fbpx
utorok, 26. januára 2021
Avtodok.sk
PR článok

Najobľúbenejšie zariadenia pre auto: palubné kamery a satelitná navigácia

Dnes len málo vodičov nepoužíva také zariadenia, akými sú palubné kamery alebo satelitná navigácia (známa aj ako sat-nav). Tieto zariadenia sú dnes veľmi obľúbené a v online obchodoch nájdete skutočne veľké množstvo týchto produktov. Hlavným účelom palubnej kamery je nahrávať situáciu na ceste okolo auta alebo priamo v aute. Zvyčajne sa palubná kamera skladá z krytu s mikrookruhom a batériou, zabudovaného mikrofónu a podporného držiaka alebo svorky na upevnenie, displeja a setu tlačidiel na ovládanie.

Obvyklé miesto montáže palubnej kamery je horná časť čelného skla. Niektoré palubné kamery môžu obsahovať dve alebo viac kamier pre pohľad okolo celého auta. Druhá kamera sa môže namontovať na zadné okno alebo v blízkosti vodiča. DVR zariadenia sú napájané z elektrickej siete auta cez priame káblové spojenie, alebo cez zástrčku autozapaľovača. Moderné palubné kamery alebo DVR (digitálny videorekordér) môžu nahrávať tieto údaje: čo sa deje pred autom, na bočnej strane auta alebo za autom; zvuk (hučanie motora, hlasy v kabíne auta, zvuk nárazu); súradnice auta, rýchlosť auta; čas alebo poznávaciu značku auta (podľa voľby).

Satelitná navigácia pomáha vodičovi zorientovať sa na cestách, zvyčajne za použitia satelitov, vďaka ktorým sa zistí presná poloha auta na vopred nahraných mapách, a poloha sa zobrazí na LCD obrazovke. Taktiež tento systém využíva hlasové pokyny na sprevádzanie vodiča danou trasou. Tento hlasový systém môže aj upozorňovať na rôzne situácie na cestách, obchádzky, priemernú rýchlosť premávky. Je to veľmi pohodlné, pretože vodič získa potrebnú pomoc bez toho, aby sa rozptyľoval od riadenia. Navigačné systémy môžu byť inštalované priamo v továrni, alebo to môžu byť zariadenia, ktoré si kúpite dodatočne.

Mnoho výrobcov áut ponúka GPS navigačné systémy integrované do palubnej dosky. Lacnejším variantom navigácie do auta je použitie aplikácie v smartphone, pretože mnoho dnešných mobilných telefónov má zabudovaný GPS čip, pomerne veľký displej a hlasné reproduktory. V porovnaní s týmito zariadeniami má palubná navigácia niekoľko výhod: väčší displej, zvyčajne je tu dotyková obrazovka, stabilnejšie GPS spojenie a vždy aktívne zariadenie pripravené na pomoc.

Palubné kamery a satelitná navigácia, ktoré potrebujete nájdete v obchode Autodok.sk.