Piatok, 17. máj 2024

Blíži sa derby. Spartak robí drahoty

SITA

Víkendové kolo Fortuna ligy ubehlo ako voda. Síce sa v jeho rámci znova odohralo šesť zápasov, ani o jednom z nich sa nehovorilo tak ako o tom, ktorý by sa mal odohrať v prvú marcovú nedeľu. Blíži sa derby Slovan Bratislava – Spartak Trnava.

Podmienečný spôsob nepoužívame náhodou. Slovan mieri za titulom a hotuje sa otvoriť svoj národný štadión. Spartak ale v piatok začal robiť drahoty.

Porada a sťažnosť

Po piatkovej bezpečnostnej porade vydal klub písomné stanovisko, ktorým oboslal Úniu ligových klubov, vlastných fanúšikov a médiá. Titulok článku na webe Spartaka je dramatický: “Ak máme hrať na stavenisku, nenastúpime.”

Trnavčania vyčítajú organizátorom z hlavného mesta v piatich odrážkach niekoľko problémov: málo lístkov do sektoru hostí, neskolaudované tribúny, dočasné pletivo a to je všetko. Aj si chceli ísť štadión obzrieť osobne, domáci ale pohostinní neboli. Vraj to je stále stavba.

Viac Spartakovcom nebolo treba. Keďže to je stavba, Spartak na stavenisku hrať odmieta, navrhuje Pasienky a bude žalovať UEFA. Fanúšikovia zrušili plánovaný vlakový výlet, chystalo sa ich tisíc a všetci mali byť v čiernom. Na zápas vlastných v pohrebnom? Proti gustu, viete ako sa hovorí.

Hrozí blamáž?

Je naozaj nedeľňajší zápas ohrozený? Ako sa tých dvadsať tisíc ľudí, čo si kúpili lístky, zmestí na nešťastné Pasienky? Bude namiesto plánovanej premiéry nového Tehelného poľa škandál sezóny?

Zdá sa, že nebude.

Slovan vydal svoje stanovisko v zápätí. Podľa neho má štadión právoplatné rozhodnutie o užívaní (jeden zápas sa na ňom už odohral). Zmena dátumu, alebo miesta zápasu údajne nehrozí. Priznáva zároveň, že menej vstupeniek pre hostí je z dôvodu “stavu sektoru z dneška.”

Pletivo, ktorým je štadión stále obohnaný aj pri bežnej ceste okolo navráva, že nie všetky objekty, ktoré sa stavajú zároveň s futbalovým ihriskom, sú hotové. Slová o stavbe nemusia byť výmyslom, zároveň sa nemusia týkať štadiónu a tribún.

O čo v skutočnosti ide?

Nám sa z diaľky nezdá, že by trnavská hrozba mala v skutočnosti ohroziť zápas. Pre Spartak je príliš dôležitý, aby s ním takto hazardovali. Klub sa do jarnej časti odrazil prekvapujúco dobre a stále živí šancu na prvú šestku. Výhra v ostro sledovanom dueli pri návrate Slovana na Tehelné pole by bola veľkou vecou.

Trnavčania majú ale v živej pamäti vyčíňanie fanúšikov Slovana na vlastnom novom štadióne. Príslušníci belasej šľachty besnili za bránkou City Arény neraz, nie dvakrát. Vždy v prítomnosti po zuby ozbrojených strážcov bezpečnosti, aj tak sa im bežne darilo hádzať svetlice, petardy a ničiť zariadenie štadióna.

Spartak nedá Slovanu nič zadarmo. Maximálne znepríjemniť dlho očakávanú premiéru je z pohľadu bielych andelov priam psou povinnosťou.

Navyše, štyristo lístkov pre fanúšikov Spartaka je naozaj málo. Klub ich nátlakovou akciou chce samozrejme získať viac, prehnané nároky nemá. Slovan zas využiť všetko, aby ich bolo na otváracom zápase fanúšikov hostí čo najmenej.

Návrhom preložiť zápas na Pasienky zas Trnava upozorňuje na nedokonalosti nie úplne dokončeného areálu. Podpichuje súpera na veľmi citlivom mieste. Pasienky sú zaklínadlom, stašiakom, slovom, ktoré už žiaden fanúšik belasých nechce nikdy počuť.

Trnava nechce byť obetným baránkom osláv nového štadióna. Zápas je pre Spartak príliš dôležitý, derby príliš posvätné. Je pochopiteľné, že sa stavia na zadné. Na druhej strane, keby nový manažment chcel gestom získať priazeň vlastných fanúšikov, nerobil by to inak.

Želajme si, aby za týždeň, ktorý zostáva do prvého ozajstného výkopu na novom národnom futbalovom štadióne oba kluby našli aspoň najnutnejšiu mieru rozumu a spoločnú reč. A miesto na tribúnach pre všetkých priaznivcov Trnavy, ktorí by svojich chceli prísť podporiť.

Ten zápas si zaslúži najlepšiu možnú atmosféru.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera