Piatok, 19. apríl 2024

Kvôli výške ho odpisovali. Dán napriek tomu dominuje svetovému bedmintonu

Martin Ivanko Martin Ivanko 01.08.2023
Foto: Facebook.com/Viktor.Axelsen

Je dvojnásobným majstrom sveta, zlatým (Tokio 2020) a bronzovým (Rio 2016) olympijským medailistom, trojnásobným majstrom Európy a svetovou jednotkou. Vyhral aj nedávno skončené a prestížne Indonesia Open. Reč je o Dánovi Viktorovi Axelsenovi, ktorý už nejakú dobu ovláda svetový bedminton. Šport, ktorému sa hovorí “ázijský”.

V Európe konkuruje iba jedna krajina

Bedminton napriek tomu, že má pôvod v Anglicku, je prioritne „ázijským“ športom. Na tomto kontinente sa teší veľkej popularite (najmä v Číne, Indonézii, Japonsku, Thajsku, Južnej Kórey a v posledných rokoch aj v Indii). V Európe sa  dlhodobo dokáže ázijskej svetovej špičke priblížiť jedine Dánsko. Práve odtiaľ, konkrétne z mesta Odense pochádza 29-ročný a 194cm vysoký Axelsen, ktorého výška bola dlhodobo považovaná za prekážku toho, aby vyhrával veľké podujatia.

Jeho talent bol nesporný už od ranného veku. S bedmintonom začal ako 6-ročný, priviedol ho k nemu jeho otec. Súťažiť a vyhrávať začal už o dva roky neskôr. Dánsko, ako európska bedmintonová veľmoc ponúkala veľkú konkurenciu už od útleho veku. Axelsen sa nestratil a presadzoval sa už v mládežníckych kategóriách.  Jeho nesporný talent sa preukázal v roku 2010 , keď ako 16-ročný ovládol ako prvý Európan juniorské majstrovstvá sveta.

Tak ako napríklad aj v tenise, prechod od juniorského bedmintonu k mužskému je veľmi náročný a úspechy v mládežníckych kategóriách nič negarantujú. Paradoxne, po víťazstve na juniorských majstrovstvách sveta sa v odborných kruhoch veľakrát spomínalo, že Viktor sa v mužskom bedmintone nepresadí. Hlavným dôvodom mala byť jeho výška. Viktor sa priznal, že kvôli tomu zápasil s psychickými problémami. Keď mal sedemnásť a robil si nový pas, musel uviesť, že meria 190 centimetrov. Žiaden vrcholový hráč s takouto výškou neexistoval. Práve to vzbudzovalo predsudky, ktoré ako sám priznáva, rezonovali aj u neho.

Revolúcia vďaka výške

Väčšina vrcholových hráčov sa spolieha na dynamiku a výborný pohyb po kurte. Viktor sa musel vydať inou, vlastnou cestou. Hľadal spôsoby ako môže kompenzovať svoje nedostatky a zároveň dostať do popredia svoje silné stránky. V nedávnom rozhovore si na to obdobie zaspomínal. Tvrdí, že mu nejaký čas trvalo si ujasniť, že ak sa bude snažiť hrať, tak ako nižší hráči, nikdy nedosiahne svetovú mužskú úroveň. Jeho vlastná cesta znamenala do istej miery revolúciu v bedmintone, keďže jeho hra sa odlišuje od ostatných – vďaka svojej výške ma neskutočné pokrytie kurtu, dokáže hrať údery vo vyššej výške a jeho smeče sú smrtiace. Ak ste niekedy sledovali jeho zápas (v dnešnej dobe už môžeme vidieť svetový bedminton v televízii pravidelne), môže sa vám zdať, že vlastne ani nebehá a všetky údery hrá zo základného postavenia. Zdanie v tomto prípade klame, ale práve takéto pozorovanie ukazuje, v čom je výnimočný.

Viktorova sebadisciplína a viera vo svoje schopnosti ho doviedli až na bedmintonový vrchol. Ešte pred tridsiatkou dokázal vyhrať všetko, čo mohol. Už teraz môžeme s určitosťou tvrdiť, že je jedným z najlepších hráčov histórie a môže sa pozrieť do očí takým legendám ako sú Lin Dan a Lee Chong Wei. V roku 2021 sa presťahoval do Dubaja, kde to má bližšie na ázijské turnaje a ako astmatik aj vyhovujúcejšiu klímu. Hovorí plynule po čínsky a je otcom dvoch dcér.

Najbližšie sa chystá ovládnuť „domáce“ majstrovstvá sveta v Dánsku, ktoré sa budú konať v auguste. Následne príde olympiáda v Paríži a cieľom nemôže byť nič iné ako obhajoba titulu. Ak sa mu to podarí, tak ako druhý hráč (po legendárnom Lin Danovi) obháji olympijské zlato a stane sa „nesmrteľným“.

Kariéra Viktora Axelsena je však už aj teraz dôkazom, že sa netreba vzdávať a veriť vo svoje schopnosti.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera