledovaného národnostného súboja si na predné priečky brúsia zuby Švéd Sebastian Samuelsson alebo Rus Alexander Loginov. Olympijské hry sú špecifickou udalosťou. V konečnom výsledku šancu má hocikto. V histórii hier bolo veľa prekvapivých víťazov a porazených.

Program

Ženy

Slovensko: Paulína Fialková, Ivona Fialková, Henrieta Horvátová, Veronika Machyniaková

Sobota 5. februára
10:00 Zmiešané štafety
Pondelok 7. februára
10:00 Vytrvalostné preteky na 15 km
Piatok 11. februára
10:00 Rýchlostné preteky na 7,5 km
Nedeľa 13. februára
10:00 Stíhacie preteky na 10 km
Streda 16. februára
08:45 Štafetové preteky na 4×6 km
Sobota 19. februára
10:00 Preteky s hromadným štartom na 12,5 km

Muži

Slovensko: Michal Šima, Šimon Bartko, Tomáš Sklenárik, Matej Baloga

Sobota 5. februára
10:00 Zmiešané štafety
Utorok 8. februára
09:30 Vytrvalostné preteky na 20 km
Sobota 12. februára
10:00 Rýchlostné preteky na 10 km
Nedeľa 13. februára
11:45 Stíhacie preteky na 12,5 km
Utorok 15. februára
10:00 Štafetové preteky na 4×7,5 km
Piatok 18. februára
10:00 Preteky s hromadným štartom na 15 km

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera